Szabad nyers húst adni a kutyának? Állatorvos segít a döntésben
2024. június 9 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 9 - Képek: Getty Images Hungary
Arról, hogy a nyers hús szerepelhet-e a kutya étrendjében, komoly vita folyik. Lássuk, hogy milyen pró és kontra érvek merülnek fel.
Az egyik legmegosztóbb kérdés a gazdik körében a nyers hús etetése a kutyával. Vannak, akik szerint ez a legjobb a kutya számára, míg mások súlyos kockázatokat emlegetnek. Mégis van néhány szempont, ami segíthet meghozni a jó döntést.
Az elmúlt évtizedben a kutyák hőkezelt, feldolgozott táplálékkal történő etetése vált általánossá. Egyes gazdik ugyanakkor elrugaszkodtak a konzervektől, és a „Bones And Raw Food” (BARF) néven ismert nyershús-alapú étrend mellett döntöttek. Erre biológiailag megfelelő nyers táplálékként is hivatkoznak.
Az étrend olyan nyers összetevőket tartalmaz, amelyek vadon élő vagy haszonállatokból húsából származnak.
Vélekedések szerint bár a nyers húsos étrend kielégítheti a kutyák táplálkozási szükségleteit, nincs egyértelmű bizonyíték arra vonatkozóan, hogy előnyösebb lenne az egészségükre nézve. Azt viszont tudjuk, hogy potenciális kockázatokkal jár.
Számos különböző szervezet létezik, amelyik nem támogatja az ilyen típusú étrendet. Közéjük tartozik az Amerikai Állatorvosi Szövetség (AVMA) is, amely az emberi és állati egészségre gyakorolt kockázatai miatt ellenzi a macskák és kutyák nyers hússal való etetését.
Javasolják a húsok hőkezelését, amíg azok el nem érik azt a biztonságos belső hőmérséklet, ami elpusztítja a kórokozó szervezeteket vagy csökkenti azok számát.
Bármilyen állati eredetű fehérje szennyeződhet ugyanis olyan patogén organizmusokkal, mint a Staphylococcus aureus, az E. coli vagy a szalmonella, ami súlyos élelmiszer-eredetű betegségek kialakulásához vezethet.
Számolni kell az emberi megbetegedés kockázatával is. Ez származhat a hús kezeléséből vagy emberről állatra terjedő fertőzésekből, amelyek különösen az időseket, az állapotos nőket, a fiatalokat és az immunhiányos betegeket veszélyeztetik.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a kutya nyers táplálékkal történő etetése hozzájárulhat az antibiotikum-rezisztenciához is. A kutatók ennek keretében 600 egészséges, kedvtelésből tartott kutya ürülékmintáját vizsgálták meg. Úgy találták, hogy kimutatható az összefüggés a nyers húsos etetés egy bizonyos antibiotikummal (fluorokinolon) szembeni rezisztencia között E. coli-fertőzés esetén.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Van néhány állítólagos jótékony hatás, amelyet az étrend hívei rendszeresen felhoznak, de az állítások nagy része tudományosan nem bizonyított, és csupán anekdotikus jellegű. Ezek a következők:
Dr. Bodó Andrea állatorvos szerint a BARF-táplálás egyre népszerűbb, miközben a másik végletet a kész kutyaeledelek képviselik. Ezek sok tartósítószert, ízfokozót és színezéket tartalmazhatnak. A szakember ezért úgy véli, talán valahol a kettő között lehet az optimális megoldás.
„Járványtani szempontból mindenesetre kifogásolható a nyers sertéshús etetése a kutyával, mert az Aujeszky-betegség, vagyis az álveszettség vírusának terjesztésében szerepet játszhat. Továbbá a nyers csirkehús, sertéshús, illetve a tojás fogyasztása szalmonellafertőzést okozhat. Mindezeket figyelembe véve konkrét nyers hús etetése nem javasolt az előbbi esetekben. Más húsoknál is minimum fagyasztva tárolással, illetve legalább etetés előtti forrázással ajánlott adni a kutyának azokat” – mondta el kérdésünkre a szakember.
Kíváncsi vagy, hogy miként érdemes összeállítani a kutya étrendjét, hogy hosszú és egészséges életet éljen? Innen megtudhatod.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek