Ezekből sejtheted, hogy kutyád rákos betegséggel küzd
2025. január 13 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 13 - Képek: Getty Images Hungary
A kutyáknál viszonylag gyakori a daganatok és csomók kialakulása, de szerencsére nem mindegyikük rákos. A legtöbb esetben jóindulatú daganatokról van szó, amelyek lassabban nőnek és nem terjednek át a test más részeire, így nem jelentenek komoly egészségügyi veszélyt.
A rákos daganatok jellemzője, hogy a szaporodásra képes sejtek, amelyek rosszindulatúak, gyorsan növekednek és terjedhetnek át más szervekre és testrészekre, potenciálisan súlyos egészségügyi problémákat, halált okozva. A rák típusától függ, hogy milyen gyorsan növekszik és hová terjed, így fontos ismerni az esetleges tüneteket. Sajnos a kutyák körülbelül 25%-ánál alakul ki életük során a rák valamilyen formája; a 10 évesnél idősebb ebek esetében ez a szám 50%-ra tehető.
A bűzmirigy adenokarcinómája: Ez a rák az anális mirigyeket érinti, és áttétet képezhet a test más részeire is.
Hemangiosarcoma: Ez a daganat gyakran az erekből kiinduló problémából jön létre, így elméletileg bárhol előfordulhat. Leggyakrabban azonban a szívben, a májban vagy a lépben található. Ez a rák agresszív típusa, és általában már kiterjedt, mire a diagnózist felállítják.
Limfóma: Többféle limfóma létezik a kutyák esetében, de a leggyakoribb a nyirokcsomókat érinti. Ez a rák egyik leggyakoribb formája a kutyáknál, azt azonban szerencsére elmondhatjuk, hogy ez a típus reagál a legjobban a kemoterápiára.
Emlőmirigy-karcinóma: Vagyis az emlőrák gyakrabban fordul elő nem ivartalanított nőstényeknél. Az olyan hormonok, mint az ösztrogén és a progeszteron, szerepet játszanak az emlőfejlődésben, és sajnos a rák kialakulásában is.
Hízósejtes daganat: Ez a bőr leggyakoribb rákja, amelyet ránézésre elég nehéz meghatározni, mivel a megjelenése eltérő lehet. Ezeknek a daganatoknak változó a prognózisa, és az alacsonytól a magas fokozatig terjedhet. Ez azt jelenti, hogy kevésbé vagy nagyobb valószínűséggel terjednek át a test más területeire.
Melanóma: Ez a fajta rák a bőrön vagy a szájüregben is előfordulhat. Ezek a daganatok jellemzően rosszindulatúak, ha a szájban találhatók. Sajnálatos módon agresszív műtétet és/vagy sugárkezelést és kemoterápiát igényelnek. Általában olyan fogászati betegségekre utaló jeleket mutatnak, mint a rossz lehelet és az étvágycsökkenés.
Osteosarcoma: Ez a kutyák csontrákjának leggyakoribb oka, amely nagyon agresszív és fájdalmas. Ez a rák általában nagyobb kutyafajták lábait érinti. A kezelés gyakran magában foglalja a műtétet, amelyet kemoterápia vagy sugárkezelés követ.
Hólyagdaganat: A rák ezen fajtája a húgyúti rák leggyakoribb típusa, és gyakran a húgyúti fertőzéshez hasonló tüneteket okoz.
Egy kialakult rákbetegség során a kutyák többféle tünetet mutathatnak. Egyeseknél dudor vagy ismeretlen duzzanat, nem gyógyuló seb, duzzadt nyirokcsomók vagy rendellenes vérzés jelentkezhet. Minden esetben, amikor bármi szokatlant tapasztalunk, haladéktalanul forduljunk állatorvosunkhoz.
Ám rengeteg tünet nem specifikus:
A rák gyakran ismeretlen okokból alakul ki, de számos tényező befolyásolhatja; többek között:
A rákos csomókat nem lehet pusztán ránézésre megkülönböztetni, fontos a csomók mérete, alakja és megjelenése, amely eltérő lehet. Egyesek szilárdak, mozdíthatatlanok, míg mások puhák és mozdíthatóak. Néhányuk a bőr alatt, mások pedig a bőr felett találhatók. Lényeges megkülönböztetnünk a csomókat a nyirokcsomóktól, mivel a kutyáknak több pár nyirokcsomójuk van (az állkapocs alatt, a vállak előtt, a hónalj alatt és a térd mögött), amelyek jellemzően kis, ovális alakú, nem fájdalmas duzzanatokként érezhetők a bőr alatt. A nyirokcsomók megnagyobbodhatnak, ez lehet a rák egyik tünete is, de bármi másé is. Így ha bármi újat érzékelünk, a pontos diagnózis érdekében kérj időpontot állatorvosodtól!
A diagnózis felállítása általában fizikális vizsgálattal történik. Első körben tapintással vizsgálódik az orvos, majd ha valamilyen rendellenes duzzanatot érzékel, biopsziát javasolhat. Mindez betekintést nyújt abba, hogy a rák hogyan fejlődik, akár jó, akár rossz irányba. Ezt általában vér- és vizeletvizsgálat követi, amellyel egy adott szervre vagy testrészre szűkíthetik a problémát. Továbbá a röntgennel és az ultrahanggal történő képalkotás is javasolt lehet a mellkasi vagy hasi daganatok kiszűrésére. A diagnózis felállítása után további vizsgálatok céljából onkológus felkeresését javasolhatja a kezelőorvos. A prognózis a rák típusától, fokozatától és stádiumától függően változik.
A kutyák esetében általában három lehetőség van a rák kezelésére; műtét, sugárkezelés és kemoterápia. Egyes rákos megbetegedések csak és kizárólag egyfajta kezelésre reagálhatnak, míg mások esetenként az összes kezelési mód kombinációját is igényelhetik.
A kutyák esetében más a rák kezelésének folyamata, mint az embereknél; mivel mások a célok és az elvárások. A cél a jó életminőség fenntartása. Gyakran a gyógyszeradagok beadásának gyakorisága ritkább, és a dózis is alacsonyabb, amellyel így elkerülhetők a mellékhatások. A leggyakoribbak az ő esetükben a csökkent étvágy, a letargia, a hányás vagy hasmenés. A kutyák, néhány fajta kivételétől eltekintve, nem veszítik el a szőrüket.
Nélkülözhetetlen, hogy amíg kedvencünk kemoterápiát kap, hatékonyan működjünk együtt az állatorvossal. Egy rákos kutya gondozása kihívást jelent, ami igazán megterhelő mind fizikailag, mind érzelmileg. Azonban soha ne feledkezzünk meg a rutin fenntartásáról, a játékról és a minőségi együtt töltött időről ilyenkor se.
Amikor pedig romlik kis barátunk életminősége, és az állatorvos sem tud érte már többet tenni, készüljünk fel arra, hogy elbúcsúzzunk tőle. Bármennyire is fájdalmas, kedvencünknek enyhülést és fájdalmainak elmúlását jelenti ez a lépés. A döntés meghozatalában mindig támaszkodjunk orvosunk tanácsaira.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek