A 12 leggyakoribb kutya bőrbetegség tünetei képekkel: a rühtől a gombásodásig
2020. július 12
2020. július 12
Ijesztő lehet, amikor szokatlan elváltozás jelenik meg szeretett kedvenced testén. Ám, ha időben felismered és kezeltetni kezded a betegséget, a legtöbb esetben biztos lesz a gyógyulás.
Kutyusod bőre nem csak a felszínen tomboló kórokozók jelenlétét jelzi, a mélyben megbúvó kórságokról is üzenhet neked. Érdemes tehát tisztában lenned a leggyakoribb bőrelváltozásokkal, hogy észlelésük pillanatában hideg fejjel cselekedhess. A cikkünkben szereplő összes tünet esetén fordulj állatorvoshoz, semmiképp se kezeld önállóan az interneten olvasható javaslatok szerint kutyádat, hiszen tovább ronthat a helyzeten, ha rosszul diagnosztizálod, félrekezeled.
Akárcsak az emberekből, a kutyákból is számos tényező kiválthatja az allergiás reakciót. A kivörösödött bőrfelszín többnyire jól látható szegény kutyus érintett testrészein, mivel az irritált felületet rendszeresen vakarja, nyalja, harapdálja. A megoldás az allergén eliminálása a kutya környezetéből, illetve az orvos által előírt kezelési terv bevetése.
Ha ezzel a betegséggel van dolgod, valószínűleg a kutyus lábujjai között és a füle belső részén lesz leginkább észrevehető az elváltozás. Elszíneződött, szokatlan szagú, vörös és viszkető bőr, hámlás figyelhető meg ezeken a testrészeken. Ha szerencséd van, sima krémezéssel elmúlik a nyavalya, de az is előfordul, hogy szájon át szedhető gyógyszert ír fel az állatorvos.
Rövidszőrű kutyákon könnyebben észre lehet venni, mint hosszúszőrű társaikon. A sebes, apró puklikkal tarkított bőrelváltozás gyakran más betegségekkel jár együtt, például az allergiával, a rühességgel vagy felszíni sérülésekkel. Orális vagy topikális antibiotikumokkal, esetleg gyógysamponnal történik a kezelése.
Kölyökkutyáknál gyakori bőrbetegség, mely gennyes, hólyagos és kifakadás esetén varasodó elváltozással jár együtt többnyire a hastájékon. Kiváltó okai a helytelen tartási körülményekből következő legyengült immunrendszer és az egyéb fertőzések. Szerencsére gyógykenőccsel és kiegészítő terápiával viszonylag rövid idő alatt helyrehozható.
Sajnos akadnak olyan ebek, akik genetikailag szenvednek a bőr egyidejű zsírosodásától és korpásodásától. Legtöbb esetben azonban a seborrhea egyik kísérő tünete bizonyos hormonális vagy immunrendszeri problémáknak. A kiváltó ok kikezelését követően általában magától megszűnik a tünetegyüttes, de regeneráló samponnal felgyorsíthatod a gyógyulást.
Ez a gombás fertőzés kör alakban hámló, csupasz felületeket képez, melyek leggyakrabban a kutya fején, a lábain és a tappancsain jelennek meg. Az egyévesnél fiatalabb négylábúak fokozottan hajlamosak rá, a gomba pedig gyorsan terjed és az emberre is veszélyes, tehát mindenki érdekében mihamarabbi gyógykezelés ajánlott.
Bizonyos egészségügyi gondok, például tápanyaghiány, stressz, illetve egyes betegségek okozhatnak foltos szőrhullást. Ebben az esetben többnyire nem a kutya vakarja vagy harapja ki bundáját az érintett területekről, a szálak maguktól hullanak ki. Mindenképp orvosi szűrővizsgálat szükséges annak érdekében, hogy mihamarabb fény derüljön a kiváltó okokra, melyek életveszélyesek is lehetnek.
A kutyáknál legtöbbször kétfajta rühatka által okozott fertőzés jelentkezik. Az egyik a szinte elviselhetetlen viszketéssel járó verzió, mely során a viszonylag kis számban jelen lévő élősködők okozzák a kellemetlen tüneteket. Az atkák ürülékében és egyéb testnedveiben található fehérjék allergiás bőrreakciót okoznak, ezért vakarja magát gyakran véresre szegény pára.
A másik az úgynevezett norvég vagy pörkösödő rühesség, mely gyakorta egyáltalán nem viszket, de sokkal látványosabb elváltozásokat produkál. Olyan kutyáknál gyakori, akiknek az immunrendszere előrehaladott életkorukból vagy gyógyszeres kezelésből kifolyólag nem működik száz százalékosan.
A rühesség kezelésének időtartama 4-6 hét, az orvos általában külsőleg alkalmazható cseppek, kenőcsök és gyógysampon alkalmazását írja elő.
Bár maguk a kártevők nem mindig láthatóak, ürülékük vagy petéik rendszerint észrevehetőek a kutya bundáján vagy bőrén. A bolhák elszaporodását vörös foltok megjelenése, hirtelen fellépő viszketés, illetve egyes kutyusok esetében már egy bolhacsípést követően allergiás reakció jelzi. A súlyos fertőzöttség ritkán, de vérszegénységet is vonhat maga után kistestű négylábúaknál. Megelőzhető, hiszen bolhanyakörv vagy riasztó folyadék használatával könnyűszerrel távol tarthatod a hívatlan betolakodókat.
Kezdetben a kutya valamilyen mentális háttérproblémából, esetleg allergiás vagy ízületi panaszokból kifolyólag mániákusan nyalogatja mellső lábait. A bőr lassan irritálttá válik, és a későbbiek folyamán el is fertőződhet, begyulladhat, ami bezárja az ördögi kört, még több nyalakodást eredményezve. Ilyenkor a viselkedésbeli és a tesi tüneteket is kezelni kell, a terv felállításában pedig mindenképp kérd állatorvosod tanácsát!
Megjelenése, mérete változó, és a négylábú egész testén bárhol megjelenhet. Ha ilyesmit észlelsz kedvenceden, mihamarabb ejtsétek útba az állatorvost, aki valószínűleg citológiai mintavétellel határozza majd meg a daganat eredetét. Amennyiben nincs ellenvetése, a terápia kiegészítéseként érdemes immunerősítő készítményekkel kezelni a kutyust, ezzel is támogatva őt a gyógyulás felé vezető úton.
Ha egy felszíni sérülés gyanúsan hosszan gyógyul, lehet, hogy kutyád egy, az immunrendszerét érintő rendellenességtől szenved. Gyakori betegség a lupusz, mely során a test saját szövetei, szervei ellen lendül támadásba. Árulkodó jelek lehetnek az orron megjelenő világos foltok, a lokális viszketés és a makacs, visszatérő bakteriális fertőzések. A lehető leghamarabb vidd a kutyát orvoshoz, mert ez a kór sajnos végzetes is lehet.
(Képek: Getty Images Hungary, Youtube)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek