Ehet-e a kutya babot? Sokoldalú húskiegészítők a hüvelyesek, de csak ha odafigyelsz ezekre a szabályokra!
2021. szeptember 18
2021. szeptember 18
Bár a bab-, borsó- és lencsefélék tele vannak értékes aminosavakkal, nem helyettesítik, csupán teljessé tehetik a húsalapú étrendet. Mutatjuk, mely fajtákat adhatod kedvencednek, és melyeket kerüld el.
A hüvelyeseknek mintegy 13 ezer faja létezik, tehát túlzás nélkül állíthatjuk, hogy kutyusod számára biztosan megtalálod a megfelelőt. Energia- és szénhidráttartalmuk a legmagasabb a zöldségek között. 1%-nál is kisebb arányban tartalmaznak zsírt, viszont tele vannak fehérjével, s ez kiváló húshelyettesítővé teszi őket diétázó ebek számára. Emellett rostforrást biztosítanak a kutyusnak oldható és nem oldható formában egyaránt.
Az alábbi csoportokba sorolhatjuk őket:
A szárazbab rendkívül gazdag K1-, B1-, B2-, B6-, C-, E- vitaminokban, pantoténsavban, folsavban, karotinban, káliumban, kalciumban, foszforban, magnéziumban, cinkben, vasban, rézben, mangánban és molibdénban. A zöldbab ugyan alacsonyabb fehérjetartalommal rendelkezik, de B1-, B2-, C-vitaminból, folsavból, káliumból és magnéziumból így is kiemelkedő mennyiség található benne.
Kutyusodnak az alábbi fajták valóak:
Kerülendő azonban a lóbab, mert hasmenést, hányást és hasi diszkomfortérzetet okozhat!
A zöldborsónak három fajtája van: cukorborsó, kifejtőborsó és velőborsó. A cukorborsó hüvelyével együtt tálalható a kutyusnak. A zöldborsó jelentős mennyiségben tartalmaz B1-, B2-, C-, és E-vitamint, valamint káliumot, foszfort, magnéziumot, kalciumot, továbbá kisebb adagban nátriumot és cinket is
Ebből a sokoldalú, bár gyakran mellőzött hüvelyesből többféle létezik. Az olasz, a chilei és magyar lencsefajták általában zöldesek vagy barnássárgák, a franciák pedig szürkésbarna-fekete tarkázottak. Jellemző vitamin- és ásványianyag-tartalmuk: pantoténsav, folsav, B1-, B2-, B6-, vitamin, kevesebb karotin, C-vitamin, kálium kalcium, foszfor, magnézium, mangán, vas, nikkel, réz, kevesebb króm. Kiváló kalcium/foszfát aránya miatt adhatok kutyusodnak, de elősztör csak kis adagban, figyelve, hogyan hat az emésztésére.
Érdekes, de ő is a hüvelyesek rendjébe tartozik. Mivel magas a zsírtartalma, a kutyának csak mértékkel szabad adagolni csakúgy, mint a belőle készített népszerű mogyoróvajat. A földimogyoró még kis mennyiségben is kifejti egészségre gyakorolt áldásos hatását. Sok benne az E-, B1-, B2-vitamin, illetve a niacin, a biotin, a kálium, a magnézium, a foszfor, a kalcium, továbbá tartalmaz még valamennyi cinket, szelént és vasat is.
Ezek a növények fitátokat tartalmaznak, melyek funkciója a növekedésükhöz szükséges tápanyagok tárolása. Azonban a fitinsav emésztésnél megköti a létfontosságú ásványi anyagokat, így felszívódási zavarokat idézhet elő. Erre egyszerű megoldás a hüvelyesek áztatása legalább egy éjszakán, de inkább 12 órán át. Egyesek szódabikarbónát is tesznek az áztatóvízbe, mely lágyítja a növényi héjakat, így lerövidítve a főzési időt. A zsenge cukorborsót nyersen is adhatod kutyusodnak áztatás nélkül.
A konzerv babfélékben a feldolgozásnak köszönhetően igen alacsonyra csökkent a fitáttartalom, ám mindenképp szűrd le a levet, mielőtt a kutyának adod a babot. Különben fölösleges sómennyiséggel spékeled meg az adott fogást, ez pedig nem tesz jót az ebnek.
Jó ötlet pürésítve adagolni a hüvelyeseket a kutyusoknak, mert ők a növényi részek megfelelő őrlésének terén nem túl tehetségesek. A pépes állag viszont segíti a felszívódást és könnyíti az elfogyasztást is. Veseproblémákkal küszködő ebnél kerülni kell a magas purintartalmú lencse és a borsó etetését. A hasfájásra, puffadásra hajlamos ebeknek eleinte hüvelyeseket csak kis mennyiségben adj, és figyeld, hogy reagálnak rá.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek