Kutyabaj kisokos: hasznos otthoni gyógymódok apróbb sérülésekre
2020. szeptember 14
2020. szeptember 14
Nem minden esetben kell sietni az állatorvoshoz. Néhány kisebb problémára otthon is találhatsz megoldást. Mutatjuk, melyek ezek!
A baj mindig akkor történik, amikor nem kéne. Előfordulhat, hogy kutyádat egy apró baleset éri és az orvos épp nem rendel, nyaral, vagy ünnepnap van. Ezért nem árt, ha ismersz néhány otthoni praktikát, amelyek teljesen elmulasztják a problémát vagy legalább csillapítják, amíg oda nem értek a rendelőbe. Ha kutyád közérzete jó, csak fáj a hasa, megszúrta valami a kertben, megütötte magát, otthon is segíthetsz rajta. Fontos, hogy ha másnapra nem javul az állapota, romlik a közérzete, azonnal vidd el az állatorvoshoz.
A kutyák olyanok, mint a gyerekek. Előfordul, hogy bohóckodás közben megkarcolják magukat, esetleg le is horzsolják valamijüket. Ahogy az embereknél, náluk is első a sebfertőtlenítés. Először vízzel mosd le alaposan a területet, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket. Ezután 1:10 arányban hígított Betadine oldattal végezd el a fertőtlenítést. Hogy kedvenced ne nyalja le, érdemes bekötözni a kezelt felületet.
Ha nincs otthon jód, jöhet a házi praktika. Egy kávéskanál konyhasót vagy keserűsót keverj két pohárnyi vízhez. Egy vattapamacsot, vagy kendőt márts az oldatba, majd helyezd a kezelendő felületre. Egy picit lehet csípni fogja kedvencedet, de elállítja a vérzést, összehúzza az apróbb sebeket.
Vérző, fertőzött sérülésre, nagyobb felületű bőrhiányra nagy mennyiségű kristálycukrot érdemes szórni, mert antibakteriális, illetve gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatása van.
A kamilla gyulladáscsökkentő hatása miatt nagyon jó a sebek kezelésére. Csökkenti a duzzanatokat, megnyugtatja az irritált bőrt. Különösen jó haszna lehet kiütésekre, bőrpírra. Gyakran előfordul, hogy a kutya hasát irritálja az aljnövényzet, ezért apró kiütések jelennek meg rajta. Nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, egy kis kamillás vattával törölgesd át. De azt is érdemes észben tartani, hogy a kamilla a nyugtatás mellett egyben szárítja is a bőrt, amivel olykor épp az ellenkező hatást lehet elérni!
Ugyanez a gyógynövényfőzet a szem- és szájüregi problémákat is megszüntetheti, csillapíthatja. Kevés forró vízbe áztass be egy kamillás teafiltert, és vattakoronggal vidd fel az érzékeny területre. Ügyelj, hogy ne legyen túl forró a főzet, mielőtt kezelnéd vele kedvenced.
Köhögés esetén hatásos lehet kikeverni egy kis mézet almaecettel és ezt adni kutyusodnak. Megelőzésre és immunerősítésre is kiváló.
A hideg vizes borogatás segít lelohasztani a duzzanatokat. Darázs- és méhcsípésre is ajánlott kezelés, de egy megütött, félrebicsaklott végtag pukliján is segíthet. A gyulladt, feldagadt területet aloe verával is ápolhatod, ez egyben hűsít és csökkenti a duzzanatot.
Ha kutyád elesett, kibicsaklott a lába és azt látod rajta, hogy komoly fájdalmai vannak, feltétlenül vidd állatorvoshoz.
Az idősebb kutyákon gyakrabban láthatóak, de a fiatalokon is előfordulnak szemölcsök. Egy régi házi praktika ezek eltüntetésére az almaecetet ajánlja. Naponta többször is alkalmazhatod, egy vattapamacs segítségével néhány percig ecseteld a szemölcsöt. Pár nap után az leszárad és leesik.
A tappancsok egész évben ki vannak téve az időjárás viszontagságainak. Nyáron a forró aszfalt, télen a sózott utak okozhatnak problémákat. Nem csoda, ha néha egy kis plusz ápolásra van szükségük. Ezt egy kényeztető masszázs keretében meg is tehetjük. A kókuszzsír, E-vitamin olaj, érzékeny bőrre ajánlott testápolók mind hasznosak lehetnek és nyugodtan használhatod őket kedvenced tappancsain. Létezik egy remek házi recept is saját mancsvédő krém elkészítéséhez. Ha a talppárnák véreznek vagy extrém módon ki vannak száradva, ne kísérletezz, keress fel állatorvost.
Előfordulhat, hogy kutyád túl sok jutalomfalatot, ebéd közben véletlenül leejtett finomságot kapott. Ez megterhelheti a hasát, amitől az erős morgásba kezd, kedvenced pedig étvágytalan lesz. Ilyenkor adj neki egy kis natúr, lehetőleg bio joghurtot. Segíti az emésztést és hamar rendbe hozza az elrontott pocakot. Laktózérzékeny kutyának azonban semmiképpen se adj belőle!
Hasmenés esetén néhány napos kaukázusi kefír kúra javasolt.
Érzékeny gyomrú ebeknek a sütőtök is jó barátja lehet. Egy kanálnyi nagyon jót tesz az emésztésnek, hiszen tele van rostokkal és vitaminokkal. Hasmenés kezelésére is ajánlják. Sütve és főzve is adhatod kedvencednek.
A kifakult, fénytelen szőrzet elsősorban a helytelen táplálkozás egyik jele. Válts minőségi eledelre, olyanra, ami kutyád igényeinek a legjobban megfelel. Addig is érdemes heti 2-3 alkalommal halolajat adni neki, hogy újra csillogó bundája lehessen. Az omega-3 zsírsav az érrendszerre, ízületekre és az immunrendszerre is jó hatással van.
A túlárazott, jól marketingelt rágcsák helyett adj kedvencednek almát vagy répát. Ezek remekül tisztítják a fogakat és az ínyt, valamint lassítják a fogkövesedés folyamatát.
Nagyon fontos, hogy ha kutyádnál bármilyen egészségügyi probléma fennáll vagy rosszabbodik egy nap eltelte után, esetleg súlyosabb állapotba kerül, azonnal vidd állatorvoshoz, ne próbáld meg otthon kezelni. A legtöbb esetben a letargia és az étvágytalanság jelzik, hogy valami nincs rendben.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek