hirdetés

Ezt a szabályt gyakran még a leggondosabb gazdik is rosszul tudják

Szénási Szimonetta

2025. január 17 - Képek, grafika: azenkutyam.hu

A felelős állattartás része, hogy biztosítjuk mindazt, amire kedvencünknek szüksége van, beleértve az egészségügyi ellátást is. Egy alapszabályt azonban sok gazda nem, vagy tévesen ismer.

hirdetés

Közösségi oldalunkon a minap feltettünk egy kérdést, miszerint kik azok, akik idős kutyájuk esetében betartják a félévenkénti rutin-állatorvoslátogatást. A válaszokon igencsak meglepődtünk. Annak ellenére ugyanis, hogy szinte valamennyi általános egészségügyi, valamint a kutyák korosodásáról szóló írásunkban felhívjuk rá a figyelmet, a hozzászólók egyik része nem is tudott ennek a fontosságáról. Míg sokak szerint felesleges a hathavi vizit. Holott nem véletlenül javasolják az orvosok, hogy idős kutya esetében gyakrabban járjunk ellenőrzésre!

A rutin állatorvosi vizsgálatok elengedhetetlenek kutyád egészségének védelmében / Fotó: azenkutyam.hu

A rutinvizsgálattal még időben kiszűrhetők a betegségek

Fiatal, egészséges kutyák esetében is évente legalább egyszer ajánlott ellátogatni a doktorhoz, aki egy általános, teljes körű vizsgálatot végez az eben. Egy ilyen ellenőrzés alkalmával számos, addig még rejtett problémára fény derülhet, még a korai stádiumban. Hiszen mint tudod,

ha már markáns, szemmel látható tüneteket produkál az állat, az sok esetben már előrehaladott betegségre utal.

Erre jó példa a szívférgesség, ami nagyon sokáig tünetmentes, és mire megjelennek az első intő jelek, addigra a kutya már nagyon rossz állapotban kerül orvoshoz.

Mindezek ellenére voltak olyan hozzászólások, amelyek szerint csak akkor fordul állatorvoshoz az illető, ha a kutyája beteg. Ezt a fentiek ismeretében érdemes átgondolni, és a jövőben beiktatni a rutinviziteket.

Az idő előrehaladtával, akárcsak az embereknél, úgy a kutyák esetében is számos egészségügyi probléma valószínűsége megnő.

Az ízületi panaszoké, a szívbetegségeké vagy a daganatos elváltozásoké, hogy csak néhányat említsünk. Hogy ezeket időben észrevegyük, ajánlott félévente ellátogatni a rendelőbe. Egyes betegségek gyors lefolyása miatt pár hónap alatt is komoly állapotromlást tapasztalhatunk, így nem felesleges az évi kétszeri vizsgálat.

Ilyen volt a DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.

A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!

Mikortól számít idősnek a kutya?

A kor meghatározásában nagy szerepet játszik az eb mérete, illetve fajtája is. Előbbi markánsabban, hiszen mint ismeretes, a kisebb testű kutyák lassabban öregszenek, mint nagyobb testű fajtársaik.

A körülbelül 9 kilogrammnál kisebb ebek általában 6–8 hónapos korukban érik el a teljes fejlettséget, innentől pedig lassabban öregszenek. Ha átlagolnunk kell, akkor a kisebb testű fajták 16 évig élnek, és körülbelül 12 éves koruktól tekinthetők idősnek.

Ezzel szemben a nagyobb testű fajták hamarabb lépnek be a szenior korba. Mivel esetükben a 12 év az átlagos élethossznak tekinthető, így ezen kutyák már 8–9 évesen idősnek számítanak. Továbbá vannak olyan óriás fajták, mint a német dog, amelynek átlagos életkora 6–10 év, így őket már 4–5 éves koruktól idősként kezeljük.

Ugyanakkor mindig akadnak kivételek; a Cavalier King Charles spánielek méretükkel ellentétben átlagosan szintén 12 évig élnek, így őket is 8 éves koruktól tekinthetjük korosnak.

Az alábbi táblázat pedig ahhoz ad útmutatót, hogy lásd, emberi években mennyi idősnek számítana kedvenced:

Grafika: azenkutyam.hu

Fajtaleírásaink is segítenek

Mindezek miatt is fontos, hogy tájékozott legyél kedvenced fajtáját, várható élettartamát, valamint a fajtára jellemző egészségügyi problémákat illetően. Ezekhez jó támpontot adnak itt elérhető fajtaleírásaink, de a legbiztosabb, ha ezt kiegészítendő a tenyésztővel, valamint az állatorvosotokkal is egyeztetsz a kérdésben.

Ugyanakkor hadd mondjuk el, mennyire örülünk annak, hogy aktívak vagytok a közösségi felületeinken, és megosztjátok tapasztalataitokat, gondolataitokat egy-egy kérdésben. Ez számunkra is segítség, hogy minél inkább az igényeitekre szabhassuk magazinunk tartalmát, és valóban titeket érdeklő témákat dolgozhassunk fel szakértők bevonásával.

állatorvosi rutinellenőrzés felelős állattartás idős kutya kutya életkora

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!