hirdetés

Ez a teendő, ha a még oltatlan kölyökkutya megharapott

Gerhát Petra

2024. október 16 - Képek: Getty Images Hungary

Bár a veszettség elleni oltás kötelező, előfordul, hogy egy korából fakadóan még oltatlan kutya megharap. Ezt tedd ebben az esetben.

hirdetés

A jelenleg hatályos magyar törvények szerint egyetlen, kutyák számára is kötelező védőoltás van, a veszettség elleni vakcina. Ezt azonban nem kaphatja meg akármikor a kutya, az ajánlások szerint körülbelül 15-16 hetes koráig érdemes vele várni. De mi a teendő akkor, hogyha ezt megelőzően harap meg a kölyökkutya? Ennek jártunk utána.

A kölyökkutyák is haraphatnak

A kölykök az oltás előtt is harapnak

Optimális esetben a nyolchetes kor sok szempontból vízválasztó, ezt megelőzően nem javasolt az anyakutyától elválasztani a kicsinyeket, azonban a tenyésztők egy része ennél is tovább vár, és már megkezdett oltási sorozattal adja át az apróságot. Ha felelősen választunk kedvencet, kicsi az esélye, hogy veszettség elleni védelem nélkül kerül hozzánk. Ugyanez igaz a menhelyi ebekre is, azonban ha kölyköt fogadunk örökbe, lehet, hogy az első, veszettség elleni oltás már a mi feladatunk lesz.

Vannak azonban olyan árusok, piacos kutyakereskedők, netes adok-veszek oldalakon kutyákat hirdető szaporítók, akik a nagyobb haszon reményében sokkal gyakrabban fialtatják állataikat, mint az egészséges volna. Sokszor hazudnak is az életkorukról, hiszen minél kisebb, annál cukibb és kelendőbb az állat.

És annak ellenére árulják a veszettség elleni oltás nélkül azokat akár nyilvános helyen, piacokon, hogy hazánk törvényei ezt nem engedik meg.

Ha elcsábultál egy cuki, bolyhos jószág láttán, vagy megsajnáltad a tartási körülményeit, netán a vásárláskor még nem rendelkeztél kellő információval arról, hogy miért is érdemes alaposan utánajárni leendő kedvenced származási körülményeinek, akkor bizony előfordulhat, hogy teljesen oltatlan kutyád lesz.

Minél kisebb, annál kelendőbb: a szaporítók sokszor nem várnak elég ideig, és oltás nélkül adják el a kutyát

A kölykök pedig haraphatnak, hiszen szocializációjuk kezdetleges, a fogváltásig pedig sokkal inkább használják apró, tűhegyes kis fogaikat.

Az anyatej adja a kutyák első védelmét

Amint az emberi anyatej, úgy a kiskutyák életének első tápláléka is tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Hogyha az anyakutya megfelelő védelemmel rendelkezik, rendszeresen oltott veszettség ellen, és a kutyák nem találkoznak más állattal abban az időszakban, amíg az első oltásukat megkapják, minimális az esélye a veszettségnek azt megelőzően, hogy végleges otthonába kerülne. Természetesen maga az anyatej a veszettség ellen nem véd, azonban a megfelelően táplált kölyökkutyák immunrendszere erősebb lesz.

Ha pedig betartjuk az íratlan szabályt, és valóban csak a kölyökkori oltásokat követően visszük először utcára, nem kell aggódnunk az ő egészsége miatt sem.

Az Egészségkalauz orvos szakértője szerint abban az esetben, ha mégis megharapna egy oltatlan kutya, szólni kell az állatorvosnak. Ha gyermekünket éri a harapás, akkor a gyermekorvost is tájékoztatni kell a történtekről.

A harapás után a sebet azonnal el kell látni

„A kiskutyát ilyenkor hatósági állatorvos megfigyeli 14 napig. Ha nem mutatkoznak rajta a veszettség jelei (és erre elég kicsi az esély), akkor a gyereknek nem kell oltás. A gyereken a sebet figyelgesse, ha szépen gyógyul, azzal sincs teendő” összegezte a legfontosabb teendőket a szakember.

Arra is figyelmeztetett, hogy a harapástól, karmolástól számítva a tünetek megjelenéséig akár hetek, hónapok is eltelhetnek. Minél közelebb van a vírus bejutásának helye az agyhoz, annál hamarabb jelennek meg a tünetek. Ezek között az első a gyengeség, a lehangoltság, a láz, de álmatlanság, fejfájás és étvágytalanság is jelentkezhet.

A sebzés helye érzékeny és fáj, de a harapás helyén kellemetlen vagy viszkető érzet, zsibbadás is előfordulhat. Ez a szakasz körülbelül 210 napig tart.

A második, izgatottsági szakaszban akut nyugtalanság, nyelési görcsök, szorongás, dührohamok jelentkeznek. Tipikus tünete a veszettségnek kutyaharapást követően a víziszony, a garatizmok görcse. A beteg rekedt, és félrenyel. Előfordulhat tudatzavar, delírium és hallucinációk is jelentkezhetnek. A harmadik szakasz pedig a klasszikus, mindenki által várt veszettségtüneteket mutatja, a habzó száj is ilyenkor jelentkezik. Erre azonban hazánkban szerencsére nemigen van példa, az elmúlt évekig még állatoknál is csak elvétve mutattak ki fertőzést.

A kutyák oltási sorozata ugyan a veszettség ellenit leszámítva nem kötelező, azonban igencsak ajánlott. Hogy mely életkorban és milyen oltásokat javasolnak a szakemberek, arról ebben az összeállításunkban olvashatsz.

Fontos tudni, hogy minden egyes védőoltásnak megvan a szerepe kutyánk egészségének védelme érdekében. Halálos betegségeket kerülhetünk el a segítségükkel, és komoly fájdalmaktól kímélhetjük meg kedvencünket.

kiskutya oltása kutya harapás veszettség

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!