hirdetés

Így tudod megállapítani, hogy túlsúlyos-e a kutyád

Szénási Szimonetta

2024. december 12 - Képek: Getty Images Hungary; Grafika: azenkutyam.hu

Egy nagyon egyszerű, tapintásos-szemrevételező módszert ismertetünk, és grafikával is segítjük a gazdikat, hogy még időben észrevegyék kedvencük súlyproblémáit. A túl alacsony testtömeg is veszélyes!

hirdetés

Az emberek esetében gyakran emlegetett BMI-nek (Body Mass Index, azaz testtömegindex) van kisállatokra alkalmazott verziója is, az úgynevezett testállapot-értékelés, angolul Body Condition Score, röviden BSC. Mint az állatorvosok hangsúlyozzák, ez egy mennyiségi, de szubjektív módszer annak megállapítására, hogy a kutya (vagy macska) kövér vagy épp alultáplált-e.

A centik és kilók mérésénél is egyszerűbb módszert ismertetünk

A BSC nem a súlyra alapoz, hanem olyan külső jegyekre, mint hogy mennyire látszanak, illetve tapinthatók az állat csontjai, vagy milyen a test körvonala. Kétféle skála létezik, egy 5, illetve egy 9 pontos. Az előbbi egyszerűbben használható, a másik skála előnye azonban az, hogy segítségével árnyaltabban lehet értékelni az elhízás vagy épp alultápláltság mértékét. Mi ezúttal mindkettőt ismertetjük.

A pluszdekáknak és -kilóknak súlyos következményei lehetnek

Ahogy azt számos cikkünkben hangsúlyoztuk, az elhízás az állatok esetében sem pusztán esztétikai probléma. A súlyfelesleg rengeteg súlyos, esetenként halálos kimenetelű betegségnek növeli a kockázatát, köztük a rákos elváltozásokét, a cukorbetegségét, valamint a szív- és érrendszeri panaszokét. Az ízületeket is megterheli a többlet, amit cipelnie kell az állatnak, és a fájdalom következtében kevésbé lesz mozgékony. Mindez pedig a viselkedésére is hatással lehet. Egy kövér kutya valójában áldozat, aki nagy árat fizet gazdája tájékozatlanságáért vagy nemtörődömségéért.

Ugyanakkor fontos hangsúlyozni azt is, hogy a túl alacsony testsúlynak is lehetnek nem kívánt következményei. Egy alultáplált eb fogékonyabb lehet a betegségekre, hamarabb kihűlhet, és tartalék híján az aktivitási szintje is alacsonyabb lehet egészséges, normál súlyú társainál.

A hirtelen fogyás sem normális, és azonnali kivizsgálást indokol

Bár csak dióhéjban foglaltuk össze a lényeget, úgy gondoljuk, egyértelmű, hogy kedvenced súlyát miért kell az optimális tartományban tartanod. Most pedig nézzük, milyen szemmel látható jelei vannak annak, ha egy kutya súlyproblémákkal küzd!

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

Ide kattintva olvashatod beszámolónkat az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Mit kell megfigyelned?

Ahhoz, hogy meg tudd határozni kedvenced pontértékét, először is szemügyre kell venned. Sarkalatos pont lesz, hogy ránézésre látszanak-e a bordái, a medencecsontja, illetve a gerincoszlopa. Vigyázat, egyes fajták, például a kis olasz agár esetében normál súlytartományon belül is látható a csontozat, így a fajtajelleget mindig figyelembe kell venni az értékelésnél!

Ezt követően tapintással is ellenőrizned kell ezt a területet. Helyezd a hüvelykujjadat a gerincre, és terítsd szét az ujjaidat a bordakosáron. Egy vékony zsírréteget kell érezned, amely alatt közvetlenül a bordák vannak. Ugyanígy a medencénél, egészen a farokig vizsgáld meg az állatot.

Legyél nagyon finom és óvatos, ugyanis erre egyes kutyák érzékenyek lehetnek; az ízületi gyulladással küzdő ebeknek pedig kifejezetten fájdalmas is lehet.

Mint a mellékelt grafikán láthatod, más megítélés alá esik a jól tapintható, a fedett, illetve a vastag zsírréteg alatt nehezen érezhető váz.

Grafika: azenkutyam.hu; Forrás: VCA Animal Hospitals

Ezt követően a test körvonalát fogjuk ellenőrizni. Ehhez először felülről kell lepillantanod kedvencedre. Milyennek látod a törzsét, homorú, egyenes, vagy már kifelé gömbölyödik? Látszik-e a bordakosár alatt a derékvonala, amely így leginkább homokórához hasonlatos formát eredményez? Oldalról, ülő helyzetben is szemrevételezd az ebet. A has felfelé húzódik, a bordák és a hátsó láb irányába, vagy inkább a föld felé, kissé vagy erőteljesebben megereszkedik?

BSC-pontértékek

Normál testsúly esetén a BSC értéke 3, illetve 4-5. Ilyenkor az állat bordái könnyen kitapinthatóak anélkül, hogy az ujjakkal nyomást kellene gyakorolni rájuk. Ez alatt alultápláltságról, míg ezen értékek fölött elhízásról beszélhetünk. Ezek mértékét a zsírréteg hiányának, illetve vastagságának mértéke határozza meg.

Súlyosan alultáplált állat esetében (BSC 1 pont) a bordák, a gerincoszlop, valamint a medence messziről is jól látható, azokat semennyi zsírréteg nem fedi, és megkezdődött az izomtömeg elvesztése is. A derékvonal drámaian beesik, a has puffadtnak látszik. A másik véglet (BSC 5, illetve 9 pont) esetén az csontozat nemcsak nem látható, de kitapintani is nehézkesen, vagy egyáltalán nem lehet, olyan vastagon van fedve. A derékvonal helyett a test kiszélesedik hastájékon. A hasfal a föld irányába lóg, és látható zsírréteg van az arcon, a lábakon, a faroktőnél.

A 3/5 vagy 4-5/9 BCS értékű háziállat bordái könnyen kitapinthatók anélkül, hogy az ujjakkal bármilyen nyomást gyakorolnánk rájuk. Az 1/5 vagy 1/9 BCS értékű, sovány állat bordái kiállóak, zsírréteg nélkül. Ezek a bordák nemcsak könnyen tapinthatók, hanem könnyen láthatóak is. Az elhízott, 5/5 vagy 9/9 BCS értékű háziállatok bordáit vastag zsírréteg borítja, így nagyon nehéz látni vagy tapintani őket.

Természetesen időről időre kutyád súlyát is ellenőrizni kell, amelyre tökéletes alkalom az éves, idősebb korban félévente megejtett állatorvosi rutinvizit. Ez sose maradjon el, még akkor se, ha meglátásod szerint négylábúd makkegészséges! Az időben felfedezett egészségügyi panaszok sokkal sokkal eredményesebben kezelhetők, így a prognózisuk is jelentősen jobb.

Mi a teendő, ha a kutya szemlátomást kövér?

Amennyiben úgy ítéled meg, hogy kedvenced súlyproblémákkal küzd, haladéktalanul egyeztess időpontot az állatorvossal. Először ki kell vizsgálni, nincs-e valamilyen egészségügyi oka a súlygyarapodásnak, majd a doktor segít összeállítani a megfelelő étrendet, és a fizikai aktivitások mennyiségéről is egyeztethetsz vele.

Mind a túlzásba vitt diéta, mind a túlzott mennyiségű mozgás károsabb lehet, mint hasznos, hiszen mindkettő hirtelen terheli meg az állat szervezetét. Éppen emiatt nem szabad saját elképzelés szerint fogyókúrára fogni a kutyát!

Ugyanígy járj el, ha az eb hirtelen elkezd fogyni. Ezúttal is számos betegség lehet a baj okozója, amiket kezelni kell, majd a megfelelő étrenddel segíteni az ideális testsúly újbóli elérését.

Említettük a daganatos elváltozásokat, amelyek a kutyák körében is számos formában jelenhetnek meg.

 

Ebben a cikkben dr. Szabolcsi Nóra onkológus, a DOGZ Fesztivál és Konferencia egyik előadója részletezi, milyen intő jelekre figyelj.

cukorbetegség daganatos betegség elhízás ízületi gyulladás sovány kutya szívbetegség táplálás túlsúly

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!