hirdetés

Pelenka a kutyáknak: ilyenkor és így használhatod

Hangai Lilla

2024. október 6 - Képek: Getty Images Hungary

Számos esetben mind a kutya, mind a gazdi mindennapjait megkönnyítheti ez a kiegészítő.

hirdetés

Cikkünkből megtudhatod, hogy mikor használhatsz a kutya esetében pelenkát, és mikor nem javasolt a használata, milyen típusai vannak, és hogyan szoktathatod a viseléséhez az ebet.

A kutyapelenkák olyanok, mint a babáknak készült verziók, de van rajtuk egy lyuk az állat farkának

Ilyenkor használhatsz a kutya esetében pelenkát

Inkontinencia

Felnőttkorban a nőstény kutyák hajlamosabbak lehetnek az inkontinenciára, mint a hímek. Ez az állapot a szukáknál gyakran az ösztrogén hormonhoz kapcsolódik, míg a kanoknál általában nem valódi inkontinenciáról van szó, inkább izgalom vagy alázatos viselkedés kinyilvánításakor jellemző. A csöpögő vizeletet vagy a bevizelést szükséges az állatorvossal kivizsgáltatni, hogy biztosan megkaphassa az állat a megfelelő ellátást.

Tüzelés

6 havonta a nem ivartalanított nőstény kutyák tüzelnek, amit vérzés és gyakoribb vizelés kísér. A pelenka segíthet abban, hogy a lakás tiszta maradjon, és abban is meggátolja az ebet, hogy nyalogassa a területet. Azonban fontos megjegyezni, hogy a pelenka nem fogja megakadályozni a kutyákat abban, hogy párosodjanak!

Műtét vagy sérülés után

A pelenkák átmeneti segítséget nyújthatnak a kutyának a lábadozása alatt egy műtét vagy sérülés után. Mielőtt azonban kutyapelenkát használnál, konzultálj az állatorvosoddal, hogy biztonságos-e a kedvenced esetében.

Idős kutyák esetében

A pelenkák hasznosak lehetnek olyan idős kutyáknál, akiknek nehézségeik vannak a mozgással, de akár kognitív problémák is hozzájárulhatnak a balesetekhez.

Spicc pelenkában

Ilyenkor ne használj kutyapelenkát

Fontos hangsúlyozni, hogy különösen ügyeljünk a kutyára, amikor pelenkát visel. Ha esetleg valamilyen okból letépi magáról, és a darabjait lenyeli, az élete is veszélybe kerülhet.

Ha a kutyának hasmenése van, a pelenka nem megfelelő választás! Nem szeretnénk ugyanis, hogy az ürülék hosszabb távon érintkezzen a négylábúval. Ezekben az esetekben jobb, ha pelenkabetétre piszkít a kutyus, amit azonnal ki is lehet dobni. Arról nem is beszélve, hogy a padlót még mindig könnyebb lehet feltisztítani sok esetben, mint a kutya teljes fenekét, ha pelenkában éri utol a hasmenés.

Továbbá, ezt talán mondanunk sem kell sokaknak, de a pelenka nem helyettesíti az állatorvosi ellátást. Kutyád állapotától függően előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelésre vagy műtétre lesz szüksége. Mindenképpen keresd fel az rendelőt, ha az alábbi jeleket észleled:

  • csökkent hólyagkontroll;
  • megnövekedett vizeletürítési gyakoriság vagy mennyiség;
  • vizelés közben megállás, majd egy másik helyen folytatás;
  • nyöszörgés vagy panaszos hangok vizelés közben;
  • zavaros vagy erős szagú vizelet;
  • véres vizelet, ami nem a tüzelés ideje alatt figyelhető meg.

A kutyapelenkák típusai

A kutyapelenkák hasonlóak a babapelenkákhoz, az egyetlen különbség, hogy van rajtuk egy lyuk az állat farkának. A legtöbb mind a nőstények, mind a hímek esetében használható, amennyiben lefedi a szükséges anatómiai területet.

Újrafelhasználható vagy eldobható

Az eldobható pelenkák általában drágábbak, és persze kevésbé környezetbarátak, mint az újrafelhasználható kutyapelenkák. Az újrafelhasználható verziók a leggyakrabban textilből készülnek, és rendszeres mosás igényelnek.

Kifejezetten tüzelő kutyáknak

Vannak olyan típusok, amelyeket kifejezetten szuka kutyáknak terveztek a tüzelés idejére. Ezek a szövetcsíkok a hát tetejéről indulnak, és a hason rögzülnek. Az extra nedvszívó képesség érdekében bélelheted eldobható pelenkabetéttel, amelyeket maga a pelenka helyett cserélhetsz.

Ha megoldható, érdemes a pelenkához még az éles helyzet előtt hozzászoktatni a kutyát

A megfelelő higiénia

A pelenkát mindig akkor szükséges cserélni, ha az bepiszkolódott. Emellett azt is ellenőrizni kell, hogy a pelenka alatti bőr száraz legyen a csere után, a nedves környezet ugyanis gombás és bakteriális fertőzéshez vezethet. Az állatorvosok azt szokták javasolni, hogy használj nedves törlőkendőt, majd töröld teljesen szárazra egy papírtörlővel vagy törülközővel a felületet. Esetleg meg is moshatod a területet, de ebben az esetben szárítsd is meg, mielőtt felkerül az új pelus. Úgy megy ez, mint a gyerekeknél!

Jó ötlet lehet, ha néhány óránként leveszed a pelenkát, hogy levegőzhessen kicsit a kedvenced hátsó traktusa. Ha a kutyád nem tud felkelni és elvégezni a dolgát, nagyon oda kell figyelned arra, hogy ne alakuljanak ki felfekvések, vagy vizelet okozta irritációk egy piszkos pelenkától. A vizeletben vagy székletben eltöltött idő ugyanis további komplikációkhoz vezethet.

Az újrafelhasználható pelenkát mindig a termék előírásának megfelelően mosd!

Hasmenés esetén ilyen pelenkabetétet használhatsz

A kutya hozzászoktatása a pelenkához

A pelenka bemutatásának pozitív élménynek kell lennie a kutya számára. Ha nincs szükség azonnal a kiegészítőre, egyszerűen csak hagyd elöl, hogy a kutya szokja a látványát, és közben bőven jutalmazhatod falatokkal és simogatással. Következő lépésként add rá, de csak rövid időszakokra, és közben gyakran jutalmazd is meg. Így ha éles helyzetben kell használnotok, minden simán fog menni.

Ha azonnal fel kell adni a kutyusra a pelenkát, győződj meg róla, hogy kedvenced nyugodt, szólítsd őt vidáman, és kapjon jutalomfalatot. Ezt követően helyezd rá a pelenkát, és ne fukarkodj a simogatással, dicsérettel se.

kutya inkontinencia kutyapelenka tüzelés

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!