Ehető és tiltólistás karácsonyi ételek kutyáknak
2024. december 25 - Képek: Getty Images Hungary
2024. december 25 - Képek: Getty Images Hungary
Az ünnepi lakoma sok család számára a karácsony elengedhetetlen része. Arra azonban ügyelni kell, milyen ételekből kap a kedvenc!
A karácsony izgalmas időszak az egész család számára, és természetesen ez a kutyára is vonatkozik! A legtöbb gazdi szeretné, ha négylábú barátja is részt venne az ünneplésben. Ezeken a napokon az étkezések főszerepbe kerülnek. Azonban fontos tudni, hogy mely ételek fogyasztása biztonságos kedvenceink számára. Ha különleges karácsonyi ételt szeretnék készíteni kutyusunknak, tisztában kel lenni azzal, hogy vannak bizonyos hozzávalók, amelyeket kerülni kell, mivel ezek különböző súlyosságú problémákat okozhatnak, az emésztési problémáktól kezdve akár az életveszélyes állapotig.
A tökéletes karácsonyi vacsora kirakósát sok apró darabka alkotja – amelyek közül csak néhányat fogyaszthatnak az ebek. Górcső alá vesszük a legtipikusabb finomságokat, vajon kaphat-e belőlük az eb.
A kutyák ehetnek pulykahúst fűszerek, hagyma, csont és bőr nélkül, hiszen a bőr túlságosan zsíros számukra, a könnyen törő csontok pedig belső károsodást okozhatnak.
Bár a kutyák biztos szeretnék az emberek által olyannyira kedvelt mártások ízét, azonban számukra sósságuk és zsírosságuk gyomorpanaszokat és emésztési problémákat okozhat, mint a rosszullét és hasmenés. Esetleg megpróbálhatunk nekik hasonló élményt nyújtani a mártásos kutyatápokkal, hiszen ezek kifejezetten kutyafogyasztásra tervezett étkek. Mivel a legtöbb hústöltelék általában olyan összetevőket tartalmaz, mint a hagyma, ami mérgező a kutyák számára, ez az ünnepi étel általuk nem fogyasztható.
Vannak bizonyos összetevők, amelyeket soha nem szabad a kutya karácsonyi vacsorájaként tálalni, mivel mérgezőek, vagy nagyon súlyos gyomorpanaszokat okozhatnak. Ezek az alábbiak:
Szerencsére vannak olyan ételek, amelyek biztonságosak a kutyák számára, azonban ne feledjük, hogy az emberi ételeket mindig mértékkel adjuk, és azok soha nem helyettesíthetik a minőségi táplálékot!
Az áfonyaszószt nyugodtan fogyaszthatnak a kutyák, csak arra ügyeljünk, hogy édesítés és hozzáadott diófélék nélkül adjuk.
A nyírfacukor (xilit) különösen mérgező az ebekre, így azzal ízesített mártást nem kaphat kedvenced!
Túl sokat ne adjunk belőle, de egy csipetnyi pulykaszelet fölött ízletes csemege lesz, amelyet kedvencünk biztosan imádni fog.
Kutyád számára csak a főtt burgonya biztonságos, azonban natúr módon tálalva. Sót, vajat és tejterméket semmiképpen se adjunk hozzá; kizárólag kis adagokban tálaljuk fel kis barátunknak, mert magas keményítőtartalma miatt nehezen emészthető számára.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
Rengeteg olyan zöldség van, amelyet szintén tálalhatunk ebünk vacsorája mellé, mint a zöldbab, a kelbimbó, a paszternák, a borsó és a fehérrépa. Arra azonban ügyeljünk, hogy a zöldségeket mértékkel adjuk, mivel ha a szőrős barátunk túl sokat eszik belőlük, szélgörcs vagy hasmenés kínozhatja.
Fagyöngy és a kutyák
A karácsonyi időszakban nem csak az ételekre kell vigyázni, hiszen rengeteg olyan szezonális növény lehet környezetünkben, amelyek mérgezőek a kutyák számára. Ilyenek például a magyal, a borostyán és a fagyöngy bogyói, levelei, amelyek gyomorpanaszokat okozhatnak az ebeknek.
Abban az esetben, ha kedvencük olyasmit eszik, amit nem szabad, fontos, hogy azonnal forduljunk állatorvoshoz. Még akkor is, ha az eb nem mutat semmilyen tünetet. Pontosan mondjuk el az állatorvosnak, hogy mit, mennyit és mikor evett a kutya. Sajnos a karácsonyi káoszban előfordulhat, hogy a gazdik nem veszik észre, hogy kis barátjuk valami mérgezőt evett. Ezért érdemes figyelni az állat megváltozott viselkedésére!
Íme néhány jel, hogy kutyánk valami mérgezőt evett:
A mérgező étel elfogyasztása sajnos olyan életveszélyes reakciókat válthat ki, mint a görcsrohamok vagy a kóma, emiatt fontos, hogy a lehető leghamarabb orvosi segítséget kapjon az állat!
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek