Izomhúzódás a kutyáknál: az egyik leggyakoribb sérülés az esetükben
2024. november 6 - Képek: Getty Images Hungary
2024. november 6 - Képek: Getty Images Hungary
Izomhúzódás nem csak az embernél fordul elő, a kutya ugyanúgy szenvedhet tőle. Mutatjuk, milyen tünetekről ismerhető fel.
Az izomhúzódás egy olyan traumás sérülés, amely károsítja a lágyszöveteket, beleértve az izmokat és az inakat. Valójában ez az egyik leggyakoribb sérülés, amivel a kutya szembesülhet. Lehet valaminek a közvetlen következménye, vagy másodlagosan kapcsolódhat egy másik betegséghez vagy sérüléshez.
Az izomhúzódás a lágyszöveti sérülésekkel szemben jellegzetes tünetekkel jár. A legfontosabbak a következők:
Az izomhúzódással járó fájdalom hatására a kutya „rosszkedvűnek”, idegesnek tűnhet, megváltozhat az aktivitási szintje vagy furcsán viselkedhet.
A legtöbb esetben az izomhúzódás a kutya túlzott fizikai aktivitásával függ össze, és például futás, ugrálás és játék közben keletkezik. De kiválthatják bizonyos sérülések, betegségek is. Lássuk részletesebben is, hogy milyen okok merülhetnek fel.
Az izomgyulladásnak (myositis) különféle formái lehetnek, amelyek izomhúzódást vagy izomsérülést vonhatnak maguk után. Ennek egyik speciális változata a myositis ossificans, egy olyan gyulladásos állapot, amelynél az izmokban és a kötőszövetekben csontlerakódások képződnek. A polimyositis ezzel szemben a kutya összes izmára hatással lehet, és autoimmun betegségekhez, például lupuszhoz társulhat.
A miopátia néven ismert, számos labradort érintő állapot szintén izomhúzódáshoz vezethet. Bár pontos oka nem ismert, úgy tűnik, hogy öröklődhet. Idesorolható a rabdomiolízis is, amely elsősorban a verseny- és munkakutyákra jellemző. Általában fokozott fizikai tevékenység közben alakul ki, és úgy tartják, az váltja ki, hogy csökken az izmokban az oxigéndús vér szintje.
A keresztszalag-szakadás egy szalagsérülés, amely fájdalmat okozva érintheti a környező izomszöveteket is.
Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!
December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.
Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre megerősítette, hogy izomhúzódás ugyanúgy előfordulhat a kutyáknál, mint az embereknél. „A legtöbbször egy hirtelen, rossz mozdulat okozza, gyakran játék közben sérül meg az állat. Ezt általában sántikálás formájában észlelhetjük. Kezelését ketrecnyugalomként is szoktuk emlegetni, ám csak ritkább vagy súlyosabb esetben van szükség tényleges ketrecnyugalomra.”
Általában elegendő, ha nem késztetjük mozgásra az állatot hosszú sétákkal, sporttal vagy játékkal.
A szakember szerint a kezelést szükség szerint kiegészítheti nem szteroid alapú fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő. A megelőzése érdekében annyit tudsz tenni, hogy a gyakorlatok előtt valamilyen könnyebb mozgásformával bemelegítést végeztek, illetve a hirtelen vagy nagyobb terhelésektől kíméled a kutyát.
Ha felmerül az izomhúzódás gyanúja, mindenképp ajánlott állatorvoshoz fordulni. Így kiderülhet az is, ha komolyabb probléma áll a háttérben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek