hirdetés

Ezekkel a praktikákkal segíthetsz, ha a kutyának nincs étvágya

Szénási Szimonetta

2024. szeptember 19 - Képek: Getty Images Hungary

Vannak olyan egészségügyi állapotok, amikor kiemelten fontos, hogy kedvenced megfelelő mennyiségű tápanyagot vigyen be. Ugyanakkor épp az állapota okán nem igazán van étvágya.

hirdetés

Mielőtt tovább folytatnánk, hangsúlyozzuk, hogy kedvenced étkezés szokásainak megváltozása mindig jelzésértékű, és többnyire valamilyen orvosi problémára utal. Ez igaz mind a megnövekedett, mind a csökkent étvágyra. Előbbi hátterében lehetnek hormonális zavarok, de a vemhesség idején is többet esznek a szukák. Míg a kutya csökkent étvágyának oka lehet betegség, egyéb fizikai, de mentális panasz is.

Az étkezésbeli szokások megváltozásának mindig komoly oka van

A fogászati gondok, a daganatos elváltozások, parazitafertőzés, de egy akut megbetegedés, például az influenza is csökkentheti az állat étvágyát. Ugyanígy a stressz és a szorongás, ahogy a kognitív zavarok is hatnak az étkezési szokásokra. Nagyon fontos tehát, hogy ha bármilyen változást tapasztalsz ezen a téren, első dolgod legyen beszélni az állatorvossal.

Műtétek és életkori változások

További okai lehetnek az étvágycsökkenésnek az orvosi beavatkozások. Egy műtétből lábadozó eb nem feltétlenül fogyasztja el a megszokott adagját. Ugyanígy egy idősebb jószágnál is tapasztalhatja ezt a gazdi. Míg egy beavatkozást követően minden bizonnyal egyeztettetek a doktorral az étrendet illetően, korosodó kedvenced esetében is fontos kitérni erre a viziten. Valamint ha fény derül bármilyen egészségügyi problémára, abban az esetben is szükség lehet speciális diétára fogni a kutyát. Minden esetben a szakember feladata, hogy összeállítása a megfelelő, kutyád egészségi állapotát és gyógyulását támogató menüt. Az állatorvos mellett ebben még kifejezetten kisállatokra specializálódott dietetikus lehet a segítségedre.

Ki kell deríteni, mi áll az étvágytalanság hátterében!

Miként növelhető a kutya étvágya?

A következő lépés ennek az étrendnek a betartása, ami nehézségbe ütközhet, ha a kutya étvágya nincs rendben. Egy kemoterápia alatt álló kutya étvágya a gyógyszerek hatására csökkenhet, ugyanakkor esetében kiemelten fontos, hogy ne veszítsen jelentősen a súlyából.

1.) Figyelj az állagra és a hőmérsékletre

Étvágygerjesztő lehet minden olyan finomság, amit a kutyád szeret. Ezalatt értjük a fogára való jutalomfalatokat, zselés vagy krémes állagú eledeleket, de akár a főtt, natúr csirke is beválhat, ha kedvenced szereti, és az állapota megengedi, hogy kapjon. Állapotától függően kísérletezz, milyen kutyatáp az ideális a számára. Lehet, hogy eddig gond nélkül ette a száraz eledelt, de most nehezére esik a rágás. Szerencsére rengeteg variáció kapható, és sok termék a speciális diétákba is beilleszthető.

Ha langyosan kínálod az ételt, az finomabb, egyúttal csábítóbb lehet kedvencednek. Arra nagyon figyelj, nehogy túlmelegítsd, és forrón add az állatnak!

A nedves tápokat könnyebben fogyasztják a lábadozó kutyák is

2.) Etesd kézből

Alapvetően nem jó, ha kézből evésre szoktatod a kutyát, de ebben a nem hétköznapi helyzetben bevethető ez a trükk is.

3.) Akupunktúra

A szakemberek tapasztalatai alapján az akupunktúrás kezelés is elősegítheti a kutya étvágyának javulását. Mindenképp tapasztalt, leinformálható szakembert keress, ha kipróbálnád ezt a lehetőséget.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

4.) Étvágygerjesztő készítmények

Léteznek különféle étvágygerjesztő készítmények, valamint gyógyszerek is, ám ezekről minden esetben egyeztess az állatorvossal, még akkor is, ha nem vénykötelesek! Ő a kórelőzmény ismeretében tud ajánlani vagy felírni kedvenced számára megfelelő szert.

Ugyanígy keresd fel az orvost akkor is, ha minden próbálkozásod dacára kutyád nem vagy csak keveset eszik. Az állapotától függően szükség lehet orvosi pótlásra, esetenként infúzióra.

akupunktúra betegség csirke étvágy idős kutya kemoterápia mentális egészség műtét stressz

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!