Szívbetegségre is utalhat, ha így liheg a kutya
2024. június 25 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 25 - Képek: Getty Images Hungary
Ha liheg a kutya, az sokkal több, mint egyszerű hőleadó mechanizmus. Fájdalmat, létfontosságú anyagok hiányát vagy mentális feszültséget is jelezhet.
Ha nem a környezet magas hőmérséklete miatt liheg a kutya, akkor ez a zihálás általában a megszokottnál szaporább, hangosabb, reszelősebb, illetve váratlan időpontokban jelentkezhet. Az alábbi rendellenességek állhatnak a háttérben.
Az evolúció során az ebek rendkívül jól megtanulták kezelni és takargatni fájdalomérzetüket a túlélés érdekében. Ha azonban elérnek egy pontra, ahol már nem bírják tovább, jellegzetes tüneteket kezdhetnek produkálni, ilyen a lihegés is. Feltűnhet, hogy a kutya olyan időpontban műveli ezt, amikor általában mást szokott csinálni, például éjszaka, alvás helyett.
Ne vedd félvállról ezt a jelzést, mert akár lázas állapotról vagy komoly emésztési bántalomról is árulkodhat, amit a lehető leghamarabb kezeltetni kell az orvossal!
E betegség során a kutya mellékveséje több kortizolt termel a kelleténél. Ezt a lihegés mellett az alábbi panaszok kísérhetik:
Hasonló tüneteket idézhetnek elő az állatorvos által felírt szteroid hormontartalmú gyógyszerek is.
A légutakat érintő kóros elváltozások során a lihegés jellegzetesen nehézkessé válhat, felgyorsulhat. Ezt általában tüdőgyulladás, tüdőrák, allergia vagy gégebénulás okozza. Utóbbi egy gégeizmokban található idegeket érintő probléma, mely kialakulhat helyi sérülés, hormonzavar vagy tumorok miatt. Esetleg már születési rendellenességként jelen lehet az állat szervezetében. Gyógyszeres terápiával vagy műtéttel rendszerint orvosolható.
A nyomott orrú kutyafajták, mint például a mopszok vagy a francia bulldogok még különösebben megerőltető testmozgás nélkül is gyakran kapkodják a levegőt. Ezt a jelenséget brachycephal légúti obstrukciós szindrómának nevezi az orvosi szaknyelv. Ideiglenesen gyógyszerrel mérsékelhetőek a kellemetlenségek, de végleges megoldást csak a műtét biztosít.
Ha az ebet a belső feszültség készteti lihegésre, az többnyire más viselkedésbeli változásokkal is jár, mint például:
Amikor a szívműködésbe hiba csúszik, a szövetekhez sem jut elég oxigén, ezért igyekszik minél mélyebben vagy szaporábban lélegezni a kutyus. A légszomjat kísérheti még a testmozgástól való idegenkedés, a köhögés és az általános enerváltság. Különösen hajlamossá teheti a szívproblémákra az ebeket az elhízás, illetve az előrehaladott életkor.
Mivel a vörösvértestek szállítják a szervezeten belül az oxigént, az őket érintő hiányállapotok eme létfontosságú elem kórosan alacsony szintjéhez vezetnek. Ez kialakulhat komoly vérveszteség, a vörösvérsejt-képzés zavara vagy a hemolízis következtében. Utóbbi esetben a sérült sejthártyán keresztül a hemoglobin kioldódik a vörösvértestből, ellehetetlenítve annak oxigénszállító képességét.
Minden olyan toxikus anyag, mely szívproblémákat okoz, előbb-utóbb oxigénhiányt is generál az eb testében. Ebbe a kategóriába tartoznak az alábbi, kutyák számára káros élelmiszerek vagy vegyszerek:
Természetesen bármely méreganyag okozhat fájdalmas tüneteket, melyek hatalmas stresszt rónak az állat szervezetére. Tehát ha észreveszed, hogy kedvenced a megszokottól eltérően szaporábban lélegzik, holott ezt látszólag nem indokolja semmi, a biztonság kedvéért siess vele állatorvoshoz!
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek