Kutyád is elkaphatja tőled az influenzát?
2025. február 4 - Képek: Getty Images Hungary
2025. február 4 - Képek: Getty Images Hungary
Tombol a nátha- és az influenzaszezon, így kiemelten fontos kérdés, hogy vajon az emberek megbetegíthetik-e házi kedvenceiket.
A járvány, mondhatni, menetrendszerűen csapott le az év első hónapjában; hazánkban is sokan szenvednek az influenza kínzó tüneteitől. Ilyenkor a legjobb, amit az ember tehet, hogy betartja orvosa utasításait, sok folyadékot fogyaszt, és annyit pihen, amennyit csak lehet, hogy mihamarabb meggyógyuljon. De vajon lehet baj belőle, ha ilyenkor mellékuckózik szeretett négylábúja is? Utánajártunk, vajon a kutya elkaphatja-e az influenzát a gazdájától.
Míg az állatorvosok a nátha tünetei kapcsán megnyugtatóan azt nyilatkozzák, hogy bár azok mindkét fajnál megjelenhetnek, az azt kiváltó betegség már fajspecifikus. Tehát előfordulhat, hogy kedvenced megbetegszik, és tüsszög, köhög, váladékozik az orra, lázas lesz és a többi, ahogy téged is megtalálhat ezzel a tünetegyüttessel járó betegség, de ezeket nem fogjátok átadni egymásnak.
Az influenza ellenben, bár nagyon ritkán, de fertőző lehet. Noha a szakemberek megnyugtatnak, mondván, nagyon kicsi az esélye, hogy a kutya embertől kapja el a betegséget, a számos vírusvariáns között vannak olyan alkalmazkodó törzsek, amelyek mindkét fajra veszélyesek lehetnek. Szerencsére a kockázat minimális, de előfordulhat. Összegzésképp tehát megfázás esetén nem kell féltened kedvencedet, míg az influenza idején inkább kerüld a nagyon szoros kontaktust a kutyával.
Például ne engedd, hogy az arcodat, a szádat, a kezedet nyalogassa, ne egyetek egy tányérból, és mellőz minden hasonlóan fertőzésveszélyes interakciót.
De ezt is csak az elővigyázatosság kedvéért, hiszen, ahogy fentebb írtuk, egyáltalán nem jellemző, hogy háziállataink általunk fertőződjenek meg az influenza vírusával.
Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!
Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.
Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.
Mentsd el a dátumot a naptáradba!
A kutyákat érintő vírusvariánsokról korábban dr. Vada Edina állatorvost kérdeztük. A doktornő elmondta, hogy akárcsak az embereknél, úgy kedvenceink esetében is cseppfertőzéssel terjed a vírus, ami akár bakteriális fertőzéssel is kombinálódhat.
Az influenza tünetei a kutyák esetében is hasonlóak:
A betegség lappangási ideje körülbelül 2–4 nap a fertőzött kutyával való érintkezéstől számítva. A beteg állatok 10–26 napig fertőznek, akár már a tünetek megjelenése előtt is, majd a tünetek megszűnése után 7–10 napig még szintén átadhatják a betegséget.
A kutyák influenzás megbetegedését általában a parainfluenzavírus okozza, amelyre a kombinált oltásokban van védelem. Érdemes akár kennelköhögés ellen is beoltani őket, mert ezzel a kevert fertőzések kockázata csökkenthető, és megelőzhető a súlyosabb szövődmények kialakulása. Gyakorlatilag ezek a vakcinák vannak most Magyarországon a felső légúti megbetegedések korlátozására
– hangsúlyozta a szakember.
Léteznek olyan bakteriális, illetve vírusos fertőzések, amelyeket azonban átadhatsz kedvencednek. Ilyenek a mumpsz (ami ellen szerencsére hazánkban a 90-es évek elejétől kapnak kombinált védőoltást a gyermekek), a giardiafertőzés (bár jellemzően a kutya egy másik állattól, mintsem embertől kapja el) vagy a szalmonella.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek