hirdetés

Több mint 500 kutya ivartalanítása valósulhat meg az Állatorvostudományi Egyetemen

Szénási Szimonetta

2024. december 18 - Képek: Getty Images Hungary

A Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány ezúttal is nagy összegű támogatással segíti a kutyák, illetve macskák ivartalanítását. Az Állatorvostudományi Egyetem mint egyik támogatott szervezet képviseletében dr. Müller Lindát, a Szülészeti Tanszék és Haszonállat-gyógyászati Klinika egyetemi adjunktusát kérdeztük arról, milyen tervek valósulhatnak meg az összegből.

hirdetés

Miként korábban beszámoltunk róla, három szervezet között oszlik meg a Közös Ügyünk az Állatvédelem Alapítvány 72 millió forintos ivartalanítási támogatása. A Magyar Állatvédők Országos Szervezete Egyesület (MÁOSZ) 30 millió forintot, a Kelet-Magyarországi Állatvédők Szövetsége (KEMÁSZ) 32 millió forintot, míg az Állatorvostudományi Egyetem (ÁOT) 10 millió forint támogatást kap majd.

A képek illusztrációk

A jövő állatorvosainak képzését is segíti a támogatás

„Az Állatorvostudományi Egyetem kiemelkedő szerepet tölt be az állatvédelemben, hiszen nemcsak az állatorvostan-hallgatók gyakorlati képzését szolgáló ivartalanításokat végzi, hanem tudományos és oktatói tevékenységével közvetlenül hozzájárul az állatjóllét és a felelős állattartás népszerűsítéséhez. Az éves ivartalanítási kapacitásunk számos tényezőtől függ, beleértve az oktatási időszakokat, a vizsgákat és az aktuális hallgatói létszámot, valamint a rendelkezésre álló anyagi erőforrásokat. A program finanszírozása támogatás nélkül jelentős terhet róna az egyetemre, de elkötelezettek vagyunk amellett, hogy minden körülmények között biztosítsuk az ehhez szükséges forrásokat, hiszen ezáltal az állatorvostan-hallgatók olyan gyakorlati tudást szerezhetnek, amelyet később az állatok egészsége és a társadalmi felelősségvállalás szolgálatába állíthatnak” – mutat rá dr. Müller Linda.

Hozzátéve, hogy a 10 millió forintos támogatás óriási segítséget jelent a program folytatásában. A tervek szerint az összegből a tanévre tervezett 515 ivartalanítás (az ÁOT-n kizárólag kutyákon végzik a beavatkozást) anyagköltségeit, köztük a gyógyszereket, az egyszer használatos eszközöket, valamint a műtéti anyagok árát fedezni tudják. Miképp magyarázza, az ilyen jellegű anyagi támogatások hozzájárulnak a tanulók magas színvonalú gyakorlati képzésének biztosításához.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Az ivartalanítás költségeinek alakulása

Kérdésünkre, hogy mekkora kiadással jár egy állat ivartalanítása, a szakember az alábbi részletes listát állította össze.

  • Anyagköltségek: gyógyszerek, egyszer használatos eszközök, varróanyagok.
  • Műszaki költségek: a műtéti eszközök sterilizálása, az altatógépek és egyéb felszerelések működtetése.
  • Hulladékkezelés: a veszélyes hulladékok szállítása.
  • Kiegészítő eszközök: védőgallérok, az első fájdalomcsillapító és antibiotikum injekciók.
  • Orvosok és asszisztensek munkadíja.

Ebből látható, hogy a konkrét beavatkozás mellett olyan járulékos kiadásokkal is számolni kell, mint a hulladékkezelés vagy a gyógyszeres ellátás.

„Az állatok hosszabb kórházi tartózkodása ritkán szükséges, és ezt külön költségként számoljuk el. Bizonyos posztoperatív kezelések költségeit pedig az állatvédő szervezetek vagy a menhelyek finanszírozzák” – tudtuk meg.

Kutya műtét után

Az ivartalanítással állatok szenvedése előzhető meg

Fontosnak tartjuk tolmácsolni az egyetemnek azon álláspontját, ami az egyén felelősségét hangsúlyozza a globális állatjóllét megteremtésében. Ennek egyik pillére az ivartalanítás. Hiszen hazánkban is óriási problémát jelent az a több millió gazdátlan, kóbor állat, amelyek a beavatkozás hiányában tovább szaporodva folyamatosan növelik az állományt.

A felelős állattartás nemcsak az állatok jóllétének alapja, hanem a társadalom és a környezet iránti elkötelezettség is. Az Állatorvostudományi Egyetem szakemberei hangsúlyozzák, hogy az állatok ivartalanítása az egyik legfontosabb lépés a nem kívánt szaporulat megelőzésében, ami számos kóbor állat szenvedésének és a túlzsúfolt menhelyek kialakulásának elkerülését segíti. Azonban a felelős állattartás ennél sokkal többet jelent: a megfelelő táplálás, rendszeres orvosi ellenőrzés és oltások, valamint a gazdik odafigyelése és törődése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az állatok egészségesek és kiegyensúlyozottak legyenek. Egy jól informált, gondoskodó gazdi a közösség egészének is példát mutat

– foglalta össze az intézmény szakembereinek hitvallását az egyetemi adjunktus.

felelős állattartás ivartalanítás kóbor kutya menhely műtét támogatás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!