Szárazszem-betegség a kutyáknál: kezelés nélkül vaksággal is végződhet
2024. május 1 - Képek: Getty Images Hungary
2024. május 1 - Képek: Getty Images Hungary
A szárazszem-betegség, más néven keratoconjunctivitis sicca csökkent vagy nem megfelelő könnytermeléssel jár. Talán apróságnak tűnhet, ám a könny rendkívül fontos szerepet tölt be a kutya szemének általános egészsége és kényelme szempontjából. Antibakteriális fehérjéket, nyálkát, fehérvérsejteket is tartalmaz a fertőzések leküzdésére, valamint olyan enzimeket, amelyek segítenek megvédeni a szemet a szennyeződésektől, fertőzésektől és irritációtól.
A könny előállításáért két mirigy felelős; a szárazszem-betegség esetében a szenvedő kutya e két mirigye alig vagy egyáltalán nem járul hozzá a könnytermeléshez, ám a lipid- és mucinrétegekért felelős mirigyek továbbra is dolgoznak. Ennek következtében a szemek ragacsosak, nyálkásak lesznek.
A betegség kialakulásának lehet egy vagy egyszerre több oka is. Az állatorvos a kórtörténet és az alapos kivizsgálás után képes felállítani a diagnózist. A mögöttes okok közül lássunk most néhányat.
Az immunrendszer diszfunkciója: a legtöbb esetben ez okozza a betegséget. Az immunrendszer megtámadja és elpusztítja a könnyet termelő mirigyeket.
Gyógyszerek: bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként megjelenhet szárazszem-betegség. Ez lehet átmeneti, de kialakulhatnak maradandó károsodások is.
Gének: a veleszületett alacrimia a szárazszem-betegség genetikai formája, amely bizonyos fajtákban gyakrabban fordul elő. Ilyen például a yorkshire terrier is. Ilyenkor általában csak az egyik szemen érzékelhető.
Endokrin betegségek: a cukorbetegség, a Cushing-kór vagy a pajzsirigy-alulműködés hatására is kialakulhat.
Fertőző betegségek: a kutya szopornyica vírusa, a leishmaniózis és a krónikus kötőhártya-gyulladás is vezethet a betegséghez.
Orvosi eljárások: többek között a kutyák gyakori problémája a cseresznyeszem. A kidudorodó mirigyet egyes sebészek teljesen eltávolítják, ami a könnytermelés tartós csökkenéséhez vezethet.
Neurológiai problémák: a mirigyek idegműködésének elvesztése (általában belsőfül-gyulladás miatt) szintén csökkentheti vagy leállíthatja a könnytermelést.
Traumás sérülés: a szárazszem-betegség súlyos gyulladás vagy sérülés következtében is kialakulhat a mirigyek károsodása miatt.
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube-csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
A szárazszem-betegség egyes típusai visszafordíthatók, ám a leggyakoribb okok esetében csak az élethosszig tartó gyógyszeres kezelés hozhat megoldást. Kezelni mindenképpen elengedhetetlen, ugyanis a kutyának egyrészt fájdalmai vannak, másrészt hosszú távon a betegség látásromláshoz és vaksághoz is vezethet.
A szemcsepp használata nagyon fontos, hogy javítsuk a kutya komfortérzetét, azonban embereknek készült készítményeket tilos a kutyán használni! Ha azt gyanítod, hogy kedvenced szárazszem-betegségtől szenved, mindenképpen vidd el az állatorvoshoz!
A könnytermelés stabilizására felír majd az orvos gyógyszert, valamint, ahogy az előbb is említettük, a blöki csepp formában kapni fog mesterséges könnyet is a szemek hidratálására. Ha bakteriális fertőzés is jelen van, azt antibiotikumokkal fogják kezelni. Amennyiben az eb nem reagál a kezelésre, egy műtét során a nyálát átirányítják a könnycsatornába.
Hogy a felépülés biztosan a megfelelő ütemben történjen, az orvos 3-4 hetente elvégzi a tesztet, amellyel láthatóvá válik, hogy a könnytermelés normalizálódik-e. Ilyenkor természetesen lehet módosítani a gyógyszerek dózisán. A legtöbb esetben 12 héten belül bekövetkezik a javulás, de már az első 6 hétben sok pozitív változás mutatkozik.
Általában a legtöbb kutya állapota stabilizálható, és fájdalommentes életet képesek élni, ám a rendszeres, 3-4 havonta esedékes felülvizsgálatot ilyenkor sem szabad kihagyni!
Ide kattintva megtudhatod, hogy képesek-e sírni a kutyák bánatukban vagy örömükben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek