A te kutyád mennyire van biztonságban? Harcolj több fronton az élősködők ellen!
2021. május 1
2021. május 1
Minden felelős kutyatartó tudja, hogy – habár az élősködők nagy része egész évben jelen van – tavasszal még nagyobb figyelmet kell rájuk fordítani. Nemcsak a kullancsok, bolhák, de a szúnyogok is nagy veszélyt jelenthetnek a kutyákra. Mutatjuk, miért fontos az összetett védelem és mire figyelj egy termék kiválasztásánál.
A kullancsok és bolhák a legveszedelmesebb élősködők közé tartoznak. Ezt rengetegen tudják, és védik is ellenük kutyáikat. A szúnyogok és az általuk terjesztett paraziták azonban jóval kisebb szerepet kapnak a közbeszédben, de nem kevésbé ártalmasak, mint előbb említett társaik. Nagyon fontos, hogy kedvenced ne csupán egy-egy faj elleni, hanem átfogó védelemben részesüljön. Emellett lényeges, hogy alaposan ismerd a készítményt és annak hatását, mielőtt alkalmaznád.
Attól, hogy kedvenceddel nem jártok kirándulni, nem barangoltok sűrű erdők mélyén, még saját kertedben is megtámadhatják az élősködők. A kutyák szinte sehol sincsenek teljes biztonságban, így mindenképp szükséges számukra a megfelelő védelem. De milyen élősködőkre terjedjen ki az általad választott készítmény?
A kullancs egy rendkívül veszélyes élősködő, ami több súlyos betegséget is terjeszt. Közülük az egyik leggyakoribb a babéziózis, amit gyakran kutyamaláriaként is emlegetnek. A Babesia canis nevű parazitával fertőzött kullancs a vérszívás során kerülhet kedvenced testébe, jellemzően 1-2 nap elteltével, ugyanis ekkor válik fertőzőképessé. Az élősködők az állat vörösvértesteit támadják meg. A tünetek az első néhány napban, de akár hetekkel később is megjelenhetnek magas láz, étvágytalanság, fokozott szomjúság formájában. Súlyos esetben vérszegénység, sárgaság, akár bénulás, súlyos vese- és májkárosodás is felléphet, amibe a kutya bele is halhat.
A Lyme-kór szintén széles körben ismert, akár végzetes kimenetelű betegség. Ezt egy kullancs által terjesztett baktérium, a Borrelia okozza. A tünetek a csípés után 1-5 hónappal jelentkezhetnek, fáradékonyság, gyengeség, letargia, étvágytalanság és láz formájában. A korai felismerés rendkívül fontos, ugyanis súlyosabb esetben ízületi gyulladás, sántítás, valamint szív- és veseproblémák is kialakulhatnak.
De a kullancsok nem csak ezeket a közismert betegségeket terjesztik. Egy, a vérszívó élősködők által terjesztett vírus következtében egy legyengült immunrendszerű vagy idős ebnél agyvelő- vagy agyhártyagyulladás is kialakulhat. A vérzéses kullancsláz, illetve az anaplazmózis is rendkívül veszélyes betegség, amit a kullancsok elleni megfelelő védelemmel meg lehet akadályozni.
A bolhák elleni védelem is nagyon fontos, annak ellenére is, hogy kutyád nem bóklászik sok ideig a természetben. Az élősködőket ugyanis akár cipőd talpán is beviheted a lakásba, ezért mindenképpen javasolt a folyamatos védekezés ellenük. Rendkívül gyorsan szaporodnak, kiirtásuk pedig idő- és energiaigényes, hiszen nem csak a gazdatestbe, de a ház számos pontjába beférkőzhetnek (fekhely, kanapé, ágy, stb…). Az allergiás dermatitisz a bolhák által gyakran előidézett betegség, ami kínzó viszketéssel, ezáltal vakarózással jár. A létrejött hámsérülés pedig könnyen elfertőződhet, ami a másodlagos bakteriális fertőzések melegágya. A bolhák pedig a galandférgek köztigazdái is lehetnek, így a megelőzést ezért sem hanyagolhatjuk el!
A szívférgesség egy, a szúnyogok által közvetített parazitózis, ami gyakran halálos kimenetelű. Az élősködők bekerülnek az eb véráramába, majd a szívbe és a tüdőbe is, és az akár 40 cm-es testükkel eltömíthetik az artériákat. Ez pedig halálos kimenetelhez is vezethet. Sajnos a szívférgesség tünetei igen általánosak, jellegtelenek, sokszor pedig túl későn jelentkeznek. Ezért rendkívül fontos a megelőzés, a megfelelő védekezés, hiszen a következmények sokszor végzetesek. A köhögés, levertség és étvágyvesztés mellett késői stádiumban légzési nehézségek és kidülledő mellkas utalnak az élősködők jelenlétére. Műtéti beavatkozás nélkül szinte lehetetlen, hogy a kutya életben maradjon.
A vérszívó rovarok elleni egész éves védelem azért is fontos, mert a Dirofilaria immitis nevű fonálféreg lárvái 6-9 hónap alatt válnak kifejlett férgekké. Ennek okán, ha az ebet nyáron csípi meg egy fertőzött szúnyog, csak tavaszra fejlődnek ki benne a paraziták. A legfontosabb tényező tehát a megelőzés, illetve a rendszeres szűrés, hiszen a szívférgesség nagyon súlyos következményekkel járhat, emellett pedig igen költséges is az utókezelés.
Különböző férgek támadhatják meg kutyád gyomrát, beleit, tüdejét, illetve akár szemét is. A rendszeres féreghajtás ezért is nagyon fontos, de egyéb kiegészítő készítményekkel is megelőzheted a fertőzést. Az orsóférgek, a kampósfejű férgek és az ostorférgek pocsolyából való ivás, ürülék- vagy szemétevés során, a galandféreg pedig bolhák által kerülhet kutyád szervezetébe. Fontos kiemelni, hogy a kölykökre kiemelten nagy veszélyt jelentenek az élősködők, hiszen szervezetük még nem eléggé fejlett, ezáltal sokkal nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint felnőtt társaik.
A férgek esetében fontos megemlíteni, hogy attól még, hogy kedvenced ürülékében nem találsz kifejlett példányokat, az nem jelenti azt, hogy az eb teljesen egészséges. A peték és a lárvák ugyanis szabad szemmel igen nehezen vehetőek csak észre. A féreghajtó, illetve a kiegészítő készítmények azonban ezeket is kiürítik az állat testéből. A széklet folyamatos ellenőrzése, a tünetek (jellemzően hányás, hasmenés, bágyadtság, letargia) korai felismerése, rendszeres állatorvosi kontroll mind segítenek abban, hogy a gazda minél hamarabb tudjon cselekedni, ha baj történne.
Mivel számos élősködő ellen tanácsos védeni kedvencedet, fontos, hogy az általad választott készítmény vagy készítmények minél több parazita ellen nyújtsanak biztos védelmet. A termék lehet nyakörv, spot on csepp, spray, illetve rágótabletta is. Az élősködők elleni készítmények palettája igen széles.
Az élősködők elleni védelemről érdemes mindig kikérni állatorvosod véleményét, és megfogadni tanácsait!
A cikket az Az Én Kutyám szerkesztősége készítette a Boehringer megbízásából. Arról, hogy mi is az a támogatói tartalom, itt olvashat részletesebben.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek