hirdetés

Így mozgasd le megfelelően idős kutyádat

Szénási Szimonetta

2024. december 2 - Képek: azenkutyam.hu, Getty Images Hungary

Egy idősebb kedvenc számára is elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű mozgás, ám számos fontos szabályt kell betartanod épp az állat egészségének védelmében.

hirdetés

Ahogy az emberek, úgy házi kedvenceink életében is egészségmegőrző szerepe van a megfelelő fizikai, valamint szellemi aktivitásnak. Nincs ez másként egy idős kutya esetében sem! Az idő előrehaladtával azonban számos egészségügyi panasz nehezítheti az állat mozgását. Nézzük, miként kell felkészülnötök erre az érzékeny időszakra!

A korosabb kutyáknak is szükségük van mozgásra, de nem mindegy, milyen és mennyi aktivitást választasz / Fotó: azenkutyam.hu

Mikortól mondhatjuk, hogy egy kutya idős?

Ám mielőtt rátérnénk a különféle mozgásformákra, tisztázzuk, mikortól számít idősnek egy kutya. A válasz összetett, hiszen ezt nagyban befolyásolja az eb fajtája, illetve mérete. Ha rendszeres olvasónk vagy, akkor tudhatod, hogy a kisebb testű kutyák lassabban öregszenek, mint idősebb társaik. Előbbiek általánosságban 10 éves koruktól, míg egy nagy vagy óriás testű fajta akár 5-6 évesen is korosnak számít.

Egy kutya életkoráról sokat elárul többek között az állat szőrzete (mennyire őszül), a fogazata (hol tart a fogváltásban, illetve mennyire hiányos a maradandó fogazat), a tekintete (idősödve sok ebnél jelenik meg a szem opálossága, ahogy a különféle hályogok is gyakoribbak), valamint a mozgása. A nehézkesebb, lassabb mozdulatok hátterében az idővel egyre gyakoribb ízületi panaszok vagy diszplázia is állhat. Mindezek okán a legfontosabb, hogy rendszeresen járjatok el kedvenceddel az éves, majd időskortól a féléves rutinvizitekre. Probléma esetén pedig azonnal kérd szakember segítségét. Ugyanezt tanácsoljuk az idős kutya „edzéstervének” összeállításakor is. Hiszen nem mindegy, hogy egy egészségügyileg terhelt, vagy „csak” koros, de más szempontból jó állapotú ebről beszélünk.

A porcukros arc is árulkodik a kutya életkoráról / Fotó: azenkutyam.hu

Mennyi mozgás ideális egy idős(ebb) kutya számára?

Amellett, hogy a mozgás, valamint a különféle szellemi kihívások testileg és szellemileg is frissen tartják az ebet, az aktivitás segít egészségesen tartani az ínszalagokat, az izmokat, illetve a porcokat, ízületeket. Ezenfelül a kognitív funkciók is aktívabbak lesznek a mozgás által.

Hogy mennyi mozgásra van szüksége kedvencednek, az függ a fajtájától, a méretétől, az előéletétől (korábban mennyit mozgott) és az aktuális egészségi állapotától. Ez alkalmanként 20 perctől akár 60 percig is terjedhet, de mint hangsúlyoztuk, ez számos tényező függvénye! Első lépés tehát az állatorvosi ellenőrző vizsgálat, amelynek alkalmával meg is beszélheted a doktorral, ő mely mozgásformát és azt mekkora mennyiségben tartja ideálisnak.

Ne feledd, az elegendő testmozgás mellett a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálás az egészség egy másik sarokköve, így erről is beszéljetek a vizsgálat alkalmával. Egy idősebb kutyának változnak az igényei ezen a téren is, így előfordulhat, hogy tápcserét javasol az orvos, továbbá táplálékkiegészítőket is ajánlhat.

A megfelelő intenzitású séta, játék hozzájárul az állat egészségének megőrzéséhez / Fotó: azenkutyam.hu

Fokozottan figyelj a körülményekre

Alapvetően azt mondhatjuk, hogy egy fájdalomtól nem szenvedő idős kutya számára is szükség van a mindennapos sétára. Abban az esetben pedig, ha problémát okoz neki a mozgás, úgy érdemes lehet beszerezni egy kutyáknak szánt kocsit. Ez nagyon hasonlít a babakocsikra, előnye pedig, hogy ha elfáradt az eb, akkor kényelmesen tudja élvezni a kintlétet a segítségeddel. Műtét után, lábadozás idején is ideális megoldás egy ilyen eszköz.

Fontos a rutin: egy idősebb állat esetében még inkább szükség van a megszokott dolgokra. A sétákat és a mozgást igyekezz mindig egy adott időpontra ütemezni.

Sétánál kerülni kell az extrém időjárási körülményeket, mint a nagy hideget, a túl meleget is. A kor előrehaladtával még azoknak az ebeknek is szükségük lehet ruházatra, akik korábban jól megvoltak nélküle. Télen pulóver, majd kabát, esőben és havazásban pedig kifejezetten vízhatlan öltözet válhat indokolttá, és az évszaknak megfelelő a lábbelit is érdemes megfontolni. A nehéz terep sem az idős kutyáknak való, így nagy hóban, durva köveken, emelkedőkön ne járasd kedvencedet. A mozgás intenzitása pedig legyen lassú vagy mérsékelt. Mivel idősebb korban már nehezebben tartják vissza a szükségleteiket az ebek, így előfordulhat, hogy emiatt napjában több rövidebb kimenőt is be kell iktatnod a hosszabb sétálás mellé.

Amennyiben az orvosnak nincs ellenvetése, az eddig megszokott sportokat is lehet folytatni idős kutyával. Például a korosabb ebek is élvezettel agilityznek, természetesen más intenzitással, mint egy ifjonc. Ezzel kapcsolatban feltétlenül egyeztess az edzőtökkel is!

A kutyakocsi jó szolgálatot tesz, ha az idős eb séta közben elfárad

Játékos időtöltés

Tévedés, hogy egy idősebb kutya már nem tanulhat újat! Trükkökre, engedelmességi feladatokra, játékos kihívásokra ők is remekül képezhetők. A lényeg, hogy öröm legyen, és valóban játékos a tanulási folyamat. A már jól ismert dolgok gyakorlása is segít a mentális stimulációban. Ugyanígy mindenféle játék, feladvány, elbújós kihívás örömteli lehet az ebnek. Arra figyelj, hogy ne etesd túl jutalomfalattal kedvencedet, főleg akkor, ha speciális diétán van!

Az úszást is érdemes megemlíteni, mint kifejezetten ízületkímélő tevékenységet, amit így számos egészségügyi panasz mellett lehet űzni. Erről is beszélj az állatorvossal, mielőtt belevágnátok.

Minden fizikai aktivitás közben fokozottan figyeld négylábú társad jelzéseit! Ha bármi arra enged következtetni, hogy a kutya elfáradt (esetükben ez sokkal hamarabb bekövetkezik, mint fiatalabb társaiknál), vagy nincs jól, azonnal fejezd be a programot, és ha szükséges, vidd orvoshoz az állatot.

A mentális stimuláció minden életkorban elengedhetetlen

Van, amikor szükség van rehabilitációra

Ha társad mozgástartománya nagyon beszűkült, fájdalmakkal kell együtt élnie, és a hétköznapi tevékenységek is megerőltetőek a számára, akkor egy fizioterapeuta sokat tud segíteni a helyzeten. Egy szakember által összeállított erősítő vagy épp szinten tartó torna rengeteget javíthat a kutya állapotán. A fizioterápiában használt gyógyászati segédeszközök is felbecsülhetetlen szolgálatot tesznek. Sok gazdi nem is gondolja, hogy nemcsak beteg vagy műtétből felépülő, de idős, sőt, akár túlsúlyos ebbel is ajánlatos felkeresni egy szakembert.

Az idei DOGZ Fesztivál és Konferencia Dr. DOGZ színpadán Kiss Gabriella fizioterapeuta is ennek fontosságát hangsúlyozta. Az erről szóló összefoglalót itt olvashatod el.

DOGZ Mikulás Falkaséta a Városligetben

Ne maradj le az év legjobb kutyás ünnepváró programjáról, a DOGZ Mikulás Falkasétáról!

December 7-én, szombaton a Városligetbe várunk minden gazdit és kedvencét, hogy részt vegyenek egy jelmezes, hangulatos sétán. Az ingyenes eseményen kutya-gazdi fotózással is készülünk. Gyülekező 13.15-től, indulás pedig 14 órakor. A részvétel a limitált létszám miatt regisztrációhoz kötött. További részletek, valamint a regisztrációs felület ITT érhető el.

agility diszplázia életkor idős kutya ízületi probléma mozgás úszás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!