hirdetés

Ezért korog a kutyád gyomra: nem csak az éhség okozhatja

Kövess Péter

2024. augusztus 12 - Képek: Getty Images Hungary

Ártatlan dolognak tűnik, de néha nagyobb bajt jelez, ha a kutya gyomra korog, ezért nem szabad félvállról venni.

hirdetés

Ha a kutya gyomra korog, az gyakran egyszerűen csak abból fakad, hogy éhes vagy éppen túl sokat evett, és próbálja megemészteni az ételt. Felmerülhet ugyanakkor bizonyos emésztési zavarok gyanúja is.

Nem csupán az éhség jele lehet, ha a kutya gyomra korog

Ezt jelentheti, ha a kutya gyomra korog

Vajon honnan lehet tudni, hogy normális-e, ha a kutyagyomor korog? Szerencsére több olyan jel is van, ami segíthet megítélni ezt. A PetMD szakportál összeszedte a lehetséges okokat és tüneteket.

1. Emésztés

Ahogy bevezetőnkből is kiderül, a korgó gyomor gyakran az emésztés normál része. Ilyenkor azt hallod, hogy az étel és a víz az emésztőrendszeren keresztül a perisztaltikának nevezett folyamat során mozog. A gyomor-bél traktus magában foglalja a gyomrot, a vékonybelet és a vastagbelet. Ezen szervek mindegyike tartalmaz simaizmot, amely elősegíti a táplálék és a víz átjutását a testen.

A perisztaltika akkor következik be, amikor ezek az izmok ritmikus hullámokban összehúzódnak, hogy az ételt a GI traktuson keresztül mozgassák, ami gyomorzajokat eredményez.

Ha közvetlenül az evés után hallod, hogy a kutya gyomra korog, erről lehet szó.

2. Éhség

Ha a gyomor és a belek üresek, nincs semmi, ami tompíthatná hangjukat. Ezt úgy kell elképzelni, mint amikor a víz egy üreges csövön keresztül mozog. Ezért lehet gyakran hallani, hogy a kutya gyomra korog, miután egy ideje nem evett.

3. Hasmenés

Bár az ilyen hangok általában normálisak, a kutya gyomra hangosabb lehet, ha ideges, vagy gyomor-bél rendszeri zavarokkal küzd.

A hasmenés fokozhatja a gyomorzajt, mivel az élelmiszer és a víz gyorsabban halad át az emésztőrendszeren. Ez kezdődő hasmenésre is felhívhatja a figyelmet.

4. Új táplálék fogyasztása

Ha a kutya új táplálékot, netán emberi ételt fogyaszt, esetleg megdézsmálja a szemetes tartalmát, az szintén okozhat gyomorkorgást. Sőt, akár ételmérgezéssel is összefügghet.

Az okok között a bélelzáródás is felmerül

5. Bélelzáródás

A bélelzáródás egy súlyos állapot, amely furcsa zajokat produkálhat a gyomorból. Ez gyakran abból ered, hogy a kutya olyan dolgokat eszik (például zoknit, csontokat vagy kukoricacsutkát), ami nem emészthető. Ezek aztán elakadnak a gyomrában vagy belében, és gázképződést okoznak, miközben teste megpróbálja elmozdítani őket.

Ha felmerül a bélelzáródás gyanúja, azonnal állatorvoshoz kell fordulni, mivel akár életveszélyes is lehet.

6. Emésztőrendszeri rendellenességek és betegségek

A mögöttes gasztrointesztinális rendellenességek vagy szindrómák, mint például a gyulladásos bélbetegség (IBD) vagy az exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség (EPI), szintén fokozhatják a gyomorból eredő zajokat.

7. Paraziták és bakteriális fertőzések

A paraziták és a bakteriális fertőzések (beleértve a coccidiózist, a szalmonellát és az E. coli-fertőzést) mind szerepet játszhatnak a gyomorkorgásra emlékeztető zajokban. Ennek az az oka, hogy csökkenthetik a tápanyagok felszívódását és/vagy önmagukban is gázokat termelhetnek, miközben megtelepednek a gyomor-bél traktusban.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

8. Puffadás

Az előző pontban is említett puffadás a megnövekedett gázképződés következménye, ami akkor fordul elő, amikor a bélbaktériumok kevésbé emészthető táplálékot vagy összetevőket dolgoznak fel. Ilyenek lehetnek például a kutya étrendjében lévő szénhidrátok.

Amikor a szénhidrátok lebomlanak, rostjaik erjedni kezdenek, és gáz keletkezik.

Más esetekben a puffadásért a levegő lenyelése felelős, ami a lihegéssel járhat együtt, vagy azért alakul ki, mert a kutya tejterméket kapott, és nehezen emészti meg a laktózt.

Ilyenkor kell állatorvoshoz fordulni

Ha a gyomorból származó zajok olyan tünetekkel párosulnak, mint a hányás, a súlyos vagy tartós (24–48 órát meghaladó) hasmenés, a letargia, az étvágytalanság, ajánlott lehet állatorvoshoz fordulni. Ha úgy veszed észre, hogy kedvencednek hasi fájdalmai vannak, sürgős esetről lehet szó.

A kezelést jobb, ha az állatorvosra bízod, de ha a kutya energiaszintje, étvágya és széklete alapvetően normális, van néhány házi praktika is, ami segíthet. Idetartozik, hogy figyelsz rá, hogy kedvenced elegendő vizet igyon, ami elengedhetetlen a rendszeres bélmozgáshoz. Segíthet az is, ha egy lassú etetőtálból kap enni, mivel ha gyorsan eszik, több levegőt nyelhet le, ami fokozhatja a puffadást. Megpróbálkozhatsz azzal is, hogy több, kisebb adagban eteted.

A háttérben akár szorongás vagy stressz is állhat, ami miatt a kutya jobban zihálhat, és több levegőt nyelhet le. Arról, hogy mivel csökkentheted a stresszt a kutyádnál, itt olvashatsz.

emésztés kutya gyomra

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!