hirdetés

Megeheti a kutya a sütőtököt?

Kövess Péter

2024. szeptember 25 - Képek: Getty Images Hungary

A sütőtök egy klasszikus őszi finomság, amely egyszerre finom és tápláló. De vajon kaphat belőle a kutya is? Cikkünkből kiderül!

hirdetés

Az emberek számára több szempontból is előnyös a sütőtök fogyasztása, ami szerencsére érvényes a kutyákra is. Egyike azon kevés emberi élelmiszernek, amelyet az állatorvosok is ajánlanak. Amellett, hogy értékes tápanyagok forrása, alacsony a kalóriatartalma, így egyesek úgy gondolják, hogy segíthet a kutya számára a fogyásban. Fogyasztása ugyanakkor nem kockázat nélküli, ezért van néhány szabály, amit be kell tartani.

A sütőtök hatással van a kutya emésztésére

Így hat a sütőtök a kutya egészségére

Mivel a sütőtök rostokban gazdag (adagonként 3 gramm rostot tartalmaz), könnyen emészthető a kutya számára is, így gyomor-bél rendszeri problémák, köztük hasmenés és székrekedés enyhítésére is ajánlják.

Lassítja az emésztést és elősegíti a rendszeres székletürítést, így hozzájárulhat a bélrendszer egészségének megőrzéséhez.

A sütőtök további előnye, hogy tele van értékes tápanyagokkal, kiváló forrása az A-, C- és E-vitaminnak, valamint a káliumnak és a vasnak. Ezeknek számos jótékony hatást tulajdonítanak a látás javításán keresztül az ízületek védelmén át.

A sütőtök fogyasztásának kockázatai

Csakúgy mint sok más élelmiszernél, úgy a sütőtöknél is érvényes, hogy fogyasztásánál a mértékletességre kell törekedni. Egyik potenciális kockázata vitamintartalmából adódik. Egyes vitaminok, így például az A-vitamin túlzott bevitele ugyanis mérgező lehet a háziállatok számára. Ahhoz azonban, hogy mérgezés alakuljon ki, a kutyának az ajánlott mennyiség – ami napi egy-négy evőkanálnyi – 10–1000-szeresét kell elfogyasztania.

Visszaüthet akár a magas rosttartalom is, ami egy bizonyos mennyiség felett gyomorpanaszokat okozhat.

Kölyökkutyák esetében még óvatosabban kell eljárni: ők egyszerre legfeljebb egy-két teáskanálnyi sütőtököt kaphatnak. Általánosságban elmondható, hogy a sütőtököt fokozatosan érdemes bevezetni a kutya étrendjébe, több lépésben emelve adagját.

Süteményként jobb, ha nem kap belőle

Odafigyelést igényelnek a dekorációs célokra felhasznált tökök is. Ezek az idő múlásával egyre inkább bomlásnak indulnak, ezért veszélyes baktériumokat, penészgombákat hordozhatnak, így mérgezőek lehetnek a kutya számára. Más dekorációk festéket vagy vegyszermaradványokat tartalmazhatnak, ami tovább fokozza a kockázatot.

Nem alkalmasak a fogyasztása a sütőtök külső részei, így szára és levelei sem. Ezeket nehéz megemészteni és megrágni, ráadásul növelik a fulladásveszély és a bélelzáródás kockázatát.

Ha a kutya mégis megenné a sütőtök szárát, ajánlott mielőbb állatorvoshoz fordulni, hiszen a bélelzáródás életveszélyes lehet.

Így kapja a sütőtököt a kutya

Szakemberek szerint a legjobb megoldás, ha az előzetesen hőkezelt (sütött vagy főtt) sütőtököt pürésített formában kapja meg a kutya. Így könnyebben emészthető számára, és javulhat a tápanyagok felszívódása is. A bolti sütőtöktartalmú termékekkel, édességekkel és süteményekkel viszont jobb, ha vigyázol, mert hozzáadott cukrot és a kutya számára káros fűszereket tartalmazhatnak.

Bár sok zöldség és gyümölcs magját nem kaphatja meg a kutya, a tökmag a kivételek közé tartozik, sőt még potenciálisan egészséges is lehet, mivel fehérjékben, zsírsavakban és ásványi anyagokban, így magnéziumban gazdag. Tanulmányok kimutatták, hogy a tökmagban lévő antioxidánsok erősíthetik a kutya immunrendszerét, illetve elősegíthetik bőrük és szőrzetük egészségét.

A kutya bőrére jótékony hatással vannak a tökmagban található ómega-3 zsírsavak is, amelyek kiütések esetén is hasznosak, továbbá hozzájárulhatnak a gyulladások megelőzéséhez. A tökmagra is igaz ugyanakkor, hogy fokozatosan érdemes bevezetni a kutya étrendjébe. Ennek oka, hogy zsírtartalma puhább széklethez és gyomorproblémákhoz vezethet.

És vajon mi a helyzet a szőlővel? Ezt megeheti a kutya? Ide kattintva megtudhatod a választ.

egészség élelmiszer emésztés evés kockázatok kutya rostok sütőtök tök vitaminok

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!