4 jel, ami arra utal, hogy kutyád demenciában szenved: ezért viselkedik furcsán
2021. december 12
2021. december 12
Az időskori demencia sajnos a kutyákat sem kerüli el. A szellemi képességek romlása idővel náluk is megmutatkozhat. Mik lehetnek a tünetei?
A demencia időskori kognitív működészavar, ami miatt az emberek vagy állatok szellemi teljesítménye hanyatlani kezd. Az idegsejtek pusztulása a korral jár, de amikor demenciáról beszélünk, a sejtpusztulás nagyobb méreteket ölt, tehát nem természetes folyamat. Számos kutatás során vizsgálták a kutyák demenciáját, ezek alapján az ebek 40-50%-a szenved a problémával idős korában. Azonban az esetek 85%-ánál elmarad a pontos diagnózis.
A demencia kialakulásának pontos oka egyelőre ismeretlen. Az azonban valószínű, hogy a túlzott stressz vagy a krónikus betegségek növelhetik az esélyét. A probléma gyógyszeres kezeléssel, agytornával jól kordában tartható, de vannak súlyos esetek, amikor az eb életszínvonala olyan mértékben romlik mentális állapota miatt, hogy az eutanázia tűnik a leghumánusabb megoldásnak. Ha a lenti tünetek közül több is illik kedvencedre, még időben jelezd állatorvosodnak, hiszen a kor előrehaladtával a kognitív képességek folyamatosan romolhatnak.
Egy 2015-ös tanulmány a kutyák demenciájának 17 jellemző tünetét négy nagyobb kategóriába sorolta. Ez alapján a betegség hatással van a térbeli tájékozódásra, szociális interakciókra, az alvás-ébrenlét ciklusra és a szobatisztaságra. A vizsgálat során a demenciának három különböző szintjét állapították meg a kutatók.
Az enyhe szinten még csak kisebb változások fedezhetők fel az ebek alvási ciklusában, szociális viselkedésében. Ekkor még viszonylag nehéz felállítani a diagnózist.
A közepes szinten gyakoribbak a szobatisztasággal kapcsolatos balesetek, növekszik az éjjeli hiperaktivitás. A szociális viselkedés során már jelentősen észrevehetők a változások.
Súlyos esetben nagymértékű, extrém viselkedésbeli változások észlelhetők. Jellemző az éjjeli ugatás, céltalan bolyongás, szobatisztaság elfelejtése.
Az ELTE kutatói összefüggéseket fedeztek fel alvási orsók frekvenciája és a kognitív leépülés között. Az adott idő alatt több hullámú rezgések a demenciát is előrejelezhetik, ami fokozott sejtpusztulásra utalhat az agyban. „Korábban leírtuk, hogy az emberekhez hasonlóan az alvási orsók frekvenciája az életkor előrehaladtával kutyáknál is növekszik. Mivel az idős kutyák rosszabbul tanulnak, feltételeztük, hogy az orsók jellegzetességei a tanulási képességgel is összefüggnek” – mondta Kubinyi Enikő, a Szenior Családi Kutya Program vezetője.
Először is nagyon fontos, hogy állatorvos kivizsgálja kedvencedet. A fenti tünetek közül ugyanis néhány akár szervi problémára is utalhat (például szobatisztaság elfelejtése). Sajnos meg nem szüntethető az állapot, de sokszor kordában tartható gyógyszeres kezeléssel. Emellett érdemes beszerezni kedvenced számára néhány fejlesztőjátékot, amivel élesítheti elméjét. Ma már számos, kifejezetten demens kutyák számára készült táplálék-kiegészítő és gyógytáp is a gazdik rendelkezésére áll.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek