Mit tegyél, ha kutyád csontot nyelt?
2024. augusztus 11 - Képek: Getty Images Hungary
2024. augusztus 11 - Képek: Getty Images Hungary
A címbéli kérdés magában foglalja, hogy nem minden csont biztonságos a kutyád számára. De vajon melyek okozhatnak problémát, és mit tegyél, ha kedvenced mégis eszik belőlük? Mindenre választ kapsz ebben a cikkben.
Ha kutyás grafika készül, szinte egészen biztosan rajzolnak az eb mellé, vagy épp a szájába egy jókora velős csontot. Gondolj csak a rajzfilmekre vagy a mesekönyvek illusztrációira! Ennek következtében pedig erősen bevésődött az emberek fejébe az, hogy a csont kiváló táplálék a kutya számára. Pedig egyes típusokkal nagyon kell vigyázni, mert életveszélyes sérüléseket okozhatnak az állatnak.
A vastagabb sertés- vagy marhacsontok elég erősek ahhoz, hogy kedvenced ne tudja szétroppantani őket. Ám épp a keménységük miatt válhatnak problémássá, mivel kárt tehetnek az állat fogazatában. Mint korábban dr. Bodó Andrea állatorvos hangsúlyozta, kizárólag olyan csontot adj a kutyádnak, amibe még bele tudod mélyeszteni a körmöd. Ha a köröm nyomot tud hagyni a csont felületén, akkor az még nem túl kemény a rágáshoz.
A doktornő a nyers marhalábszárcsontot tartja a legideálisabbnak, hangsúlyozva, hogy a hőkezelés megváltoztatja a csontszerkezetet, ami így könnyebben törik. Ellenben a sertéscsont kizárólag hőkezelés után adható az ebnek, az álveszettség vírusa miatt. Az ilyen típusú csont rágcsálásának előnye a fogak tisztán tartása lehet.
A csirke-, illetve egyéb szárnyasok csontja azonban több szempontból is problémás. A legkisebb gond, ha túl sokat fogyaszt belőlük a kutya, ez ugyanis székrekedéshez vezethet. Emellett a nyers csirkecsont különféle vírusokat és baktériumokat is terjeszthet, köztük a szalmonellát, a Camplylobacter vagy az E. Coli baktériumot.
Azonban ha a csont törik – ami ezeknél a vékony csontoknál igen könnyen megtörténik, főleg, ha főzve vannak –, az éles csontvégek sérüléseket okozhatnak a szájban, lejjebb jutva pedig a gyomorban vagy a bélrendszerben, akár át is lyukasztva az adott területet. A belső vérzés, ahogy a gyomor- vagy bélperforáció is, életveszélyes állapotok, így a falatozás kutyád életébe is kerülhet.
A kisebb csontok vagy csontdarabok másik veszélye, hogy megakadnak az eb torkán, aki így meg is fulladhat evés közben. Lejjebb jutva pedig bélelzáródást okozhatnak. Minél kisebb vagy fiatalabb a kutya, annál nagyobb a kockázata a csontfogyasztásnak.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
Ha kutyád csontot kapott, vagy kiszolgálta magát, és az alábbi tüneteket tapasztalod, nagy valószínűséggel baj van, és mint a fenti felsorolás bizonyítja, valószínűleg komoly, így azonnal cselekedned kell.
A tünetek a problémától függően együtt, illetve külön-külön is jelentkezhetnek. Mivel a csontnyelés potenciálisan életet veszélyeztető baleset, így a panaszok jelentkezésekor haladéktalanul orvoshoz kell vinni az állatot. Ha nem életveszélyesek a tünetek (például a kutyának szorulása van, hasa felpuffadt, nem eszik, stb.), akkor a doktor általában röntgennel állapítja meg, valóban csont okozza-e a bajt. Ám ha az állat fuldoklik, ott azonnal cselekedni kell!
Itt mutatjuk be a Heimlich-manőver helyes kivitelezését kutyák esetében.
Amennyiben szemtanúja voltál annak, hogy kedvenced lenyelt egy csontdarabot, etess vele némi kenyeret vagy puha kutyatápot. A lágy gyomortartalom bevonhatja a csontot, ami így kisebb eséllyel okoz gondot. Ettől függetlenül okozhat, így tartsd szoros megfigyelés alatt az ebet.
Ha még nem nyelte le, csak rágcsálja, akkor pedig kínálj helyette jutalomfalatot a számára, majd vedd el tőle, és tiltószóval erősítsd meg, hogy a csont számára tabu.
Egyrészt az említett biztonságosabbnak mondható típusokon kívül sose kínáld csonttal a kutyád. Fontos nevelési feladat, hogy a kutyát mér a kezdetektől tiltsd a lopkodástól, valamint a kukázástól. Ám még egy szófogadó eb is elcsábulhat az asztalon illatozó sült csirkecomb illatától, így ne hagyj felügyelet nélkül semmilyen veszélyes ételt. Főzés közben az alapanyagokra is ügyelj!
A szemetesedénybe pedig csak akkor dobd be a maradék csontot, ha az jól záródik. Érdemes inkább rögtön a kinti szemetesbe vinni az ételmaradékot, vagy jól becsomagolni, mielőtt kidobod.
A témához szorosan kapcsolódik a fehér kutyaürülék kérdése, ami az állattartási szokások megváltozásával is összefügg.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek