Fertőző rák, ami a kutyákat támadja: így kaphatja el kedvenced
2021. szeptember 24
2021. szeptember 24
Annak ellenére, hogy a rákbetegségek alapvetően nem fertőzőek, létezik az állatok között egy olyan mutációja, mely képes ilyen úton terjedni. Ez a típus kiváltképpen veszélyes a kutyákra.
Annak ellenére, hogy első hallásra nagyon különösnek hangzik, mégis létezik egy ráktípus, mely fertőzés útján terjed. Ezt a kórt egy adott faj – jelen esetben leginkább a kutyák, és a fertőző rák egy másik fajtáját a tasmán ördögök – tudják egymásnak átadni. Az említett ráktípus az ebek között immár évezredek óta nemi vagy közvetlen érintkezés útján terjed.
Valóban nagyon érdekes kérdés, hogy mégis miként fertőzhet egy rákfajta. A tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy valamilyen környezeti, vagy éppen emberek okozta változás állhat a háttérben. Az állatok ily módon hajlamossá váltak arra, hogy ilyen jellegű betegségeket is elkapjanak vagy továbbadjanak. Meglepő módon a kór eredete minimum 4000 évvel ezelőttre nyúlik vissza. Valószínűsíthetően Közép-Ázsiából terjedt el, majd a gyarmatosítás útján először Amerikába, a későbbiekben pedig Európába és Afrikába is eljutott az említett rákfajta. A betegség halhatatlanságának a kulcsa, hogy miután fertőzés útján képes fennmaradni, nagyon nehéz megfékezni a terjedését. Bár hazánkban nem mondható gyakorinak – mivel leginkább trópusi és szubtrópusi területeken, különösen Közép-, Dél-Amerikában, az Egyesült Államok déli részén, Ázsiában és Afrikában fordul elő –, mégis elvétve világszerte megjelenik. Arra is felfigyeltek a kutatók, hogy olyan területeken, ahol erősebb a napsugárzás, sokkal dinamikusabban terjed. Ennek az okát jelenleg még nem tudják azonosítani.
Meglepő, hogy amikor a kutatók a ráksejtek DNS-ét vizsgálták, nem találkoztak semmiféle olyan daganatkeltő hatással, ami indokolttá tenné a betegség gyakoriságát. Végül arra a következtetésre jutottak, hogy az arc harapásában, bárminemű érintkezésében, de elsősorban nemi szervekben szaporodik, és szexuális úton vagy nyalogatással terjed. Sőt azt vették észre, hogy a sebgyógyulási útvonalak is lehetnek a felelősek. Vagyis az indikátora ennek a betegségnek az is lehet, hogy a harapott vagy éppen nyílt seb gyógyulása egyszerűen rossz útra tér, ez pedig rákos elfajuláshoz vezethet. Amennyiben pedig a rákos kutya érintkezik egy másik állattal, tovább adja neki a betegséget. Ennek köszönhetően kifejezetten dinamikusan terjed.
Az igazán komplikált ebben a daganattípusban az, hogy a tünetek teljes egészében attól függenek, hogy a tumor pontosan hol helyezkedik el. Például abban az esetben, ha a pénisz területén található, akkor észrevehető, hogy a kutya túlzottan nyalogatja az érintett területet, és szövetek szabálytalan megvastagodása is szemmel látható. Abban az esetben, ha viszont a száj környékén helyezkedik el a daganat, akkor egy karfiolhoz hasonló csomó figyelhető meg a pofa környékén. Ezek általában fekélyesek és vérezhetnek. A pontos diagnosztizálás kizárólag citológiai vizsgálattal történhet meg. Amennyiben az sem ad egyértelmű eredményt, akkor biopsziára lehet szükség. A kezelés a tumor teljes kivágásával lehetséges, amit majd kemoterápia, esetleg sugárkezelés kísér.
Amennyiben kedvencedet ilyen jellegű betegséggel diagnosztizálták, akkor kerülni kell a más kutyákkal való érintkezést. Egészen addig, amíg az állatorvos gyógyultnak nem nyilvánította az ebet.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek