Ezt a szabályt gyakran még a leggondosabb gazdik is rosszul tudják
2025. január 17 - Képek, grafika: azenkutyam.hu
2025. január 17 - Képek, grafika: azenkutyam.hu
A felelős állattartás része, hogy biztosítjuk mindazt, amire kedvencünknek szüksége van, beleértve az egészségügyi ellátást is. Egy alapszabályt azonban sok gazda nem, vagy tévesen ismer.
Közösségi oldalunkon a minap feltettünk egy kérdést, miszerint kik azok, akik idős kutyájuk esetében betartják a félévenkénti rutin-állatorvoslátogatást. A válaszokon igencsak meglepődtünk. Annak ellenére ugyanis, hogy szinte valamennyi általános egészségügyi, valamint a kutyák korosodásáról szóló írásunkban felhívjuk rá a figyelmet, a hozzászólók egyik része nem is tudott ennek a fontosságáról. Míg sokak szerint felesleges a hathavi vizit. Holott nem véletlenül javasolják az orvosok, hogy idős kutya esetében gyakrabban járjunk ellenőrzésre!
Fiatal, egészséges kutyák esetében is évente legalább egyszer ajánlott ellátogatni a doktorhoz, aki egy általános, teljes körű vizsgálatot végez az eben. Egy ilyen ellenőrzés alkalmával számos, addig még rejtett problémára fény derülhet, még a korai stádiumban. Hiszen mint tudod,
ha már markáns, szemmel látható tüneteket produkál az állat, az sok esetben már előrehaladott betegségre utal.
Erre jó példa a szívférgesség, ami nagyon sokáig tünetmentes, és mire megjelennek az első intő jelek, addigra a kutya már nagyon rossz állapotban kerül orvoshoz.
Mindezek ellenére voltak olyan hozzászólások, amelyek szerint csak akkor fordul állatorvoshoz az illető, ha a kutyája beteg. Ezt a fentiek ismeretében érdemes átgondolni, és a jövőben beiktatni a rutinviziteket.
Az idő előrehaladtával, akárcsak az embereknél, úgy a kutyák esetében is számos egészségügyi probléma valószínűsége megnő.
Az ízületi panaszoké, a szívbetegségeké vagy a daganatos elváltozásoké, hogy csak néhányat említsünk. Hogy ezeket időben észrevegyük, ajánlott félévente ellátogatni a rendelőbe. Egyes betegségek gyors lefolyása miatt pár hónap alatt is komoly állapotromlást tapasztalhatunk, így nem felesleges az évi kétszeri vizsgálat.
Több száz kutya és még ennél is több gazdi lepte el a Városligetet december 7-én.
A helyszínen készült fantasztikus képeket ITT nézhetitek meg, és ide kattintva videót is találtok az első DOGZ Mikulás falkasétáról!
A kor meghatározásában nagy szerepet játszik az eb mérete, illetve fajtája is. Előbbi markánsabban, hiszen mint ismeretes, a kisebb testű kutyák lassabban öregszenek, mint nagyobb testű fajtársaik.
A körülbelül 9 kilogrammnál kisebb ebek általában 6–8 hónapos korukban érik el a teljes fejlettséget, innentől pedig lassabban öregszenek. Ha átlagolnunk kell, akkor a kisebb testű fajták 16 évig élnek, és körülbelül 12 éves koruktól tekinthetők idősnek.
Ezzel szemben a nagyobb testű fajták hamarabb lépnek be a szenior korba. Mivel esetükben a 12 év az átlagos élethossznak tekinthető, így ezen kutyák már 8–9 évesen idősnek számítanak. Továbbá vannak olyan óriás fajták, mint a német dog, amelynek átlagos életkora 6–10 év, így őket már 4–5 éves koruktól idősként kezeljük.
Ugyanakkor mindig akadnak kivételek; a Cavalier King Charles spánielek méretükkel ellentétben átlagosan szintén 12 évig élnek, így őket is 8 éves koruktól tekinthetjük korosnak.
Az alábbi táblázat pedig ahhoz ad útmutatót, hogy lásd, emberi években mennyi idősnek számítana kedvenced:
Mindezek miatt is fontos, hogy tájékozott legyél kedvenced fajtáját, várható élettartamát, valamint a fajtára jellemző egészségügyi problémákat illetően. Ezekhez jó támpontot adnak itt elérhető fajtaleírásaink, de a legbiztosabb, ha ezt kiegészítendő a tenyésztővel, valamint az állatorvosotokkal is egyeztetsz a kérdésben.
Ugyanakkor hadd mondjuk el, mennyire örülünk annak, hogy aktívak vagytok a közösségi felületeinken, és megosztjátok tapasztalataitokat, gondolataitokat egy-egy kérdésben. Ez számunkra is segítség, hogy minél inkább az igényeitekre szabhassuk magazinunk tartalmát, és valóban titeket érdeklő témákat dolgozhassunk fel szakértők bevonásával.
Közösségi eseményeinkre is várunk, legközelebb február 22-én, a DOGZ Farsangi Falkasétára, amelynek részleteiről itt tájékozódhatsz, és már regisztrálni is tudsz a programra. Rengeteg meglepetéssel készültünk ezúttal is, érdemes csatlakoznotok!
Ide kattintva pedig beléphetsz a DOGZ Klubba, ahol elsőként értesülhetsz legfrissebb programjainkról.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek