Ezért cikázik összevissza a kutya szeme: nagyon komolyan kell venni
2024. július 15 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 15 - Képek: Getty Images Hungary
Ha a kutya szeme szokatlanul, összevissza mozog, az komoly aggodalomra adhat okot, és mielőbbi beavatkozást igényel.
Az orvosi nyelvben nystagmus néven ismert az az állapot, amely a kutya gyors, akarattalan szemmozgását írja le. Szemei mozoghatnak fel és le vagy körben, de leggyakrabban oldalirányú mozgás tapasztalható. A nystagmus önmagában nem betegség, hanem az egyensúlyt szabályozó vesztibuláris rendszer mögöttes problémájának tünete.
A mozgás lehet lassú vagy gyors, és általában mindkét szemet érinti. Megfigyelhető, hogy hirtelen mozgás vagy helyzetváltoztatás után a szem jobban remeg. A nystagmusban szenvedő kutyák feje a kóros szemmozgással együtt megdőlhet vagy elfordulhat.
Hogy ennek milyen oka lehet, az széles spektrumon mozoghat. A leggyakoribbak a következők:
A kiváltó októl függően előfordulhat, hogy kísérő panaszok nem jelentkeznek, míg más esetekben olyan tünetek kísérik, mint az egyensúlyvesztés, a fej megbillentése, a hányás, a körben járás, a dezorientáció, a széthúzott lábakkal való állás vagy a csökkent aktivitás.
Ha a kutyánál hirtelen a fent említett tünetek bármelyike jelentkezik, és a kutya szeme kontrollálatlanul mozog, azonnal állatorvoshoz kell fordulni. A vizsgálat segíthet meghatározni, hogy a nystagmus összefügg-e például az időskori vestibularis szindrómával.
Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, hogy ahogyan nevéből is sejthető, az előbbi állapot általában idősebb korban (7 év felett) fordul elő, és ismeretlen kórtanú. „Leggyakoribb tünetei a fejoldaltartás, a szemtengely folyamatos, ismétlődő mozgása, vagyis a nystagmus. Gyakori még az egyik irányban, a körben történő mozgás, a gerinctengely körüli forgás és az egyik irányba tartás.” Következménye az imbolygó járás, szédülés, hányinger és az étvágytalanság.
A szakember szerint kezelése általában támogató jellegű, ami lehet infúzió, hányáscsillapítás vagy idegvédő gyógyszerek adása, de az időskori vestibularis szindróma sokszor magától is rendeződik. Az állatorvosi praxisban a súlyosabb eseteket szokták kezelni. Makacsabb esetben azonban visszamaradhatnak enyhébb tünetek, például a fejoldaltartás.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Mivel a nystagmus bizonyos okai az agyban fordulnak elő, végleges diagnózist gyakran csak speciális képalkotó eljárások, például MRI segítségével lehet felállítani. Olyan problémák esetén, mint a fülgyulladás, a pajzsmirigy alulműködése vagy a magas vérnyomás, az állatorvos specifikus gyógyszereket írhat fel.
És vajon mire utal, ha piros és könnyes a kutya szeme? Ide kattintva ezt is megtudhatod.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek