hirdetés

Vérszegénység a kutyáknál: így ismerd fel a tüneteket

Kövess Péter

2024. augusztus 25 - Képek: Getty Images Hungary

A vérszegénység nem csak az embert érinti, a kutya egészségére is komoly veszélyt jelent, ezért fontos, hogy időben felismerd a tüneteit.

hirdetés

A vérszegénység valójában nem egy betegség, hanem sokkal inkább magának egy betegségnek a tünete, amelynek a hátterében az áll, hogy lecsökken a véráramban keringő vörösvérsejtek vagy hemoglobinok száma. Ha kiderül, hogy a kutya ebben az állapotban szenved, sürgős állatorvosi beavatkozásra lehet szükség.

A vérszegénység egy alapbetegség tüneteként jelentkezik a kutyánál is

A vérszegénység a kutya számos betegségének jele lehet

Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, kórtanát tekintve a vérszegénység úgy alakulhat ki, hogy a kutya több vért veszít, vagy kevesebbet termel, mint amennyire szüksége lenne. „Kialakulhat akut módon, például egy trauma miatt fellépő vérzés következtében, vagy krónikus formában, például veseelégtelenség vagy csontvelőt érintő daganat eredményeként” – magyarázta a szakember. Bár a vérszegénység veleszületett állapot is lehet – jellemzően valamilyen enzim vagy vérképzőfaktor-hiány miatt –, inkább szerzett formája a jellemző, ami számos betegséggel függhet össze.

Most lássuk a lehetséges okait részletesebben is:

  • Trauma, például autóbaleset kapcsán jelentkező vérveszteség, amely belső vagy külső vérzést okoz.
  • Immunbetegség, amelynek hatására a kutya immunrendszere megtámadja a vörösvérsejteket.
  • Gasztrointesztinális vérzés, amely betegség, gyulladás vagy bizonyos gyógyszerek, például nem szteroid alapú gyulladásgátlók hatására alakul ki.
  • Fertőző betegségek, mint a szopornyica.
  • Kullancsok által terjesztett betegségek, mint az ehrlichiosis.
  • Vérveszteség paraziták, például bolhák, ostorférgek vagy kampósférgek által okozott fertőzés miatt.
  • Pajzsmirigy-alulműködés.
  • Cushing-kór.
  • Méreganyagok hatására, például patkányméreg vagy ólommérgezés.
  • Rák.
  • Krónikus betegségek, amelyek befolyásolják vagy elnyomják a vörösvérsejt-termelést.
  • Vesebetegség.
  • Csontvelőbetegség.
  • A vörösvértestek termelését gátló gyógyszereknek való kitettség.
  • Helytelen táplálkozás vagy táplálkozási egyensúlyhiány.

Gyakran az íny elváltozása figyelmeztet rá

A vérszegénység tünetei

A vérszegénység lehet a háttérben meghúzódó betegség egyik tünete, vagy annak egyetlen tünete is, legnyilvánvalóbb jele pedig a kutya ínyének elváltozása. Az egészséges rózsaszín helyett a vérszegény kutyáknak gyakran halvány rózsaszín vagy fehéres árnyalatú az ínyük.

Az állapot fáradtságot is okozhat. Ha kedvenced kedvtelennek tűnik, és könnyen elfárad gyakorlás vagy játék közben, elképzelhető, hogy ez az oka. A kutya testén zúzódások is megjelenthetnek, ami súlyos vérlemezpusztulás vagy rágcsálóirtó által okozott mérgezés következménye is lehet.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

A sötét, kátrányos széklet, az úgynevezett melena, vagy a kutya ürülékében vagy hányásában lévő sötét vér szintén fontos figyelmeztető jel. Ha ezek bármelyikét tapasztalod, haladéktalanul fordulj állatorvoshoz.

Mivel a vérszegénység súlyos, életveszélyes állapottal is összefügghet, nagyon komolyan kell venni!

A vérszegénység kezelése

A vérszegénység diagnózisa a kutya tüneteinek és kórelőzményeinek felmérésével kezdődik. A következő lépésben az anamnézis alapján az állatorvos egy sor vizsgálatot javasolhat: vérvizsgálatot, bélsárvizsgálatot, vizeletvizsgálatot és különféle diagnosztikai vizsgálatokat, így a röntgenfelvételt és az ultrahangot is beleértve.

Fontos állatorvoshoz fordulni vele

Kezelése két lépésből áll. Először is állatorvosnak fel kell mérnie, hogy a vérszegénység elég súlyos-e ahhoz, hogy vérátömlesztést igényeljen. Ezután kerülhet sor az alapbetegség, vagy az egyéb kiváltó állapot kezelésére. A kezelési lehetőségek az adott betegségtől függően változhatnak, és magukban foglalhatják a gyógyszerek adását, a kemoterápiát vagy akár a műtéti beavatkozást is.

betegség hattárbetegség vér vérszegénység

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!