A kutyák szorongása meglehetősen hasonló az emberekéhez: így segíthetnek rajtunk
2023. április 20 - Képek: Getty Images Hungary
2023. április 20 - Képek: Getty Images Hungary
Az aggódó kutyák hasonló agyi aktivitást mutatnak, mint a szorongó emberek. A nemrég megjelent kutatás segíthet a szorongás megértésében és kezelésében mindkét fajnál.
Egy új kutatás kimutatta, hogy a szorongással küzdő kutyák neurológiai rendellenességeket mutatnak, amelyek tükrözik a mentális egészségügyi problémákkal küzdő embereknél tapasztaltakat. Ezek az eredmények jelentős hatással lehetnek az érzelmi szorongással küzdő kutyák kezelésére, miközben rávilágítanak a saját fajunk szorongással összefüggő rendellenességeinek neurológiájára is.
E következtetések levonásához a tanulmány szerzői 38 kedvtelésből tartott kutyán végeztek agyvizsgálatot non-invazív funkcionális mágneses rezonancia képalkotás (fMRI) segítségével. Eközben a kutyák gazdái kitöltötték az úgynevezett kutyaviselkedés-felmérő kérdőívet, hogy segítsenek a szerzőknek felmérni az egyes ebek szorongásos szintjét.
Összességében 13 kutyát minősítettek szorongónak, míg a maradék 25 kutyát egészségesnek. A kutatók leképezték az állatok agyát, miközben azok nyugalmi állapotban voltak, így lehetővé téve számukra, hogy megfigyeljék a két csoport funkcionális agyi kapcsolatának általános különbségeit.
Általánosságban elmondható, hogy a szorongó kutyák erősebb idegi kapcsolatokat mutattak az amygdala és az agy szorongásos hálózatának más régiói között. „Magasabb kapcsolódást észleltünk az amygdala-hippocampus, amygdala-mesencephalon, amygdala-thalamus, frontális lebeny-hippocampus, frontális lebeny-thalamus és hippocampus-thalamus között, amelyek mindegyike a szorongásos áramkör része” – írják a tanulmány szerzői.
Ez azért fontos, mert az amygdala és a hippocampus a memóriával, az izgatottsággal, az izgalommal és a félelemmel társul mind a kutyákban, mind az emberekben. „Ezen területek diszfunkciói szorongásos tünetekhez vezethetnek, mint például nagyobb fokú félelem, kevesebb izgatottság, gyengébb képezhetőség és így tovább” – mondják a kutatók.
Adataikat laikus fogalmakkal magyarázva a szerzők azt mondják, hogy „jobb a kommunikáció hatékonysága ezen régiók és a hálózat többi része között, ha szorongással szembesülünk”. Ez pedig egy „jól elfogadott hipotézist” támaszt alá, amely a szorongásos zavarokat a „megnövekedett vagy túlzottan aktív működéssel” kapcsolja össze.
Az olyan speciális tulajdonságok mögött meghúzódó agyi aktivitási minták elemzésekor, mint az agresszió, a félelem és a kiképezhetőség, a kutatók számos érdekes párhuzamot találtak ideges kutyák és szorongó emberek között. Például a túlzott kötődés vagy figyelemfelkeltés a thalamuson belüli megváltozott kapcsolódási képességgel járt együtt, ami tökéletesen megegyezik az emberek szorongásával kapcsolatos korábbi kutatásokkal.
Hasonlóképpen, azoknál a kutyáknál, akik kórosan üldöznek mindent, amit csak tudnak vagy különösen agresszívak más ebekkel szemben, elváltozásokat mutattak ki a homloklebenyben, ami összhangban van azokkal a korábbi tanulmányokkal, amelyek az agy ezen részének diszfunkcióját az emberek depressziójával és szorongásos tüneteivel kapcsolták össze.
Az IFLScience-nek a tanulmány szerzője, Yangfeng Xu kifejtette, hogy „a szorongásos kutya agyvizsgálata további kutatásaink alapja. A jövőben transzkraniális mágneses stimulációt (TMS) akarunk alkalmazni a szorongó kutyák kezelésére.”
„Ha többet tudunk a kutyák szorongásos mechanizmusairól, jobban megérthetjük a TMS alkalmazását kutyáknál. Vizsgálatunk eredményei mind a humán-, mind az állatgyógyászatban relevánsak a szorongásos betegek kezelésében.”
A neuropatológia állatmodellei értékesek, mivel betekintést nyújtanak abba, hogy a mentális egészségügyi problémák hogyan jelenhetnek meg a saját agyunkban. A legtöbb kutatás ebben a témában rágcsálókkal foglalkozik, de a kutyák tanulmányozása lehetővé tette a szerzőknek, hogy megfigyeljék, hogyan játszódik le a szorongás egy nagyobb kéregű faj agyában.
Összességében a kutatók azt mondják, hogy eredményeik „fontos betekintést nyújtanak a kutyák szorongásának patofiziológiai mechanizmusaiba, amelyek személyre szabottabb és hatékonyabb terápiákhoz vezethetnek, és más állatkísérletekkel együtt hidat építhetnek az emberi viselkedés megértéséhez (és fordítva).”
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek