hirdetés

4 bevált módszer kutyád hűtésére a tomboló kánikulában

Szénási Szimonetta

2024. augusztus 16 - Képek: Az Én Kutyám, Getty Images Hungary

Az elmúlt napok extrém hősége mindenki számára megterhelő, beleértve házi kedvenceinket. A szervezetnek ilyenkor extra igénye van mind a hidratálásra, mind a pihenésre. Nagyon fontos, hogy gazdiként tudd azt is, miként hűtheted hatékonyan négylábúdat.

hirdetés

A hűtés a kutya számára is kiemelten fontos, hiszen könnyen túlmelegedhet a nagy melegben. Az alábbiakban sorra vesszük, milyen praktikákkal segítheted kedvencedet, és arra is kitérünk, mely elavult módszereket kell kerülnöd.

A hőségben négylábúink komfortjáról is gondoskodnunk kell / Fotó: Az Én Kutyám

Ezekkel a módszerekkel eredményesen hűtheted a kutyádat

1. Hűtés ételekkel

Amellett, hogy gondoskodsz arról, hogy az eb elegendő folyadékot igyon, bizonyos ételekkel is elősegítheted a szervezet hűtését. Kínálhatod fagyasztott répával, almával, banánnal, görögdinnyével, eperrel. Adhatsz neki só, fűszerek és hagyma nélkül készült, nem túl zsíros húslevest. Ahogy a joghurt, a zsírszegény túró vagy a cottage cheese is kiváló hűsítő, egyúttal könnyű csemegék, ha kutyád nem érzékeny a laktózra. Mielőtt bármilyen újdonsággal kínálod az ebet, kérdezd meg róla az állatorvosotokat is. Egyes egészségügyi állapotok, például cukorbetegség vagy hasnyálmirigy-panaszok esetén nem mindenből kaphat a kutya. A nassként bevitt kalóriát pedig feltétlenül számítsd bele a napi ajánlott mennyiségbe, nehogy kutyád elhízzon.

A dinnye kedvencednek is frissítő finomság

2. Hűtőmatrac

A hűtés egy kiváló és komfortos formája a kutya számára, ha veszel neki egy hűtőmatracot. Miként korábban írtunk róla, a praktikus eszköz segít, hogy kedvenced pihenés közben se hevüljön túl. Így jobban is tud aludni.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

3. Légkondicionáló és ventilátor

A technika vívmányai is bevethetők az állatok hűtésére, csak arra kell ügyelned, hogy ne állítsd túl hidegre a légkondit. Az optimális hőmérséklet 23–24 fok az ajánlások szerint. Továbbá egyik eszköz se fújja közvetlenül a hideg levegőt a kutyára. Ezek a szabályok rád is érvényesek, ugyanis a túl alacsony hőmérséklet, ahogy a közvetlen huzat is megbetegíthetnek mindkettőtöket.

A hűs levegő ne közvetlenül a kutyára menjen!

4.) A víz mint egyszerű, de nagyszerű hűtési mód

A mezei vízzel is remekül felfrissítheted kedvencedet. Ha kertes házban laktok, nyugodtan locsold le az ebet langyos vízzel, de egy mártózás a közeli tóban, folyóban vagy a kutyák számára is nyitott strandon szintén üdítő élmény lesz.

Amire vigyáznod kell, hogy az eb játék közben ne nyeljen sok vizet, mert az vízmérgezéshez vezethet. Főleg akkor nagy a kockázat, ha slagot használsz, és kutyád megpróbálja harapni a vizet. De a medencéből vagy a tó vizéből is juthat túl sok a szervezetébe, ha úgy játszotok. Továbbá a vízparton is itasd folyamatosan négylábúdat, ne a medencéből vagy az egyéb vízforrásból oltsa a szomját. Utóbbiak a vegyszerek, valamint a vízben esetlegesen előforduló élősködők, illetve alga miatt kockázatosak.

A kisebb kutyák biztonságáról úszómellénnyel is gondoskodj a vízben

Amivel veszélyes próbálkozni

A hőguta, a hősokk és a napszúrás súlyos állapotok, amiket jobb megelőzni. Ennek érdekében sose tartózkodjatok kint a kritikus órákban (10 és 16 óra között), pláne közvetlenül a tűző napon. Ha muszáj kimennetek, akkor feltétlenül árnyas helyet válasszatok. A zárt, túlmelegedő helyiségek is veszélyesek, mint egy levegőtlen szoba vagy az autó belseje. Utazás közben is rosszul lehet kedvenced, és abból is lehet baj, ha úgy hagyod otthon, hogy nem gondoskodsz a lakás megfelelő hőmérsékletéről.

A rövid orrú kutyák, például a francia bulldogok, rosszabbul bírják a meleget, így rájuk fokozottan vigyázni kell / Fotó: Az Én Kutyám

Amennyiben azt látod, hogy az állat elfekszik, szaporán veszi a levegőt, gyorsan ver a szíve, habzik a szája, kiszáradt a fogínye, teste tapintásra forró, remeg, görcsöl, eszméletét veszti, akkor azonnal meg kell kezdened a hűtését!

Miként dr. Balatonyi Lilla állatorvos felhívta rá a figyelmet, a régi, vizes törülközős módszer mostanra elavult. Sőt, ha rosszul alkalmazod, és nem cseréled elég gyakran, az alatta megrekedt levegővel csak tovább melegíted a kutyát, még nagyobb problémát okozva. Ehelyett a legfrissebb ajánlások szerint hideg vízbe kell meríteni az ebet, úgy, hogy a feje ne kerüljön víz alá.

A fenti tünetek külön-külön is jelentkezhetnek, de mindegyik esetében azonnal cselekedned kell. Kérünk, hogy ide kattintva olvass tovább, hogy mind a hőgutáról, mind a hősokkról és a napszúrásról részletesen informálódj. A felkészültség ez esetben életmentő!

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

dr. Balatonyi Lilla emberi ételek gyümölcsök hőguta hősokk napszúrás nyár nyári veszélyek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!