hirdetés

Mikor mehet ki először a kiskutya?

Hangai Lilla

2024. október 4 - Képek: azenkutyam.hu; Getty Images Hungary

Minden gazdi szeretné, hogy új kiskutyája megfelelően szocializálódjon, és felfedezze ezt az izgalmas, színes-szagos világot. Ugyanakkor azt senki sem akarja, hogy olyan környezetbe kerüljön az állat, ahol életveszélyes betegségekkel fertőződhet meg.

hirdetés

Az általános szabály az, hogy a kiskutyák körülbelül 2 héttel az összes oltásuk után mehetnek nyilvános helyekre. De addig is hogyan szocializáljuk vagy szoktassuk szobatisztaságra? Bár mindig konzultálnod kell az állatorvosoddal, most adunk néhány általános tippet azzal kapcsolatban, hogyan gondoskodhatsz a kiskutyádról ezen időszak alatt anélkül, hogy veszélyeztetnéd az egészségét.

Fotó: azenkutyam.hu

Mikor és hogyan mehetnek ki a kiskutyák?

Minél több új dolgot tapasztal meg egy kölyök életének első heteiben (új hangok, látványok és élmények), annál nagyobb az esélye arra, hogy kiegyensúlyozott felnőtt váljon belőle. Azonban egy fiatal, oltatlan kölyök számára a külvilág tele lehet veszélyekkel még egy egyszerű séta alkalmával is.

Az állatorvosok azt javasolják, hogy a kölyköket tartsuk távol a nyilvános helyektől, amíg meg nem kapták az összes oltásukat, és nem telt el két hét ezt követően. Ha tehát például ha a kutyusod 16 hetesen kapta meg az utolsó oltását, akkor 18 hetesen mehet ki először. Ezzel minimalizálható annak kockázata, hogy elkapna egy betegséget, amely akár halálos kimenetelű is lehet. Mielőtt azonban cselekednél, mindenképpen egyeztess az állatorvossal!

Ahhoz, hogy barátságos, magabiztos kutyákká váljanak, és megelőzd a későbbi viselkedésproblémákat, minden kölyöknek megfelelő szocializációra van szüksége. A legkritikusabb szocializációs időszak a kölykök esetében 3–12 hetes kor között van; ez alatt az időszak alatt a fajtatiszta kutyusokról a tenyésztők gondoskodnak. Ám a 12. héttől az utolsó oltást követő második hétig terjedő időszakban már neked kell biztosítanod a szocializációt viszonylag limitált körülmények között.

Az udvarban játszhat a kutyus, ha tudod, hogy nem járnak ott idegen ebek. Ez főleg a vidéki házaknál kérdéses

Amit megtehetsz, hogy kézben kiviszed a kutyust az udvarra, az utca felé néző területre, hogy hallhassa a zajokat, láthassa az embereket, más kutyákat. Letenni talán nem olyan biztonságos, főleg, ha az udvarodon átjárhatnak más állatok is. Lejátszhatsz otthon olyan hangokat, amikkel később kint is találkozhat; ilyen például a forgalom zaja, vagy a mentőautóé. Ezeken felül pedig ne legyetek restek felfedezni együtt az otthon belső tereit, a ház vagy lakóépület környéki külső részeket úgy, hogy közben a karodban tartod a kölyköt. Sok helyen elérhetők már kifejezetten oltás alatt álló kölyökkutyák számára tartott foglalkozások is, ezekkel is érdemes lehet próbát tenni.

A környezeti kockázatok

A legnagyobb aggodalom a kölykök szabadtéri tartózkodásával kapcsolatban az, hogy megfertőződhetnek olyan betegségekkel, amelyet más kutyák vagy a környezet terjeszthet.

Az oltások lezárulta előtt a kölykök fejletlen immunrendszerük miatt hajlamosabbak elkapni számos veszélyes, gyakori kutyabetegséget. Ilyen lehet:

Ezek közül sokra nincs kezelés, vagy nagyon drága, így mindenképpen a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt!

És mi a helyzet a WC-szünetekkel?

Ez már picit bonyolultabb kérdés. Ha van saját udvarod, ahol nagy eséllyel nem jár más állat, oda kiviheted a kutyust vécézni. Ha közös udvar van, vagy egyáltalán nincs udvar, természetesen akkor is kell szobatisztaságra oktatnod a kutyát. Ilyen esetekben használhatod a különböző pelenkabetéteket, műfüves alátéteket vagy kifejezetten a kutyák számára készült almokat.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál 2024 a Városligetben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

kiskutya kiskutya oltása kölyökkutya kutya oltás kutya szocializációja szocializáció

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!