Mi történik, ha kutyánk véletlenül macskamentát eszik?
2024. július 14 - Képek: Getty Images Hungary
2024. július 14 - Képek: Getty Images Hungary
Vannak gazdik, akik (jogosan) nem tudtak dönteni, hogy a kutyák vagy a cicák mellett tegyék-e le a voksukat, így mindkettő faj képviselőit szívesen látják otthonukban. Ez viszont számos kérdést felvethet. Többek közt azt is, hogy mi történik akkor, ha a kutya véletlenül macskamentát eszik?
Gyakoriak az olyan háztartások, ahol a két „fő ellenség”, kutya és macska egymás mellett, többé-kevésbé harmóniában él. A közhiedelemmel ellentétben legtöbbször ez nem egy elérhetetlen álom, szoktatással és következetes tanítással a legtöbb kutyát (bár sajnos nem mindegyiket) hozzá lehet szoktatni a család cicájához (vagy cicáihoz.) És fordítva: a cicák is képesek elfogadni a sokszor túlpörgő ebek jelenlétét. Ám egy ilyen színes családnál az összeszokáson kívül még számos probléma és kérdés merülhet fel, például, hogy mit lehet tenni, hogy a kutya ne egye meg a macska vacsoráját, illetve ne egyen bele a macskaalomba, vagy éppen problémát okoz-e, ha a kutya megdézsmálja a macskamentát.
Sokszor összekeverjük a kettőt vagy szinonimaként használjuk őket, mégsem ugyanarról a növényről van szó. Míg a macskamenta egy adott gyógynövény, a macskafű egy növénykeverék, amiben általában búza, árpa, zab vagy rost található. Míg az előbbi valamennyire tudatmódosító hatással lehet a cicákra, az utóbbi szimplán egy „rágcsa”, amit főleg a benti cicák értékelnek. Ha kutyánk a macskafűbe evett bele, akkor nem lesz semmi baja, még hatással sem lesz rá. A másik növényre pedig rövidesen rátérünk.
A macskamenta, avagy nepeta igazából az árvacsalánfélék családjába tartozó nemzetség. Amikor köznyelvben a macskamentáról beszélünk, akkor általában az illatos macskamentára (Nepeta cataria) gondolunk, amit sokan a mai napig használnak különféle jótékony hatásai miatt. Ez a szép kis halvány rózsaszín vagy lilás virágokat hozó növény kifejezetten érdekesen hat a macskákra, vagy aktív, vagy passzív viselkedéssel reagálnak rá. Tehát vagy felpörögnek tőle, elkapja őket a „zoomies”, és hemperegnek a növényen, mellette furcsa hangokat kiadva, vagy lemerevednek, és csak bambulnak, szlenges kifejezéssel élve lemennek alfába.
De térjünk is át a kutyákra! Ha a cicák ennyire intenzíven élik meg a macskamenta hatását, akkor vajon egy kutya, aki elfogyasztja a növényt, mit érezhet? A válasz az, hogy semmit. Pontosabban semmi olyat, ami annyira látványosan megváltoztatná a viselkedését, mint egy macskának. Ellenben vannak olyan kutyák, akikre nyugtatóan hathat a gyógynövény, ezért néhány gazdi alkalmanként macskamentát használ (természetesen állatorvosuk beleegyezésével és a vele megbeszélt adagolással) arra, hogy kedvence relatíve nyugodt maradjon a stresszes helyzetekben.
Összefoglalva tehát egy kutyának nagy valószínűséggel semmi baja nem lesz attól, ha megdézsmálja a cicának kitett macskamentát. A friss növény illóolaj-tartalma (nagyobb mennyiség elfogyasztása következtében) enyhe gyomorproblémákat okozhat. Általában viszont elmondható, hogy nincs olyan hatása, ami maradandó kellemetlenséget okozna, így nem kell aggódni. Ha nem szeretnénk, hogy kutyánk hozzáférjen az élő növényhez, akkor tegyük olyan helyre, ahol csak bajszos barátunk éri el.
Ha kutyád és cicád között nem éppen felhőtlen a kapcsolat, akkor olvasd el ezt a cikkünket, ahol elmondjuk, hogy hogyan taníthatod meg ugató barátodat a bajszos kanapélakó tiszteletére.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek