Így add be a gyógyszereket a kutyádnak: biztos tippek az állatorvostól
2024. június 15 - Képek: Getty Images Hungary
2024. június 15 - Képek: Getty Images Hungary
A gyógyszer beadása sokszor kihívást jelent a gazdiknak, de nagy tétje van, hogy sikerül-e, hiszen a kutya egészsége múlhat rajta.
Bár egyes esetekben annak tűnhet, a gyógyszer beadása a kutyának egyáltalán nem lehetetlen feladat. Itt van néhány trükk, ami segíthet áthidalni a nehézségeket, és megkönnyítheti ezt a lépést mind a kutya, mind a gazdi számára.
Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, szerencsére az állatgyógyszert gyártó cégek már nagyobb figyelmet fordítanak a gazdik kényelmére is, így egyre több termék kapható ízesített formában. Ez növeli a kutya részéről az önkéntes fogyasztás valószínűségét, és egy rengeteg időt és kellemetlenséget spórolhat meg a gazdiknak.
„Nyilván nem minden kutya eszi meg önként az ízesített gyógyszert sem – bár van, amelyik bármit elfogyaszt, amit talál. Ilyen esetre vannak az úgynevezett „pill assist” termékek. Ezek a gyurma állagú csemegék nagyon ízletesek a kutyák számára, és lyukas a közepük, ahová bele lehet helyezni a tablettát, így azt összenyomkodva sikerrel kínálhatók velük az állatok” – emelte ki a szakember.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Ha nem akarsz erre külön költeni, beválhat az is, ha krémsajtba, májkrémbe, virslibe vagy sajtfalatokba csomagolod be a gyógyszert. Az állatorvos szerint
a siker esélyét jelentősen megnöveli, ha éhgyomorra kínálod a gyógyszeres falatot.
Így is előfordulhat azonban, hogy a kutya észreveszi, és kiköpi a gyógyszert. Erre érdemes felkészülni, és minden esetben ellenőrizni, hogy ténylegesen lenyelte-e azt.
Alternatív megoldásként – ugyan inkább macskák részére – de léteznek tablettaapplikátorok, amelyekkel a szájüreg melyére lehet juttatni a gyógyszert. Így azt valószínűleg reflexből lenyeli az állat. Ez akár egy csipesszel is kivitelezhető.
A gyógyszerek álcázására kiváló választás lehet a fentiek mellett a mogyoróvaj és a különféle csemegehúsok (pl. szalámi, májkrém) is. A kis mennyiségű fagylalt vagy a joghurt további előnye, hogy nemcsak a gyógyszerek elrejtésében segítenek, hanem megkönnyítik a tabletták lenyelését a kedvencek számára.
Fontos, hogy a gyógyszereket mindig kisebb mennyiségű táplálékban kínáljuk, hogy a kutyának ne kelljen rágnia.
Ha az első próbálkozás kudarcot vall, próbálj ki egy másik technikát, de előtte várj legalább 30 percet, hogy kedvenced ne fogjon gyanút. Ha minden kísérleted kudarcot vall, kérd ki állatorvosod tanácsát. Elképzelhető, hogy az adott gyógyszer folyékony kiszerelésben is kapható, így könnyebb rávenni a kutyát, hogy elfogyassza.
A gyógyszerek beadása során mindig figyelj oda a kutya viselkedésére. Ha fáj a szája vagy a nyaka, ne erőltesd, és akkor se húzd tovább a húrt, ha közben megijed vagy morogni kezd, mert könnyen harapás lehet a vége.
Tudtad, hogy a kutyáknak szánt gyógyszereknek is lehetnek mellékhatásai? Erről itt olvashatsz részletesebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek