A kisebb kutyák tovább élnek, de a gazda is felelős az élethosszért
2024. szeptember 10 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary
2024. szeptember 10 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary
A statisztikák szerint a testméret is közrejátszik a kutyák élettartamában, ami számos okra vezethető vissza. Sorra vesszük, melyek ezek.
A kisebb ebek gazdáinak örömteli hír, hogy a kis testű fajták átlagos élettartama meghaladja a nagyobb kedvencek várható átlagéletkorát. De vajon milyen kapcsolat van a testméret és az élethossz között? Nézzük az egészségügyi magyarázatokat arra vonatkozóan, hogy a kis méretű kutyák miért élnek tovább!
Ahhoz, hogy továbbmenjünk a kérdés megválaszolásában, először fontos tisztázni egy lényeges, a gazdák többsége által jól ismert dolgot: a kutyák másként öregednek, mint az emberek. Pontosabban más ütemben. Általánosságban az mondható, hogy az első esztendő végére a kutya emberi években körülbelül 15 évesnek felel meg, míg a második életév plusz 9 évet jelent. Tehát egy kétéves kutyus körülbelül 24 éves emberi években. Innentől azonban változó az öregedés folyamat, amelyben fontos tényező az eb mérete is.
A legtöbb állathoz viszonyítva a házi kutya (Canis familiaris) mérettartománya igen nagy; gondolj csak a csepp csivavára és az ír farkaskutyára. Ez a sajátosság pedig olyan következményekkel is jár, mint az öregedés folyamatának különbsége.
Cornelia Kraus, a németországi Göttingeni Egyetem evolúcióbiológusa volt a vezető kutatója annak a nagyszabású tanulmánynak, amelyben 74 fajtát és több mint 56 000 kutyát vizsgáltak meg. A vizsgálatok alapján Kraus arról számolt be, hogy a nagy testű kutyák gyorsabb ütemben öregednek, és esetükben gyakoribbak voltak a rákos megbetegedések is (ami összefügg az elhalálozással).
Ennek magyarázatát a kutató többféle okra vezette vissza. Egyrészt felmerült, hogy a gyorsabb ütemű növekedés következtében a rákos sejtek burjánzása is gyorsabb, mint egy kisebb fajta esetében.
Ugyanakkor az is lehetséges, hogy mivel gyorsabb ütemben öregednek, esetükben az időskorra jellemző megbetegedések is előbb jelentkeznek. Köztük a daganatos elváltozások is.
A Washingtoni Egyetem kutatója, dr. Silvan Urfer szintén nagyszabású tanulmányában 169 000 olyan kutyák adatait gyűjtötte be, amelyek a vizsgálatot megelőző három évben pusztultak el, vagy altatták el őket valamely amerikai klinikán. A kapott vizsgálati anyagok alapján ő is összefüggést talált a kutyák fajtája és a halálukkor betöltött életkor között.
A kis testű kutyák átlagéletkora volt a legmagasabb (14,95 év), míg a közepes testű ebek (13,86 év) és nagy testű fajták (13,38 év) közel megegyezett. Ugyanakkor felhívta a figyelmet egy igen lényeges adatra: az óriás testű fajták között is igen nagy szórást tapasztalt az átlagos élethosszt tekintve. A pireneusi hegyikutyák átlagos élettartama 11,5 év, egy német dog azonban átlagosan csak 9,63 évig boldogíthatja a gazdáját a vizsgált adatok szerint.
További érdekesség, hogy a különbségek között a legmeghatározóbb a kutyák mérete volt, szemben azzal, hogy fajtatiszta vagy keverék volt-e az adott eb.
Dr. Urfer továbbá arra is felfigyelt, hogy az állatok szájhigiéniája is befolyásoló tényező volt az élethossz tekintetében. A tanulmány szerint az állatorvos által végzett éves fogtisztítás közel 20 százalékkal csökkentette a halálozás kockázatát.
A WALTHAM Centre for Pet Nutrition és a Liverpooli Egyetem kutatása pedig arra az eredményre jutott, hogy
a túlsúlyos és elhízott kutyák élete általában rövidebb, mint az ideális testsúlyú fajtársaiké.
Árnyalja a képet az a vizsgálat, amely a túlsúly következményeit 12 fajtára lebontva vizsgálta. Eszerint a legkisebb kutyák, például a yorkshire terrierek esetében, a súlytöbblet élettartamra gyakorolt hatása még nagyobb volt (túlsúlyos: 13,7 év, normális: 16,2 év), mint a nagyobb kutyák, például a német juhászkutyák esetében. Tehát az elhízott kutyák bizonyítottan rövidebb ideig élnek, és a kisebb fajták esetében még drasztikusabb a súlytöbblet következménye.
Érdekes ugyanakkor, hogy az ez irányú vizsgálatok szerint a kognitív öregedés folyamatát nem befolyásolja a kutya testmérete.
A kutatók 66 kutyafajta több mint 4000 képviselőjének kognitív fejlődését vizsgálták memória- és döntéshozatali feladatok segítségével. Azt találták, hogy a kognitív öregedés ritmusa valamennyi fajta esetében azonos, testmérettől függetlenül.
Mindezek után csak ismételni tudjuk azt, amit már számos cikkünkben hangsúlyoztunk: tegyél meg mindent kedvenced egészségének megőrzése érdekében. Ebbe beletartoznak a rendszeres állatorvosi szűrővizsgálatok és oltások, az évenkénti fogtisztítás. Ugyanígy az optimális étrend és az elegendő mentális és fizikai stimuláció biztosítása, ahogy a stresszmentes, boldog légkör megteremtése is. Külön kiemeljük a rendszeres, egész éven át tartó parazitavédelmet, hiszen az élősködők számos, akár életveszélyes betegséget terjeszthetnek.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek