Ezért nézd meg mindig kutyád tápján a lejárati időt! A szalmonella tünetei és kezelése
2021. november 27
2021. november 27
A szalmonellafertőzés veszélye nemcsak a nyers etetésnél, de a tápoknál is fennáll. Mire figyelj mindig és hogyan ismerheted fel, ha baj van?
Időről időre megjelennek olyan közlemények, melyekben egy adott, kutyáknak szánt terméket visszahívnak a gyártók, mert fennáll a szalmonella általi fertőzöttség veszélye. De nemcsak kész eledelekben, de a manapság rendkívül népszerű diéta alapelemeiben, a nyers húsokban vagy maradékokban is felbukkanhat. Ezért nagyon fontos, hogy mindig körültekintő légy az etetéskor.
A szalmonellózis a szalmonellabaktérium által okozott rendkívül fertőző betegség. Rengeteg, több mint kétezer fajtája van, ezekből csupán néhány jelent veszélyt állatokra és emberekre. Az idősebb és a kölyökkutyák gyengébb immunrendszerük miatt nagyobb kockázatnak vannak kitéve, ha elkapják az emberre is átterjedhető fertőzést.
A NÉBIH oldalán részletes leírást találhatsz a szalmonelláról és az azzal kapcsolatos gyakori kérdésekről. Például arról, hogy hogyan kerül az ételbe ez a kórokozó:
„A szalmonella az élővilágban nagyon gyakori, az egészségesnek látszó élőlények (rovarok, hüllők, madarak, emlősök és az ember) bélrendszerében is előfordul. A kórokozó a beteg vagy tünetmentes fertőzött személy vagy állat székletével, illetve tojással kerül a külvilágba. A levágott állatok húsán is előfordul. Leggyakrabban a nyers vagy nem eléggé átsült hús és tojásételek közvetítik a kórokozót, de gyakorlatilag bármilyen ételre rákerülhet külső szennyezéssel, nyersanyagról, eszközről, személyről vagy állatról. A fertőzést elősegíti, ha a baktérium az ételben elszaporodik. Ez hosszabb idejű (2-3 óra) környezeti hőmérsékleten vagy langyos helyen (8-45 °C között) történő tárolás során megtörténik.” – írják.
A betegséget nem csupán nyers húsról, de lejárt (olykor kikukázott), nem megfelelően előállított tápokból, élelmiszerekből vagy akár ürülékből is szervezetébe juttathatja kutyád.
A nyers etetés elleni leggyakoribb indok, hogy a kutya szalmonellás lehet tőle. Egy ilyen étrend szerint táplált eb gyomra azonban savasabb, mint egy bolti táppal etetett kedvenccé. Ennek segítségével emészti meg könnyedén a nyers húst, a ragadozó vadállatokhoz hasonlóan. Emellett az immunrendszer is védi a kutyákat a fertőzéstől. Egyes ebek esetében megtalálható a szalmonella a szervezetükben, de semmilyen tünetet nem produkálnak. Azonban fontos, hogy ha a nyers etetést választod, csak megbízható helyről vásárolj, hogy elkerülhesd az esetleges fertőzést.
A szalmonella leggyakrabban a baromfik esetében fordul elő. Éppen ezért nagyon fontos, hogy mindig nézd meg kutyád eledelének lejárati idejét, főleg, ha az baromfit tartalmaz. Ilyenkor ne csak a tápokra gondolj, hanem a jutalomfalatokra, elfogyasztható rágócsontokra. Az is fontos, hogy a felbontott nedves eledelt mindig hűtőben és akkor sem túl hosszú ideig tárold.
Legyen szó ételről vagy ürülékről, semmiképp se engedd kedvencednek, hogy megegye az utcán. Az élelmiszerben akár méreg is lehet, de szalmonellával is megfertőződhet. A madárürülék is magas kockázati tényező.
Az alábbi videóban Arany Cynthia tréner megmutatja, hogyan taníthatod meg kedvencednek, hogy ne egyen fel semmit a földről:
Ha a kedvenceden a szalmonellafertőzés tüneteit véled felfedezni, keresd fel vele az állatorvost. Előfordulhat, hogy néhány nap alatt magától helyrejön, ilyenkor a diéta és a probiotikumok is sokat segíthetnek. Egyéb esetben az állatorvos által javasolt antibiotikumos kúra is viszonylag hamar megszünteti a problémát, ha az még nincs előrehaladott állapotban. Ellenkező esetben további gyógyszeres kezelésekre, vérátömlesztésre is szükség lehet. Emellett nagyon fontos a folyadékpótlás, hiszen a kutyák dehidratálódhatnak a betegség következtében.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek