hirdetés

Mitől köhöghet a kutya? Nem csak betegség okozhatja

Szénási Szimonetta

2024. október 9 - Képek: Getty Images Hungary

A kutyák számos okból kezdhetnek köhögni; van, ami teljesen hétköznapi, míg más esetben orvosi ellátás szükséges.

hirdetés

A köhögés alapvetően mindennapos jelenség a kutyák esetében is. Hiszen, gondolj csak bele, te is hányszor köhintesz egy nap. Amikor valami kaparja a torkodat, ha úgy érzed, letapadt egy morzsa, vagy amikor a sok beszédtől kicsit berekedsz. Lehet, hogy fel sem tűnik, annyira bagatell jelenség. Ugyanígy kedvenced esetében is lehet teljesen ártatlan oka a köhögésnek. Azonban súlyosabb bajra is figyelmeztethet, így fontos, hogy megfigyeld a hang milyenségét, valamint a körülményeket!

A köhögés lehet teljesen ártalmatlan, de súlyos állapotra is utalhat

A kutya köhögésének típusai

Ha kutyusod egyet-egyet köhint, majd megy tovább a dolgára, akkor azzal nincs különösebb teendőd. Valószínűleg valami irritálta a torkát. Azonban ha a köhécselés tartós, vagy nagyon hirtelen és intenzíven jelentkezik, arra már figyelned kell.

Az alábbi 4 típusú köhögést figyelheted meg kedvencednél:

  1. Száraz és mélyről jövő: többnyire allergiára, illetve krónikus hörghurutra utal.
  2. Mély, sípoló: valamilyen felső légúti problémát jelezhet.
  3. Hurutos: váladék jelenlétét jelzi, amit számos betegséget okozhat, és súlyosabb esetben tüdőgyulladásra is figyelmeztethet.
  4. Magas hangú, öklendező: valószínűleg valamilyen idegen test akadt a kutya torkán. Ez lehet étel, de játék, fadarab vagy bármely kisebb holmi. A helyzet azonnali beavatkozást igényel.

Mit tegyél, ha kutyád fuldoklik?

 

Öklendező köhögés esetén ellenőrizd, nincs-e valami a kutya szájában, illetve torkában. Ha biztonsággal ki tudod szedni, akkor távolítsd el. Ha nem, akkor ne próbálkozz, nehogy mélyebbre told az adott dolgot! Ilyen esetben a Heimlich-féle műfogást kell alkalmazni. Ezt röviden a következőképp foglalhatjuk össze: állj a kutyád mögé (ha kell, tedd asztalra), majd hátulról átkarolva az egyik ökölbe szorított kezedet tedd a gyomorszáj magasságába, míg a másik kezeddel fogj rá. Ezt követően húzd magad felé, és egy picit felfelé az állatot úgy, hogy az öklöd némiképp a kutya tüdeje felé húzódjon. Ez a levegő hirtelen kipréselődését eredményezi, ami elmozdíthatja a torlaszt képező ételt vagy tárgyat. Ha kell, próbáld többször, míg eredményes nem lesz a beavatkozás. Ezt követően sürgősen orvoshoz kell juttatni az állatot.

Mit tegyél, ha betegség miatt köhög a kutya?

Amennyiben kedvenced tartósan köhög, valószínűleg beteg vagy allergiás. Semmiképp se kísérletezz otthon meggyógyítani az ebet, pláne ne adj neki semmiféle köptetőt vagy köhögéscsillapítót! Helyette kérj időpontot az állatorvoshoz, aki a megfelelő vizsgálatok elvégzése után eldönti, milyen kezelésre van szükség.

Betegség gyanúja esetén vidd orvoshoz kedvencedet!

A köhögés hátterében állhat kennelköhögés, influenza, szopornyica, de a szív- és a tüdőférgesség egyik tünete is, és a lista még bővíthető. Ennek tudatában egyértelmű, hogy elengedhetetlen az alapos kivizsgálás.

fuldoklás Heimlich-manőver kennelköhögés köhögés szívférgesség szopornyia tüdőférgesség

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!