Minden, amit a kutyák ízületi gyulladásáról tudni kell: tünetek és kezelés
2025. január 20 - Képek: Getty Images Hungary
2025. január 20 - Képek: Getty Images Hungary
Az osteoarthritis az ízületek sorvadását jelenti. Ez a krónikus betegség az ebek nagyjából 25%-ánál fordul elő, és sajnos visszafordíthatatlan.
Az ízületi gyulladásban szenvedő kutyák lábaiban idővel elkopik a porc. Az ízületben apró levált csontdarabok is lehetnek, amelyek fájdalmat és duzzanatot okozhatnak az érintett területen. A legtöbb esetben olyan betegségek másodlagos állapotaként jelentkezik, mint a csípőízületi és a könyökízületi diszplázia. A kutyaosteoarthritis egyéb kockázati tényezői közé tartozik az elegendő testmozgás hiánya, valamint a nem megfelelő táplálkozás, és az annak következtében jelentkező elhízás.
Legtöbbször észrevesszük kedvencünkön az osteoarthritis jeleit, amelyek a következők lehetnek:
A kutyák megpróbálhatnak úgy védekezni a fájdalom ellen, hogy nyuszihoppal járnak. A két hátsó lábukat szorosan összetartják, és úgy ugrálnak, mint egy nyúl. Vagy akár úgy ülnek, hogy a fájdalmas területet kinyújtva hagyják, de sántíthatnak is járás közben.
Az ebek ízületi gyulladását elsődlegesnek vagy másodlagosnak osztályozzák. Az elsődleges gyulladás általában idiopátiás vagy az öregedéssel összefüggő. A másodlagos jelző pedig arra utal, hogy az állapot valamilyen más betegség miatt következik be, mint például:
Az életkor és a testsúly is szerepet játszik kis barátaink csontritkulásának és ízületi gyulladásának kialakulásában. Az osteoarthritis egy progresszív állapot, ami azt jelenti, hogy az ízületek a kutya öregedésével folyamatosan romlanak.
A kutyák osteoarthritisét fizikális vizsgálat és képalkotó eljárások segítségével diagnosztizálják. Az állatorvosok általában a kutya járási, vágtázási és futási szokásainak megfigyelésével kezdik a vizsgálatot. A fizikális vizsgálat során az állatorvos megtapogatja, hogy van-e duzzanat vagy folyadékgyülem az ízületekben, és megállapítja az ízületek csökkent mozgástartományát. Továbbá ellenőrzi az ízület körüli megvastagodást, a crepitust, az izomsorvadást vagy az izmok méretét a hasonló ízületek között. A vizsgálatkor a fájdalom megelőzése érdekében nyugtatót is kaphat az eb.
A fizikális vizsgálat mellett állatorvosunk javaslatot tehet az alábbiakra:
Az általánosan előírt terápiák közé tartoznak:
Mindig gondosan kövessük állatorvosunk útmutatásait a gyógyszerek adagolását illetően.
Az alternatív gyógymódok közé tartozik az akupunktúra, a lézerterápia és a fizikai rehabilitáció, beleértve a kézzel végzett technikákat és a terápiás gyakorlatokat is, mint például a masszázst és a nyújtást. A csontkovácsolás vagy manuálterápia, valamint az őssejtterápia szintén hasznosnak bizonyulhat néhány eb esetében. Ezekkel a terápiákkal kapcsolatban ígéretes kutatások és egyéni sikertörténetek is születtek. Ha bővebben olvasnál alternatív terápiával kapcsolatos sikertörténetről, kattints ide.
Az állatorvos életmódbeli változtatásokat javasolhat az osteoarthritisben szenvedő négylábú barátaink számára. A testsúlycsökkentés és -kezelés elengedhetetlen a gyulladás és az ízületekre nehezedő stressz minimalizálása érdekében. Az orvos adhat receptre előírt diétát, rendszeres testmozgással, valamint térd- vagy hátmerevítőket. A rövid séták, a nyújtás és az úszás jó mozgáslehetőségek az ízületi gyulladásban szenvedő kutyák számára.
Ha az állatorvos sebészeti beavatkozást javasol, mellé rehabilitációs és gyógytornatervet írnak elő, amely gyakran magában foglalja a következőket (a teljesség igénye nélkül):
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Az ízületi gyulladásban szenvedő szőrös barátaink hosszú, boldog életet élhetnek, ha állapotukat gyógyszerekkel jól kezelik, és támogató kezelést is kapnak. Ez az állapot nem rövidíti meg a kedvencünk életét, de jelentős kellemetlenségeket okozhat, ha nem kap megfelelő ellátást. Folyamatosan figyelnünk kell a fájdalom jeleire, és konzultálnunk állatorvosunkkal.
Megelőzni sajnos nagyon nehéz ezt a betegséget, mivel az ízületek normális kopása és elhasználódása hozzájárul a probléma kialakulásához. Azonban mi, gazdik proaktív módon adhatunk kutyáinknak ízületi kiegészítőket: glükozamint és kondroitint tartalmazó kutyatápok formájában, hogy támogassák az egészséges ízületeket, és lassítsák az osteoarthritis kialakulását.
Erről azonban minden esetben egyeztetned kell az állatorvossal!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek