hirdetés

Így segíthetsz lelassítani a szellemi hanyatlást idősödő kutyádnál

Kövess Péter

2024. szeptember 24 - Képek: Getty Images Hungary

Az idős kutyák életében eljöhet az a pont, amikor szellemi állapotuk látványos hanyatlásnak indul, ám van néhány dolog, amivel segíthetsz nekik.

hirdetés

Az idős kutyák gyakran máshogy néznek ki, és máshogy is viselkednek, mint fiatalabb korukban. Gyakran előfordul, hogy a pofájuk körüli rész elszürkül, lassabban kelnek fel és fekszenek le, illetve többet alszanak korábbi életszakaszaikhoz képest. Ezeknek a változásoknak egy része a fizikai állapotukból fakad, de jelentkezhetnek kognitív problémáik is. Ha például idős kutyád nem jön oda hozzád, amikor hívod, az nemcsak a halláskárosodás jele lehet, hanem egyszerűen azzal is összefügghet, hogy már nem érti, amit mondasz neki.

Akárcsak az embereknél, úgy az idős kutyák is mutathatják az életkorral összefüggő kognitív hanyatlás jeleit.

Az idős kutyáknál gyakori probléma a szellemi hanyatlás

Az idős kutyák szellemi hanyatlásának tünetei

Az életkor előrehaladtával jelentkező kognitív hanyatlás számos módon rányomhatja a bélyegét az idős kutyák viselkedésére. Megeshet, hogy a kutyának tovább tart, amíg új dolgokat tanul, vagy a rövid távú memóriája sérül. Az egyik árulkodó tünet a személyiség megváltozása: a kutyák ilyenkor nyűgössé vagy agresszívvé válhatnak, esetleg több figyelemre vágyhatnak.

Lehet, hogy nem reagálnak úgy a parancsokra, mint fiatalabb éveikben.

A fenti tünetek a normális öregedési folyamat részeit képezhetik, vagy egy súlyosabb állapot, az úgynevezett kognitív diszfunkciós szindróma (CDS) figyelmeztető jelei is lehetnek. Az állapot az alábbi tünetek alapján különböztethető meg az öregedési folyamatoktól:

  • dezorientáció,
  • megváltozó interakciók a családtagokkal vagy más háziállatokkal,
  • az alvás-ébrenlét ciklus megváltozása,
  • a szobatisztasággal kapcsolatos problémák,
  • az aktivitási szint megváltozik,
  • szorongás.

A kognitív diszfunkciós szindróma gyakoribb, mint gondolnád, és komoly hatással lehet az idős kutyákra. Éppen ezért, ha látványosan megváltozik a kutya személyisége vagy viselkedése, érdemes lehet állatorvoshoz fordulni. Az állapot bizonyos gyógyszerekkel tartható kordában. Az állatorvos szorongáscsökkentőt is felírhat, hogy csökkentse a gyakran kísérő tünetként jelentkező szorongást.

Személyiségük, viselkedésük is jelentősen megváltozhat

Így segíthetsz neki

Attól függetlenül, hogy a kutya a CDS vagy az életkorral összefüggő hanyatlás jeleit mutatja, van néhány hétköznapi módszer is, amivel segíthetsz neki. Az egyik legfontosabb dolog, amit érte tehetsz, hogy megfelelő mennyiségű mozgást biztosítást számára.

Minden kutyának szüksége van rendszeres testmozgásra, ami segít megőrizni testi és lelki egészségüket.

Legyen szó egy könnyű sétáról vagy egy húzójáték használatáról, a testmozgás jót tesz a kutya agyának is. Ügyelj azonban arra, hogy olyan tevékenységeket végezzetek, amelyek igazodnak a kutya életkorához, egészségügyi állapotához és kognitív funkcióihoz.

A puzzle játékok segíthetnek lelassítani a folyamatot

Kritikus fontosságú a mentális gyakorlatok biztosítása is. Ez lelassíthatja a kognitív hanyatlást. Néhány lehetőség a teljesség igénye nélkül:

  • képzési programokon való részvétel,
  • a játékok variálása,
  • puzzle játékok biztosítása,
  • közös játék, például bújócskázás.

Táplálkozási igények

A táplálás ugyancsak lényeges eleme az idősebb kutya kognitív hanyatlása kezelésének. Tanulmányok kimutatták, hogy az antioxidánsokban gazdag étrend javíthatja az idős kutyák kognitív képességeit és memóriáját. A kutya táplálásáról ajánlott lehet állatorvossal konzultálni.

Arról, hogy melyek az idős kutyák legjellemzőbb egészségügyi problémái, itt olvashatsz bővebben.

egészség idős kutya kognitív diszfunkciós szindróma kutya öregedés szellemi hanyatlás tippek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!