hirdetés

Kutyahospice és palliatív ellátás: amikor az életminőség javítása a cél

Szénási Szimonetta

2024. október 5 - Képek: Getty Images Hungary

Fájó, de bizonyos betegségek kapcsán a gazdának szembe kell néznie azzal, hogy kedvencén nem tud segíteni az orvostudomány. Ilyenkor gyógykezelés helyett az állat életminőségének javítása és a fájdalmainak mérséklése a legfontosabb. Ahogy az emberek, úgy a kutyák esetében is létezik palliatív, valamint hospice-ellátás.

hirdetés

A szeretett társállat elvesztésének gondolata borzasztó, de egyes súlyos, gyógyíthatatlan betegségek esetében sajnos fel kell készülni a legrosszabbra. Azonban a gazda ilyenkor is sokat tehet azért, hogy kutyája állapota a lehetőségekhez mérten a legjobb legyen. A palliatív és a hospice-ellátás során a kutya kényelme, fájdalmainak és egyéb tüneteinek mérséklése kerül fókuszba, továbbá a gazda lelki támogatása is része a folyamatnak. Maga a palliatív kifejezés csillapítást jelent.

A palliatív ellátás során az a cél, hogy a beteg szenvedést okozó tüneteit minél inkább csökkentsék, és a lehető legjobb életminőséget érjék el. Ennek érdekében a beteget és környezetét egy több szakemberből álló csapat is segíti, hogy mind a betegnek, mind a családjának testi-lelki támogatást nyújthassanak. Ahogyan a betegség egyre inkább súlyosodik, egyre csökken a terápiás beavatkozások száma, és a kezelés súlya áthelyeződik a palliatív ellátásra, amelynek a végső szakasza a hospice-ellátás.

Emberek esetében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ ekképp definiálja az ellátást, ami hasonlóképp történik a kutyák esetében is.

Súlyos betegségek esetében eljöhet az a pont, ahol a gyógykezelés már hatástalan

Milyen esetben szorulhat a kutya palliatív ellátásra?

Minden olyan betegség okán, amely miatt az állat várható élettartama lerövidül, a kutya idővel palliatív, majd hospice-ellátásra szorulhat. Idetartoznak egyes rákos megbetegedések, a veseelégtelenség, a szívelégtelenség, a cukorbetegség, a demencia, illetve az ízületi gyulladás is.

A betegség azon stádiumában, amikor a gyógyszeres gyógykezelés már eredménytelennek bizonyul, át kell térni a palliatív ellátásra. Ilyenkor a hangsúly áttevődik az életminőség javítására, és az állapottal járó panaszok enyhítésére.

A palliatív ellátás célja a lehető legminőségibb élet biztosítása

Mi történik a palliatív, illetve a hospice-ellátás során?

A palliatív ellátás része a kutya fájdalmainak csökkentése. Ezenfelül a kutya otthoni környezetét is a beteg kényelmének biztosításához alakítják. Szükség lehet rámpákra, speciális gyógyászati segédeszközökre, például kerekes kocsira vagy hevederekre. Az olyan integratív kezelések, mint az akupunktúra, a lézerterápia és a masszázs, nagyon hatékonyak lehetnek a gyulladás csökkentésében.

A kutya életminőségét negatívan befolyásoló tünetek kezelésére is sor kerül. Ezek közé tartozhatnak a hányinger elleni gyógyszerek, a köhögéscsillapítók vagy az ízületi problémákra ható készítmények. A palliatív vagy hospice-kezelésben részesülő kutyáknál gyakran alakul ki vizelet- vagy székletinkontinencia, amire szintén fel kell készülni. Ugyanígy az állat állapota indokolhatja a speciális diétát, valamint étrend-kiegészítők fogyasztását.

Mindezek mellett a mentális és érzelmi jóllét is kiemelten fontos ebben az időszakban is. Kutyád állapotának megfelelően továbbra is játssz, feladatozz vele, töltsetek együtt minél több minőségi időt.

A gazda közelsége és figyelme megnyugtató az állatnak

Az eutanáziát is mérlegelni kell

A kutyák általában akkor kerülnek át a palliatív ellátásból a hospice-ba, amikor a betegségük kezelésére irányuló folyamatok már hatástalanok, és az állat életminősége elkezd romlani. A hospice-ellátás célja a legnagyobb mértékű fájdalomcsillapítás, egyúttal a szenvedés megelőzése. Emiatt az eutanázia lehetőségét is mérlegelni kell a betegség ezen stádiumában. Az ellátásban részt vevő szakemberek, valamint az állatorvos segítenek a fájdalmas, de esetenként szükségszerű döntés meghozatalában. Arról, hogy miképp zajlik pontosan az eutanázia, itt írtunk.

Itt pedig a DOGZ Fesztivál és Konferencia egy kiemelten fontos előadását összegeztük, amelyben dr. Szabolcs Nóra arról beszélt, miként ismerhetők fel idejekorán a daganatos elváltozások kedvenceinken. Mint minden betegség, úgy a rák esetében is jelentősen megnöveli a  túlélési esélyeket, ha idejében diagnosztizálják a bajt, és megkezdik a kezelést. Ehhez azonban arra van szükség, hogy a gazda felismerje az aggodalomra okot adó jeleket, és elvigye orvoshoz a kutyát.

cukorbetegség diéta eutanázia fájdalomcsillapítás kutyáknál fizoterápia hospice inkontinencia ízületi probléma kutya mentális egészség palliatív ellátás rák szívbetegség vesebetegség

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!