hirdetés

Ez az elavult hűtési gyakorlat csak ronthat a kutya állapotán

Szénási Szimonetta

2024. június 25 - Képek: Getty Images Hungary

Nagyon fontos, hogy hőguta esetén ismerd a szakszerű hűtési módszereket, amiken akár kedvenced élete is múlhat.

hirdetés

A jelenlegi tomboló kánikula idején nem lehet eleget beszélni az állatok védelméről. Az egyik legnagyobb veszély a hőguta, aminek bekövetkeztekor a nem megfelelő hűtés a kutya életébe is kerülhet. Ellenben ha időben felismered a tüneteket, és cselekszel, jó eséllyel értek oda időben az állatorvoshoz.

Mindig legyen nálatok víz

Mi az a hőguta, és hogyan hatásos a hűtés a kutya esetében

Hőguta esetén a testhő hirtelen 2-3 fokkal emelkedik meg, aminek oka elenyésző esetben stressz vagy izgalom, legtöbbször azonban túlzott fizikai megerőltetés vagy a magas környezeti hőmérséklet. Ilyen mértékű hőemelkedés az egész testet megterheli, zavart okoz a keringési rendszerekben, ahogy a szervek működésében is.

Tünetei az állapot súlyosságától függően az alábbiak lehetnek:

  • tapintásra is forró test;
  • nyálcsorgatás;
  • heves lihegés, szapora légzés;
  • bágyadtság, letargia;
  • elcsendesülés, a reakciók hiánya;
  • kivörösödött íny;
  • besűrűsödött nyál;
  • tág pupillák;
  • hányás;
  • instabil, koordinálatlan mozgás;
  • heves szívverés;
  • remegés, görcsrohamok;
  • eszméletvesztés, kóma.

Fontos tudnod, hogy hőguta esetén az állat állapota nagyon gyorsan romolhat, így az első intő jelekre meg kell kezdeni a kutya hűtését. Ellenkező esetben az állat életét vesztheti.

Ilyen volt a DOGZ Fesztivál és Konferencia 2024-ben

Több ezer kutya és gazdi gyűlt össze a Városligeti Nagyréten 2024. szeptember 7-én. Beszámolónkból azt is megtudhatod, miért lehetnek büszkék magukra a fesztivál látogatói, és milyen őszi veszélyekre hívták fel a figyelmet előadásaikban a szakértők.

Először hűtés, majd állatorvos!

Baj esetén a legfontosabb, hogy mihamarabb csökkentsd a testhőt. Ám fontos, hogy ezt szakszerűen tedd. Az elavult hűtési technikák és nézetek csak ronthatnak a kutya állapotán. Ahogy a Royal Veterinary College (RVC) VetCompass csoportjának tanulmánya is hangsúlyozza, a nem megfelelő elsősegélynyújtás miatt többet szenvedhetnek a kutyák.

Miként kezdd el hűteni a kutyát?

Először is vidd be a napról a kutyát, lehetőleg légkondicionált helyiségbe, de legalábbis árnyékba. A régi álláspont szerint csakis langyos vagy hűs vízzel szabad, ám az ez irányú vizsgálatok nem mutattak kockázatot a hideg víz kapcsán. A szakemberek szerint a hideg vízbe merítés, valamint a párologtató hűtés a leghatékonyabb a kutya állapotának normalizálásában. (Ahogy az ember esetében is, akiknél szintén halálos lehet az állapot.)

Hűtés esetén arra ügyelj, hogy a kutya feje ne kerüljön víz alá

Vízbe merítés esetén az állat feje sosem kerülhet víz alá; emellett a hideg vizes locsolás, valamint a tappancsok és a fülek direkt hűtése is jó módszerek. Törülközőbe vagy más, vékony textíliába csavart jégakkut is használhatsz.

A vizes törülköző ellenben csak akkor hatásos, ha azt nagyon gyakran cseréled. Ellenkező esetben felmelegedve hőcsapdává válik, és hűtés helyett tovább melegíti a kutya testét.

Lényeges, hogy minden esetben muszáj állatorvoshoz vinni a kutyát, hogy a doktor folytathassa az állat stabilizálását, valamint a megfelelő vizsgálatokkal kizárja a további lehetséges problémákat.

Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, hogy a bezárt autóban hagyod kedvencedet. A jármű utastere pillanatok alatt akár 70 °C-ra is felforrósodhat, ami percek alatt visszafordíthatatlan károkat okozhat a kutya szervezetében. Itt írtunk róla, hogy mit tehetsz, ha kocsiba zárt állatot látsz.

hőguta hőség kiszáradás nyár nyári veszélyek

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!