6 módszer, hogy idős kutyád újra fiatalnak érezze magát
2024. október 5 - Képek: azenkutyam.hu
2024. október 5 - Képek: azenkutyam.hu
Ahogy telik az idő, kedvenced egyre lassabb, enerváltabb lehet. Azonban számos dolgot tehetsz, hogy kutyád sokáig megőrizze fiatalos lendületét és jókedvét.
Az emberekhez hasonlóan házi kedvenceink felett sem múlnak el nyomtalanul az évek. Egy idős kutya esetében olyan külső jegyek utalhatnak erre, mint az őszülés, de változást tapasztalhatsz az étkezési szokások, a játékosság vagy maga a mozgás milyenségének tekintetében is. Egy koros eb gyakran lassabb, komótosabb, sőt, esetenként még némi pluszsúlyt is magára szed. Vagy épp ellenkezőleg, fogyni kezd, veszít az izomtömegéből. Azonban fontos tudnod, hogy megfelelő gondozással nagyon sokáig megőrizheted négylábúd állóképességét. Sok esetben ugyanis olyan problémák állnak a háttérben, amik megelőzhetők, illetve orvosolhatók.
Az, hogy egy kutyát mikortól tekintünk idősnek, fajtánként változó, és nagyban függ az állat méretétől. A kis testű kutyák 10 éves koruk felett, a közepes méretűek 8-9 éves kortól, míg a nagy testű fajták 7 év után számítanak öregnek. Szerencsére a javuló tartási körülményeknek köszönhetően házi kedvenceink életkora is egyre hosszabb. Ám az életkori változások minden ebnél jelentkeznek.
A megfelelően összeállított étrend, valamint az elegendő testmozgás az egészség, egyszersmind a hosszú élet titka – ahogy a mi, úgy társállataink esetében is, emeli ki dr. Kate Creevy belgyógyász szakállatorvos. Erre a kezdetektől nagy hangsúlyt kell fektetni, és már kölyökkortól állatorvos segítségével összeállított étrenddel kell biztosítani a kutya valamennyi szükségletét. Ez igaz a felnőtt-, valamint az időskorra is.
Ezenfelül a rendszeres súlyellenőrzés is elárulja, ha bármi gond lehet az etetési rutinnal. Betegségek következtében is elkezdhet hízni, illetve fogyni az eb, így emiatt is fontos a mérlegelés.
Egy idős kutya esetében szükség lehet táplálékkiegészítőkre. Ugyanígy számos egészségügyi állapot indokolttá teheti ezek szedését. Gondolj csak az ízületi problémákra. Azonban a megfelelő étrend-kiegészítők nemcsak kezelni, de megelőzni is tudják a bajt, így az orvosi viziteken ezekről is beszélj a doktorral. Kiemelten fontos, hogy saját szakálladra ne kezdj semmiféle kúrába; ne adj se vitaminokat, se más készítményeket kedvencednek, még akkor se, ha azok kutyáknak készültek! (Embereknek szánt termékeket meg pláne ne kapjon az eb!) Fontos, hogy mindig szakember döntsön mind a szükséges kiegészítésről, mind annak adagolásáról. Máskülönben akár problémát is okozhatsz vele.
Kutyádnak egész életében szüksége van arra, hogy kimozoghassa magát. Ez akkor is igaz, ha már idősebb.
Az, hogy már nehézkesebben mozog, nem azt jelenti, hogy nincs szüksége a kintlétre, a szimatolásra és a friss levegőre.
A nagyon koros vagy egészségügyi okokból mozgásában korlátozott ebek esetében a kutyakocsi is jó megoldás; a kutyus sétál, amíg bír, majd a gazdája a kocsiban tolva segíthet neki hazajutni. (Épp emiatt nagyon téves az a nézet, miszerint kocsiban csak a divatozó gazdik tologatják a kedvencüket. Bizonyos esetekben ezzel a szabadságot biztosítják a szeretett állatnak.)
Fiatal, illetve felnőtt kutyák esetében pedig arra kell ügyelni, nehogy a gazda túlmozgassa őket. Ez ugyanannyira káros, mint az inaktív életmód. Naponta 30 perc séta sokkal egészségesebb, mint hétvégente 2-2 óra, majd hétköznap csak pár perc gyors pisiszünet!
A fizikai mellett a mentális stimulációra is nagy hangsúlyt kell fektetni. A különféle feladatok, játékok amellett, hogy élvezetesek a kutyának, sokáig frissen tartják az elméjét. A különböző ételrejtvények, valamint szaglászós játékok kiváltképp izgalmasak lehetnek.
Ezekkel ráadásul a kutyák kognitív diszfunkció szindrómája (canine cognitive dysfunction; CCDS) is megelőzhető, illetve késleltethető. Az állapot kognitív hanyatlással, az addigi rutinfeladatok elvégzésének nehézségével, tájékozódási problémákkal, személyiségváltozással jár. Nagyon hasonlít az embereknél jelentkező Alzheimer-kórra. Továbbá a stressz és a szorongás csökkentésében is nagy szerepe van a rendszeres mentális stimulusoknak.
Miként Kiss Gabriella fizioterapeuta a DOGZ Fesztivál és Konferencia keretében tartott előadásában hangsúlyozta, a fizioterápiának nemcsak a különféle egészségügyi problémák orvoslásában, de megelőzésükben is óriási szerepe van. Így akkor is érdemes konzultálnod egy szakemberrel, ha kedvencednek még nincsenek látható panaszai, de már idősödik, és szeretnéd megelőzni az egyes problémákat. Panasz, például ízületi gyulladás esetén pedig kiemelten fontos a szakszerű terápia és a különféle gyógyászati segédeszközök alkalmazása. Sérülések, műtétek után, a rehabilitáció részeként is elengedhetetlen az efféle segítség. Továbbá az aktívan sportoló, valamint túlsúlyos kedvenceknek is nagy szükségük lehet fizioterápiás támogatásra.
Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.
A fenti kijelentést pedig nem szó szerint, hanem átvitt értelemben értjük; ahogy kedvenced öregszik, úgy egyre nagyobb igénye lehet arra, hogy nyugalomban legyen. Kevésbé igényelheti az emberi vagy állati interakciókat, hamarabb elfáradhat, a romló érzékszervek miatt nehezebb, így kimerítőbb is lehet számára a tájékozódás, ahogy a mozgás is. Ez a visszahúzódás mindezek miatt normálisnak tekinthető, de feltétlenül beszélj róla az állatorvossal. Időskorban már évi két alkalommal ajánlott felkeresni a rendelőt akkor is, ha kutyádnak nincs szemmel látható panasza. Sok esetben a rutinvizsgálatok alkalmával derül fény egy-egy kezdődő problémára, ami így sokkal eredményesebben kezelhető, mintsem előrehaladott állapotában.
A hosszú életkorban kulcsszerepe van a megfelelő fogápolásnak. Ahogy korábban dr. Balatonyi Lillával beszélgettünk róla, a mindennapos fogmosással, valamint a rendszeres fogkő-eltávolítással számos egészségügyi panasz megelőzhető. Ezzel pedig évekkel növelheted meg kedvenced várható életkorát. Van, hogy egy kutya nem a kora miatt nem játékos, hanem azért, mert a fogkő okozta gyulladás nagy fájdalmakat okoz neki.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek