Ezért nagy baj, ha kiszárad a kutyaorr: mindent a hiperkeratózisról
2023. december 11 - Képek: Getty Images Hungary
2023. december 11 - Képek: Getty Images Hungary
Az orrnak óriási szerepe van a kutyák mindennapjaiban, így joggal aggódsz, ha valamilyen elváltozást észlelsz rajta. Ezúttal egy igen csúnya jelenségről írunk részletesen.
Ám mielőtt megijednél, előrebocsátjuk, hogy a látszat ellenére nem olyan súlyos, inkább kellemetlen problémáról van szó. Ez pedig a hiperkeratózis, amit a keratin túltermelődése okoz. A keratin egy olyan fehérje, amely megtalálható a szőrben (esetünkben a hajban is), a bőrben, valamint a körmökben/karmokban. Abban az esetben, ha többlet van belőle, az elváltozásokat idézhet elő a kutya mancspárnáin, valamint az orrán is. Megjelenhet szőrös kiemelkedések formájában is, valamint az úgynevezett nyomáspontokon, bőrkeményedéshez hasonlatosan.
Bár a PetMD állatorvosi szakoldal szerint ritkán jelent orvosi vészhelyzetet, mégis sok kellemetlenséggel járhat az állat számára. Főleg séta közben, ha az érintett terület kiszárad és kirepedezik. Emellett megvan a kockázata annak, hogy másodlagos bőrfertőzés alakul ki ezeken a helyeken.
Ahogy arról dr. Luvszandagva Dzsargalszajhan, közismertebb nevén dr. Zsargal a DOGZ konferencián elhangzott előadásában is beszélt, a hiperkeratózis igen gyakori az úgynevezett rövid orrú, vagy szakszóval brachycephalikus kutyafajtáknál. Ilyen az angol és a francia bulldog, a mopsz és a boxer. (Rajtuk kívül pedig számos brachycephalikus jegyeket mutató fajta van, ide értve az említett fajták keverékeit is.) Esetükben leginkább az orrukon jelentkezik az elváltozás.
A bőr külső rétegei általában akkor kopnak le, amikor a kutya sétál, fut, vagy evés közben az arcát az ételtálhoz dörzsöli. Ez idővel keratin felhalmozódásához vezethet.
Az említett rövid orrú kutyák esetében fizikai adottságaik miatt ez gyakrabban bekövetkezik. Rajtuk kívül a cocker spánieleknél, az ír terriereknél, a bordeaux-i dogoknál és a labradoroknál figyelték meg gyakrabban a problémát.
Az idős ebeknél pedig a több fekvés, illetve alvás miatt a könyök tájékán gyakorta jelentkezik.
Mivel nem akut probléma, így nem kell pánikba esned, ha észreveszed kedvenceden, hogy valahol megváltozott a bőre. Ám érdemes megmutatnod az állatorvosnak, aki egyrészt tud krémet ajánlani, másrészt a hiperkeratózist előidézheti olyan betegség is, ami túlzott keratintermeléssel jár. Számos autoimmun, hormonális, vírusos és táplálkozási betegség okozhat ilyen tüneteket. Ide tartozik a lupusz, a Cushing-kór, a szopornyica vagy a cinkhiány.
Ha pedig már elfertőződött a terület, azt is kezelnie kell a doktornak.
Amennyiben nincs szükség komolyabb ellátásra, úgy az orvos minden bizonnyal valamilyen krémet fog javasolni, amivel vissza lehet puhítani az adott területet. Ez lehet vazelin, de valamely, kifejezetten a kutyák számára készült ápolóbalzsam is.
Ha szeretnél többet megtudni a rövid orrú kutyákat érintő egészségügyi problémákról, ajánljuk figyelmedbe dr. Zsargallal készült cikkünket itt, amelyben a problémák korai tüneteit is sorra vesszük.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek