hirdetés

Megeheti a kutya a nyers csirkelábat?

Kövess Péter

2024. augusztus 31 - Képek: Getty Images Hungary

Mennyire biztonságos a nyers csirkeláb a kutya számára? Most megtudhatod, milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat a fogyasztása.

hirdetés

Egyes vélemények szerint a nyers csirkeláb előnyös lehet a kutya egészségére nézve, mivel jót tesz az ízületeinek és a fogainak is. Lássuk, hogy mi az igazság.

A csirkeláb fogyasztásának lehetnek bizonyos kockázatai, legyen az nyers, főtt vagy szárított

Így hat a kutya egészségére a nyers csirkeláb

Azok, akik szerint a csirkeláb fogyasztása jótékony hatású, általában azt emelik ki, hogy tele van ízületvédő tulajdonságokkal rendelkező glükózaminnal és kondroitinnal, így különösen hasznos lehet az idősödő kutyáknak. Ebben nem is tévednek, a két anyag valóban segíthet enyhíteni az ízületi fájdalmakat.

Fogyasztása mellett szól az is, hogy nagyrészt csontokból és ropogós kötőszövetekből áll, így hozzájárulhat a kutya fogainak egészségéhez, illetve hatásos lehet a fogkő ellen is.

Másfelől viszont a csirkeláb nyers formában veszélyes parazitákat és baktériumokat rejthet, ezáltal veszélyeztetheti a kutya egészségét. Tanulmányok szerint a nyers húson alapuló étrend az esetek 20-48 százalékában szalmonellával szennyezett összetevőket tartalmaz. A kimutatott baktériumtörzsek ráadásul gyakran rezisztensek az antibiotikumokkal szemben. Egy másik, kisebb vizsgálat ennél is riasztóbb képet festett:

a nyers csirkehúsból vett minták 80 százalékban bizonyultak pozitívnak szalmonellára, a vizsgált széklet pedig 30 százalékban fertőzött volt.

A nyers csirkében ráadásul más veszélyes baktériumok is előfordulhatnak, köztük 74 százalékos arányban Campylobacter és 15-34 százalékos arányban Listeria. Mindezek tükrében kijelenthető, hogy a nyers csirkeláb fogyasztása korántsem veszélytelen.

A nyers húsok veszélyes baktériumokat tartalmazhatnak

Főzve sem sokkal jobb

Logikusnak tűnhet, hogy a csirkelábat inkább főzve add a kutyának, hiszen a hőkezelés csökkenti a bakteriális fertőzések kockázatát. Ez igaz is, de közben további problémákat vet fel. A csirkelábban lévő csontok a főzés következtében törékennyé válhatnak, és könnyen széttöredezhetnek, melynek eredményeként szilánkjai átlyukaszthatják a kutya érzékeny gyomor-bél rendszerét.

Ez életveszélyes hashártyagyulladáshoz és szepszishez vezethet.

Ilyen szempontból nem csak a házilag megfőzött csirkeláb lehet problémás, hasonló kockázatok merülhetnek fel akár a szárított bolti termékeknél is. Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy bár a szárítási folyamat eltávolítja az összes vizet a húsból, ami megakadályozza a baktériumok elszaporodását, nem pusztítja el a húsban már jelen lévő baktériumokat.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Több a hátránya, mint az előnye

Bár a csirkeláb magas glükózamin- és kondroitintartalmú, egészséges, természetes csemegének tűnhet a kutya számára, szakemberek szerint a fogyasztásával járó kockázatok meghaladják az előnyöket. Már csak azért is, mert a piacon léteznek olyan táplálékkiegészítők, amelyek ugyanilyen természetes formában tartalmazzák a két anyagot mindenféle járulékos kockázatok nélkül. A rágókák és más fogvédő termék pedig úgy védik a fogak egészségét, hogy nem vetik fel a bélparazitákkal való megfertőződés és a gyomor-bél rendszeri perforációk veszélyét. Ezeket a szempontokat tehát érdemes szem előtt tartanod, mielőtt a kutyának csirkelábat adnál.

Arról, hogy milyen csontot szabad adni a kutyának, ebben a cikkünkben írtunk.

csirke csirkeláb kockázatok kutya nyers nyers etetés táplálkozás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!