hirdetés

Ezt tedd, ha kutyád gesztenyét nyel: nem csak a fulladásveszély miatt fontos

Szénási Szimonetta

2024. október 31 - Képek: Getty Images Hungary, azenkutyam.hu

Ahogy a gesztenyén kívül más apró dolgokkal is vigyáznotok kell! Elmagyarázzuk, mikor mi a teendő.

hirdetés

Az őszi gesztenyehullás nagy öröm, főként a kicsiknek, akik előszeretettel gyűjtik a fényes barna terméseket. De a kutyák érdeklődését is felkelthetik, hiszen épp olyanok, mint egy kicsi labda. Azt pedig tudjuk, hogy a négylábúak jelentős része megőrül a lasztikért. Azonban a vadgesztenye nem játék, több okból sem!

Ez az ártatlannak tűnő játék akár a mopsz életébe is kerülhet – soha ne engedd!

A gesztenye szaponint tartalmaz, ami emésztési panaszokat, súlyosabb esetben mérgezést okozhat a kutyának. Olyan tipikus mérgezéses tünetek, mint a nyáladzás, bágyadtság, fokozott szomjúságérzet, hányás, illetve hasmenés jelzik a bajt. Ezenfelül lenyelve bélcsavarodást eredményezhet, harmadrészt pedig a mérete miatt könnyedén megakadhat az állat torkán. És ha elzárja a légutakat, akkor fulladást okoz.

Hasonló okokból kerülni kell a makkot (csersavat tartalmaz), a penészes, megfeketedett diót (ami halálosan mérgező a kutyákra nézve), továbbá minden olyan méretű labdát, amit le tud nyelni az eb. A még oly népszerű teniszlabda is tiltólistás mind a mérete, mind a keménysége miatt. Utóbbi okán ugyanis roncsolhatja a fogakat.

Mit tegyél, ha a kutya gesztenyét nyelt?

Amennyiben láttad, hogy kedvenced megette a vadgesztenyét, hívd fel az állatorvosotokat, és kérd ki a véleményét. Ő a kutyád egészségi állapotának ismeretében tudni fogja, mi a további teendő. A kisebb, idősebb vagy krónikus beteg állatoknál minden potenciális mérgezés nagyobb aggodalomra ad okot, de minden esetben a szakemberre kell hagyatkoznod a kérdésben. Ugyanez igaz a már említett makkra, a különféle gombákra, de még az utcán talált gyanús ételmaradékokra is.

Az olyan súlyos mérgek esetén, mint a fagyálló vagy a rágcsálóirtó, mihamarabbi orvosi ellátásra van szükség, és még így is fenyegető a veszélye annak, hogy a kutyát nem lehet megmenteni.

Emiatt az óvintézkedések és az elővigyázatosság kulcsfontosságúak!

A sétákra is vigyél magatokkal biztonságos játékot! / Fotó: azenkutyam.hu

Ha a kutya torkán akadt a gesztenye

Nagyobb a baj, ha a gesztenye megakadt a kutya torkán. Ilyenkor próbálj a lehető leghiggadtabb maradni, és ellenőrizd, el tudod-e távolítani a termést. Ezt csak akkor kíséreld meg, ha teljesen biztos vagy a sikerben, máskülönben csak mélyebbre tolhatod a bajt okozó terményt, vagy bármit, amit lenyelt az eb.

Amennyiben nem látod biztonságosnak, úgy a kutyák esetében is a Heimlich-féle műfogást kell alkalmazni. Ezt az alábbi videóból dr. Luvszandagva Dzsargalszajhan kisállatgyógyász szakállatorvostól megtanulhatod.

A Heimlich-manőver lépései kutya esetében a következők:

  1. Állítsd a kutyát egy asztalra, nagy testű eb esetében pedig inkább térdelj mögé a földön.
  2. Fond a karjaidat az állat bordái alatt lévő puha hasi rész köré úgy, hogy az egyik kezed ökölbe szorítod, a másikkal pedig átfogod azt.
  3. Egy határozott, erősebb mozdulattal nyomd meg az eb hasát némiképp magad felé, az állat tüdeje irányába mozdulva. A gyomrot ért nyomás hatására egyszerre több levegő távozik a tüdőből, ami kimozgatja a torokban levő akadályt.
  4. Ezt követően ismét nézd meg, hogy ki tudod-e szedni a bajt okozó termést, játékot vagy ételdarabot. Ha igen, akkor távolítsd el a kutya szájából; ha nem, akkor ismételd meg a nyomó mozdulatot.

Ebben a cikkünkben részletezzük a leggyakoribb őszi veszélyforrásokat. Érdemes tájékozódnod, mert a megelőzés mindig sokkal egyszerűbb, mint orvosolni a bajt.

fulladás gesztenye Heimlich-manőver mérgezés ősz őszi veszélyek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!