hirdetés

Így turbózd fel kutyád immunrendszerét télen

Hangai Lilla

2024. december 19 - Képek: Getty Images Hungary

A hidegebb hónapok beköszöntével többen elkezdenek vitaminokat, étrend-kiegészítőket szedni, esetleg szaunába járnak, amit merülőfürdővel zárnak le annak érdekében, hogy ösztönözzék kicsit az immunrendszerüket. Ahogy nekünk lehetőségünk van arra, hogy különböző módszerekkel erősítsük védekezőrendszerünket, úgy kutya barátainkat is felkészíthetjük egy kis extra odafigyeléssel az őszi-téli időszakra.

hirdetés

Egy meghibásodott immunrendszer a kutyák esetében számos betegség előtt megnyithatja a kapukat: például fertőzések, cukorbetegség, osteoarthritis és rák is felütheti a fejét a következményeképpen. Az immunrendszer működését úgy kell elképzelnünk, mint egy szünet nélkül dolgozó házvezetőnőt. Felismeri a potenciálisan káros kórokozókat, mint például baktériumok, vírusok, gombák és paraziták, majd megpróbálja eltávolítani ezeket, mielőtt kárt okoznának. Ezenkívül az immunrendszer ellenőrzi a sejteket is, hogy biztosítsa azok megfelelő működését. Amikor például egyes sejtek öregszenek, vagy rendellenesen működnek – például egy rákos sejt túl gyorsan szaporodik –, az immunrendszer megpróbál közbeavatkozni, hogy fenntartsa a megfelelő élettani működést és egyensúlyt. Ha ez a rendszer sérül, az állat egyre fogékonyabbá válhat a betegségekre. Emiatt fontos egy kutya esetében is az immunerősítés.

Ha az immunrendszer hosszabb időn át nem működik megfelelően, az krónikus gyulladáshoz vezethet, ami pedig utat nyithat a betegségek előtt. A fentebb felsorolt betegségek csupán néhány példái a gyulladáshoz köthető megbetegedéseknek. Az immunrendszer egyensúlyban tartása tehát segíthet csökkenteni ezeket a kockázatokat, és hozzájárulhat a kutya általános egészségéhez és jóllétéhez. Lássuk máris, hogy egy kutya esetében az immunerősítéshez mit használhatunk.

A szükséges dolgok egy kutya immunerősítéséhez

1.) Mozogj vele!

A testmozgás rengeteg előnnyel jár kedvenceink esetében is: fokozza a vérkeringést és erősíti a szív- és érrendszert, ami hozzájárul az erősebb immunrendszerhez. Úgyhogy elő azokkal a pórázokkal, labdákkal, frizbikkel és ételrejtvényekkel! Ideális esetben naponta körülbelül egy órát kellene játékkal, intenzívebb mozgással töltenetek a pisiszünetek mellett. (Természetesen ez csak egy nagyon általános időintervallum; sok kutyának ennél lényegesen többre van szüksége, mások beérik valamivel kevesebbel is. Mindez függ a kutya fajtájától, életkorától és egészségi állapotától is.) Amellett, hogy a mozgás hozzájárul az erősebb immunrendszerhez, a mentális egészséget is támogatja, így két legyet ütsz egy csapásra.

„A kutya fittségének megőrzése az egyik legjobb módja annak, hogy erősítsük az immunrendszert és elősegítsük az általános jóllétet” – magyarázza dr. Ken Tudor holisztikus állatorvos. A felesleges zsír tárolása ugyanis gyengíti az immunrendszert. „A zsír a test legnagyobb endokrin mirigye, amely több mint 40 különböző, gyulladást elősegítő hormont választ ki. Még a legkisebb mennyiségű felesleges zsír is növelheti ezen hormonok szintjét a szervezetben.” A testmozgás zsírt éget, ami segíthet ellensúlyozni a gyulladást, és így csökkenteni a betegségek előfordulását.

A játék és a mozgás minden formája az immunerősítés központi részét képzi egy kutya esetében

2.) Add neki a legjobb minőségű eledelt!

Igyekezz a pénztárcádhoz mérten a legjobb minőségű eledelt megvenni a kedvencednek, amit meghatározott időpontokban, naponta egyszer vagy kétszer adsz neki. Fontos tudnod, hogy a kutyád étrendje az erős immunrendszerének egyik alapköve, ugyanis a bélrendszer tartalmazza az immunrendszer körülbelül 70%-át. A bélrendszer tartalmazza a mikrobiomot is – a több száz baktériumfaj gyűjteményét –, a mikrobiom bakteriális egyensúlyát pedig nagyban befolyásolja az étrend. Az egészséges mikrobiom fenntartásához fontos az észszerű mennyiségű jó rostot és élő baktériumokat tartalmazó étrend, amely friss élelmiszerekből származik.

Dr. Laurie Coger holisztikus állatorvos szerint a kutyák nedves, húsalapú étrendre vannak tervezve, mégis sok kereskedelmi forgalomban kapható száraz táp akár 40%-ban is tartalmazhat keményítőt. A keményítőkkel az a probléma, hogy elősegíthetik a gyulladást. Tapasztalatai szerint a zöldségek és a hüvelyesek keményítői, mint például a burgonya, az édesburgonya és a lencse, nem annyira savasítanak, és kevésbé okoznak gyulladást, mint a gabonáké.

DOGZ Farsangi Falkaséta a Városligetben

Tarts velünk február 22-én a farsangi falkasétán!

Színes programokkal várunk, amiről bővebben itt olvashatsz.

Az ingyenes szocializációs sétára a DOGZ Klub oldalán tudsz feliratkozni.

Mentsd el a dátumot a naptáradba!

Add to Calendar

Az, hogy a te kedvenced számára mi lesz az ideális megoldás, úgy derülhet ki, hogy konzultálsz az állatorvosoddal. Ő ismeri a kutyád kórtörténetét és esetleges betegségeit, amelyek alapján össze tud állítani egy megfelelő étrendet számára.

A kinti jószágok ételadagját érdemes télen 10%-kal megnövelni, hidegben ugyanis több kalóriát éget el a szervezet. Benti, jó egészségnek örvendő és jó kondícióban lévő állatoknál erre nincs szükség.

3.) Csökkentsd a stressz-szintjét!

Magadról biztosan tudod, hogy ha nagy rajtad a teher, sokat idegeskedsz vagy túlhajtod magad, nagyobb valószínűséggel leszel beteg. A kutyák esetében is így van ez: ha stresszes környezetben kénytelenek élni, megnő az esélyük arra, hogy betegek legyenek.

Gondoskodj arról, hogy mindig elegendő mennyiségű ételt kapjon, hogy legyen előtte friss víz, mindig legyen egy nyugodt helye, ahová elvonulhat, és tartsd be a napirendet is, amit kialakítottál. Bármilyen változás esetén igyekezz minden mást a rutin szerint tartani, így csökkentve a feszültséget.

Ha azt látod, hogy kedvenced viselkedése megváltozik: agresszív lesz, letargiába esik, elutasítja a kontaktust és a játékot vagy nem eszik, kérj egy időpontot az állatorvoshoz!

Egy szobakennel beszerzése kifejezetten ajánlott!

4.) Tartsd őt is és a holmijait is tisztán!

Egy átlagos kutyának nincs szüksége túl gyakran teljes fürdőre. (Kivételt képezhetnek például a beteg vagy allergiás, esetleg bőrfertőzéssel, parazitákkal küzdő állatok, vagy ha valami nagyon koszossal/büdössel kente be magát a delikvens.) Azonban a rendszeres fésülés, élősködőmentesítés és tiszta környezet minden állatnak alanyi jogon jár. Emellett arra is figyelj, hogy a lakás, a kutyaház, a fekhely és az eb dolgai is mind tiszták és rendezettek legyenek. Mosd ki rendszeresen a fekhelyét és a plédjeit, a játékokat pedig vagy dobd mosógépbe, vagy szappanos vízben tisztítsd meg. Az etető- és itatótálakat is naponta mosd el. Így elkerülheted, hogy a kosz, a baktériumok és vírusok, valamint az élősködők hatással legyenek kedvenced életére.

Ideális esetben a kinti és a benti kutyákat is le kell ellenőrizni mindennap: nincsenek-e rajtuk sérülések, paraziták, nem csökken a súlyuk és a többi. A kutyaház legyen mindig friss szalmával kibélelve (bealmolni szalmával érdemesebb, az ugyanis nem fagy meg, és nem is lesz penészes), kitakarítva, az ételes- és vizestálak elmosva. Bár van, aki számára ez rengeteg pluszmunkának tűnik, gazdaként felelősségünk állataink szükségleteit biztosítani.

A kutyaház tisztán tartása kiemelten fontos feladatunk

5.) Adj neki vitaminokat, étrend-kiegészítőket!

Itt most ne arra gondolj, hogy a fogyasztói társadalom jegyében vegyél meg neki mindent, amik másra nem lesznek jók, csak hogy drága vizeletet eredményezzenek. A megfelelő minőségű kutyaeledelnek ugyanis biztosítania kell az eb számára a szükséges tápanyagokat. Ám az idős, a fiatal, a tartósan beteg és a kinti kutyák mindenféleképpen profitálhatnak abból, ha kapnak kiegészítésként valamit a téli hónapokban.

Személyes kedvenceink az immunerősítő cseppek, amik a tapasztalatink szerint remekül működnek. Már egészen kis kortól kaphatja az állat, és az áruktól sem fog kihagyni a szívverésed. Általában ezeket kúraszerűen, testsúlykilogrammonként kell adagolni az ételébe téve naponta egyszer vagy kétszer. Így elég gazdaságos lehet még akkor is, ha több kutya is van egy háztartásban. Továbbá remek szolgálatot tehetnek a kutyák számára gyártott probiotikumok is, amelyek a bélflórát támogatják; valamint a halolaj, amely gyulladáscsökkentő ómega-3 zsírsavakat tartalmaz. A megfelelő mennyiség bevitele problémás lehet, így ebben az esetben különösen jó megoldás lehet az étrend-kiegészítő adagolása.

A saját szakálladra azonban ne kezdj el többféle terméket is egyszerre adagolni a kutyának! Így könnyen túlzásba is viheted azokat, valamint a hatóanyagok akár ki is olthatják egymás hatásait. Ha szeretnéd megtudni, hogy kedvenced számára melyik lenne a legalkalmasabb termék, kérd ki az állatorvos véleményét!

egészséges kutya kutya immunrendszer vitaminok

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!