Mellékhatások az eb védőoltása után: azonnali ellátást igényel a súlyos köhögés és a hányás
2021. május 9
2021. május 9
Az enyhétől a súlyos tünetekig sokfajta mellékhatást tapasztalhat kedvenced egy oltást követően. Hogyan kezeld ezeket, és meg lehet-e tőlük kímélni a kutyát? Utánajártunk.
Egy kölyökkutya alapimmunizációs oltási programja általában hat vakcina beadásából áll. Ilyenkor a veszettség, a parvovírus, a szopornyica, a fertőző májgyulladás, a leptospirosis, a kennelköhögés, illetve a kutya koronavírusos hasmenés ellen szerez védelmet. Akárcsak az emberek, az ebek is különbözőképpen reagálhatnak ezekre a védőoltásokra.
A leggyakoribb mellékhatásokról az orvos is tájékoztatni fog téged. Legtöbbjük nem igényel beavatkozást, csak hagyni kell, hogy a kutyus kipihenje a fáradalmakat, regenerálódjon. Az enyhe panaszok közé általában az alábbi tünetek tartoznak:
Ha esetleg kíváncsi vagy arra, hogy miért adnak egyes védővakcinákat orron keresztül, a válasz igen egyszerű. Egyes, légutakat támadó betegségek ellen olyan szereket vetnek be, melyek először azon a helyen fejtik ki a hatásukat, ahol a kórokozók bejutnak az eb szervezetébe. Ennek ellenére a legtöbb oltás fecskendőn keresztül kapják kedvenceink.
Előfordulhat, hogy az állatorvos nem szívesen avatja be a gazdit az oltások valós veszélyeibe, pedig ezzel szövődményeket akadályozhatna meg. Bár ezek a vakcinák mindenképpen szükségesek, hiszen szintén az életet veszélyeztető betegségeket előznek meg, tény, hogy egyes ebek érzékenyebbek rájuk, mint a többség. Akár az alábbi, komoly tüneteket is produkálhatják rövid vagy hosszú távon:
Amennyiben az oltást követően szokatlan, súlyos tüneteket látsz a kutyán, azonnal hívd az állatorvost, számolj be minden részletről, és amilyen gyorsan csak tudod, vidd be kedvencedet a rendelőbe!
Valószínűleg létezik az érzékenységet kiváltó gyógyszer helyett azonos hatású, de más összetételű alternatíva, erről az állatorvos tud bővebb tájékoztatást adni.
Az is opció, hogy az alapimmunizációs programot követően konzultálsz az orvossal a későbbi titervizsgálatokat illetően. Ezek keretében az eb szervezetében jelenlévő ellenanyagok szintjét mérik, és ha ez megfelelő, elvileg nem szükséges emlékeztető oltást kapnia az adott betegség ellen. Természetesen ezeket a teszteket rendszeresen el kell végezni, csak így garantált a kutya védettsége.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek