Kutyád fajtájától is függ, milyen életkorban biztonságosabb ivartalanítani
2024. július 14 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 14 - Képek: Getty Images Hungary
Egy nemrégiben, a Frontiers in Veterinary Science című folyóiratban megjelent tanulmány frissítette a népszerű kutyafajták ivartalanítására vonatkozó ideális időpontokat annak érdekében, hogy így megelőzhetőek legyenek bizonyos ízületi rendellenességek vagy rákos megbetegedések. Míg az eredeti, 2013-as tanulmány 35 jól ismert kutyafajta adatait tartalmazta, az új irányelvek 6 további népszerű fajtára is kiterjednek.
Lássuk hát, mit állapítottak meg a vizsgálatok, és mi a különböző kutyafajták ivartalanításának optimális időpontja.
Az új eredmények egy 10 évvel ezelőtt, dr. Benjamin és dr. Lynette Hart, a University of California, Davis Állatorvos-tudományi Iskola professzorai által vezetett tanulmányán alapulnak. A kutatók célja akkor az volt, hogy meghatározzák az ideális időpontot a sokak által tartott fajta, a golden retriever ivartalanítására. 759 kan golden retriever egészségügyi feljegyzéseit vizsgálták át, és arra az eredményre jutottak, hogy azok a kutyák, akiket 12 hónapos koruk előtt ivartalanítottak, felnőttkorukban jelentős számban szenvedtek csípőízületi diszpláziától. Az eredmények arra utaltak, hogy a korai ivartalanítás kedvezőtlen hatással van a fiatal kutyák növekedési zónáira és ízületeire.
A kutatások megerősítettek valamit, amit dr. Harték régóta gyanítottak: a hormonok sokkal nagyobb szerepet játszanak a kutyák általános egészségében és fejlődésében, mint azt korábban hitték. A golden retrieverekről szóló tanulmány után a páros nekilátott, hogy más, családok és kutyabarátok körében népszerű fajták számára is meghatározzák az ideális ivartalanítási időpontokat.
Munkájuk láncreakciót indított el a hormonális szabályozással és a kutyák reproduktív viselkedésével kapcsolatos tanulmányok sorában.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
A kutya folyamatosan növekszik kölyökkorban és serdülőkorban is. Ezen időszakok alatt nemcsak méretük változik, hanem csontjaik és ízületeik is ilyenkor alakulnak ki teljesen. Ha egy kutyát túl korán ivartalanítanak, az éretlen reproduktív szervek hiánya befolyásolja a hormontermelést, megakadályozva a kötőszövetek megfelelő fejlődését.
„A hormonok szerepet játszanak abban, hogy meghatározzák, mikor záródnak le a lábcsontok növekedési zónái. Tehát ha ivartalanítunk, akkor a lábcsontok növekedése kicsit eltolódik. A láb egy kicsit hosszabb lesz, és akkor egyszerűen nem illeszkedik jól az ízületbe. Ezért látunk bizonyos fajtáknál növekedést a könyökízületi diszplázia, csípőízületi diszplázia vagy a keresztszalag szakadása terén” – magyarázza dr. Lynette Hart.
A kutyák korai ivartalanítása miatti nemi hormonok hiánya növelheti a csontokat, ereket és nyirokcsomókat érintő rákos megbetegedések valószínűségét is. Néhányuknál hízósejtes daganatokat is okozhat.
Az új kutatás számos érdekes dologra derített fényt. Azt sugallja többek között, hogy a shetlandi juhászkutya szukákat 24 hónapos kor alatt nem szabad ivartalaníttatni. Nem ízületi problémák, hanem az inkontinencia miatt. Érdekes módon a korai ivartalanításnak nincs hatása az ízületi rendellenességek és a rák valószínűségére a nőstény mopszok esetében.
De az is nagyon meglepő volt dr. Harték számára, hogy a labrador retrieverek és a golden retrieverek nem voltak hasonló módon érintve a korai ivartalanítás által. Annak ellenére, hogy mindkét fajta hasonló méretű és számos közös tulajdonsággal rendelkezik, a goldie-kat jelentősebb mértékben érintette negatívan a korai ivartalanítás.
Az új kutatások alapján készült irányelveket a következő, könnyen értelmezhető táblázatba sűrítették, amely tartalmazza az ivartalanítási időpontokat a 41 tanulmányozott fajta esetében az eredmények alapján.
A szerzők táblázathoz kapcsolt megjegyzése: *Az ausztrál juhászkutya és a mopsz nőstény kutyák esetében az ivartalanítás korai elvégzése után nem mutattak statisztikailag szignifikáns emelkedést az ízületi rendellenességek vagy a rákos megbetegedések számában. Ennek ellenére ezek a fajták példái azon eseteknek, ahol az ivartalanítás korán végrehajtott állatoknál ízületi rendellenességek és/vagy rákos esetek fordultak elő, és ezek nagyobb adathalmazban jelentőssé válhattak volna (12). **Ez az ajánlás a dobermann és a shetlandi juhászkutya esetében az UI (vizeletinkontinencia) megnövekedett kockázatán alapul, nem pedig az ízületi rendellenességeken vagy a rákos megbetegedéseken (12).
A kutatók hatalmas ellenállásba ütköztek, amikor megjelent az első tanulmány. A szakma nem akarta elfogadni az eredményeiket, ez ugyanis még bonyolultabbá tette az életet. Ám az idő, a további kutatások, és a kutyák anatómiájának mélyebb megértése révén ez az ellenállás csökkent. Az állatorvosi közösség elfogadta a University of California, Davis Állatorvos-tudományi Iskola eredményeit, és jelenleg számos további tanulmány épít Harték megállapításaira.
Míg a kutatás támogatja a késleltetett ivartalanítást (vagy egyes esetekben az ivartalanítás elhagyását), azt nagyon fontos kiemelni, hogy ezeknek a gazdiknak kiemelten kell figyelniük a kutyájuk felelős tartására azért, hogy megelőzzék a nem tervezett párosodásokat. Alapvető – egyébként más szempontokból is –, hogy ezeket a kutyákat pórázon sétáltassák, és felügyeljenek rájuk, amikor más ebekkel lépnek interakcióba, vagy ha például egyedül vannak az udvaron. Érdemes lehet fontolóra venni a tüzelés időszaka alatt a nőstényeknél a speciális bugyik használatát is.
Ide kattintva egy állatorvos őszinte véleményét ismerheted meg az ivartalanításról. Saját tacskóján tapasztalta meg a helyzet komolyságát.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek