Ezekből a jelekből tudhatod, hogy a kutyád nem fáradt, hanem levert
2024. november 5 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 5 - Képek: Getty Images Hungary
A levertség a kutyák esetében is számos egészségügyi panasz kísérője lehet. Nagyon könnyű félreérteni az állat viselkedését.
A letargia felismerése az állat egészsége szempontjából is nagyon fontos. Mivel szemre olyan, mintha a kutya csak nagyon elfáradt volna, a többi kísérő jelet is észre kell venned!
Míg a fáradt eb bár pihen, hívásra hamar magához tér, készen arra, hogy sétáljon vagy játsszon, esetleg megtöltse a pocakját, addig a letargikus jószág erőtlen, nem vagy csak nehezen ébreszthető, és egyáltalán nincs kedve a megszokott tevékenységekhez. A szokatlan inaktivitás egy jó mércéje, hogy a lelassult mozgás is.
Ám fontos, hogy ha kedvenced rendhagyó megerőltetésnek volt kitéve – óriásit kirándultatok, esetleg nagyon meleg volt, vagy épp igazán hideg –, az fizikailag módfelett megterhelő a számára. Ilyenkor a megszokottnál többet és mélyebben alhat. A nagy izgalommal járó programok – az első látogatás a kutyaoviban, egy szabadtéri rendezvény, bandázás a kutyafuttatóban – is hasonló hatást válthatnak ki.
Emellett az igen fiatal, valamint az idősebb jószágok alvásigénye sokkal nagyobb, így rájuk alapvetően több alvás a jellemző.
A kóros kedvetlenség bármelyik életszakaszban előfordulhat, többnyire valamilyen fizikai vagy mentális panasz okán. Az előbbi lehet a pajzsmirigyhormon alacsony szintje (ez a golden retrievereknél, a labradoroknál, a dobermannoknál, a boxereknél és a tacskóknál igen jellemző), bármilyen fertőzés, illetve sérülés is.
Kölyköknél az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) is gyakori kiváltó ok. Főképp a 4 hónaposnál fiatalabbak esetében, akiknek a mája még nem tárol elegendő tartalékot a vércukor normalizáláshoz. Ez leginkább akkor baj, ha a kiskutya nem eszik rendesen.
Korosabb ebeknél az ízületi gyulladás és az egyéb, fájdalommal járó ízületi panaszok kísérő tünete lehet a letargia. A belső szervi elváltozások, a szívpanaszok, valamint a daganatok is hasonlóan hatnak a szervezetre, nyomukban jelentős energiahiány lép fel, sorolják a szakemberek a lehetséges okokat.
Minden olyan helyzetben, amikor kedvenced szokatlanul vagy aggasztóan viselkedik, érdemes konzultálni az állatorvosotokkal – ez mondhatni általános szabály.
Amennyiben pedig a levertséghez az alábbi tünetek is társulnak, úgy minden bizonnyal valami baja van a kutyának:
Mindezek mellett ne feledkezzünk meg róla, hogy a kutyákat is érinthetik az olyan mentális problémák, mint a depresszió. Ezek kísérő tünete lehet az enerváltság és a kedvetlenség. Az állatorvos ezen a téren is nagy segítség lehet a helyzet kezelésében!
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek