hirdetés

Ezekre figyelj, miután megműtik a kutyád: az állatorvos tanácsai

Kövess Péter

2024. szeptember 25 - Képek: Getty Images Hungary

A kutya a műtét után extra gondoskodásra szorulhat. Az állatorvos elmondja a legfontosabb tudnivalókat, hogy ilyenkor mire kell figyelni.

hirdetés

A műtét után kezdődik a lábadozás időszaka. Ilyenkor a kutya nagyobb figyelmet igényel, mint általában, és különösen fontos szerepe van annak, hogy minél pontosabban kövesd az állatorvos utasításait.

Rajtad is múlhat, hogy a műtét után milyen gyorsan gyógyul meg a kutya

A kutya a műtét után: így vigyázz rá

Mielőtt hazaviszed a kutyát a rendelőből, hasznos lehet, ha megkéred az állatorvost, hogy mutassa meg a bemetszés helyét. Erről érdemes lehet fotót is készítened, majd amennyiben a helyzet megengedi, napról napra nyomon követned a seb állapotát. Ez segíthet felismerni, ha valami szokatlan dolog történik.

A beavatkozás típusától és helyétől függően az állatorvos egyetlen varrattípust vagy több különböző megoldást is alkalmazhat a bemetszés helyének lezárására, beleértve a felszívódó varratokat, a nem felszívódó varratokat, a kapcsokat és a szövetragasztót.

Feltétlenül kérdezd meg az állatorvost, hogy melyik típust használja, és mire kell figyelned a gyógyulási folyamat során.

Érdemes számolni azzal is, hogy a műtétet követő két hétben rendszerint nem szabad fürdetni sem a kutyát, nehogy átnedvesedjen a seb. Mindezeken túl felmerülhet a fájdalomcsillapítás szükségessége is.

Ezt tanácsolja az állatorvos

Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, elsődleges a műtéti seb védelme, amelyről műtét utáni ruhával, felfújható gallérral vagy műanyag gallérral lehet gondoskodni. „Persze mindig pontosan kell követni az állatorvos utasításait. A kutya általában nem ehet, nem ihat, amíg teljesen éber nem lesz” – magyarázta a szakember.

A műtét után sok esetben elengedhetetlen a gallér viselése

Befolyásoló tényező lehet a műtét fajtája is. Az emésztőtraktust érintő beavatkozások után további 12–24 óra koplalásra lehet szükség, míg például az ortopédiai műtéteket követően a kutyának kerülnie kell a mozgást.

Általában nincs szükség arra, hogy a műtéti sebet a gazdi otthoni körülmények között kezelje, de ha az állatorvos kéri, akkor utasításának megfelelően kell elvégezni a sebtisztítást.

Elengedhetetlen, hogy a műtét után a gazdi és a kutya minden esetben pontosan megjelenjen a megbeszélt kontrollokon. Panasz esetén pedig mihamarabb fel kell keresni a műtő orvost. „Ha az állat bágyadt, kedvetlen vagy étvágytalan, akkor lehetséges, hogy lázas vagy fájdalma van. Mindkét esetben kezelni kell a problémát” – tette hozzá az állatorvos. Mint mondta, ha a seb duzzadt, kipirul vagy váladékozik, akkor feltétlenül szükség van az állatorvosi kontrollra.

Arról, hogy a végtagműtétek után pontosan hogyan zajlik a rehabilitációs folyamat, itt írtunk.

állatorvos felépülés kutya lábadozás műtét operáció rehabilitáció tanácsok

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!