Ilyenkor kell orvoshoz vinned idősödő kutyusodat: életet menthet a rendszeres szűrővizsgálat!
2021. szeptember 26
2021. szeptember 26
Lehet, hogy idősödő kedvenced soha életében egy percig sem volt beteg, ám idővel sajnos előjöhetnek azok a rendellenességek, melyekre a kutya esetleg eredendően hajlamos.
Akárcsak az embereknél, a kutyáknál is nagyon sokat nyom a latban az életmód, azaz a táplálás, az edzés és az általános jó közérzet fenntartása. Ha ezeken a területeken az eb nem szenved hiányt, nagyobb eséllyel lesz problémamentes az időskora is. Sajnos azonban a tenyésztési hibák, a civilizált életmód és más tényezők is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a tipikus, öregkorra jellemző panaszok megjelenjenek. Az alábbi betegségek megjelenése esetén mindenképp vidd orvoshoz kedvencedet!
Az ízületi gyulladás hátterében nem csak egyféle elváltozás állhat. Kutyáknál gyakori az ízületi kopás (oszteoartritisz) és a porc gyulladása (reumatoid artritisz) által okozott fájdalom, mely a mozgást is megnehezíti. Jellegzetes tünetei az alábbiak:
Az eb számos módon jelezheti, hogy valami nincs rendben a fogaival. Az első feltűnő panasz az étkezés módjának megváltozása lehet, például nem nagyon eszi már meg az erőteljes rágást igénylő ételeket, sokat nyáladzik, illetve az elégtelen rágásból kifolyólag emésztési bántalmaktól szenvedhet.
A fog szuvasodásakor a felgyülemlett lepedékben a kórokozók elszaporodhatnak, ennek következtében gyulladásos fogágybetegség alakulhat ki. Ezért kell rendszeresen tisztítanod kedvenced fogazatát, illetve megelőzésképpen fogtisztító rágcsálnivalókat biztosítani számára.
A vesék kulcsfontosságú szerepet játszanak a szervezet méregtelenítésében, ezért elengedhetetlen, hogy kutyádnál ez a páros szerv kifogástalanul működjön. Az akut, hirtelen kialakuló és a krónikus vesebaj tünetei kissé különböznek. Hacsak az állat nem fogyasztott mérgező anyagot, valószínűleg a lassan kialakuló problémával álltok szemben. Ezt az alábbi tünetek produkálása által jelezheti az állat:
A fentebb említett gondos fogápolás azért is fontos, mert a szájban elszaporodó kártékony baktériumok a véráramba is bekerülhetnek, károsítva ezzel a májat, a szívet és a veséket is.
Bár ez az anyagcserezavar bármilyen korú ebet érinthet, leggyakrabban közép- és időskorú jószágoknál diagnosztizálják. A nem ivartalanított szukáknál kétszer gyakrabban fordul elő, mint a kanoknál. A tünetek a kiválasztás szempontjából (fokozott vízivás, vizelés) hasonlíthatnak a vesebetegség szimptómáira, ám a cukorbajnál feltűnő lehet, hogy az állat étvágya nő, és többet is eszik, testsúlya pedig stagnál, vagy még csökken is. Ha nem kezelik, a diabétesz idővel szemlencsehomályt, később vakságot okozhat.
A pangásos szívelégtelenség során szívnek nehezére esik a megfelelő mennyiségű vért a testbe pumpálni. A szervezet ugyan próbál kompenzálni hormonális pulzusnöveléssel és vízvisszatartással, de a rendellenesség tünetei előbb-utóbb megmutatkoznak például ödémásodás formájában. Így lehetséges a tüdő felvizesedése, mely légzési nehézségekhez, köhögéshez vezet. Emellett jellemző tünet a hasi duzzanat, az étvágycsökkenés és a rendellenes szívhang.
(Képek: Getty Images Hungary)
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek