hirdetés

Hány foga van egy kutyának, és mennyit veszíthet el belőle?

Hangai Lilla

2024. szeptember 16 - Képek: Getty Images Hungary, Az Én Kutyám

A kutyák fogának egészsége kardinális kérdés, ugyanis számos betegség melegágya lehet a rosszul ápolt, romló fogazat. Az egyik kedvenc témánk az oldalon, ugyanis a helyes és rendszeres fogápolás rutinná formálása rendkívül hálás dolog; akár évekkel meghosszabbíthatja kedvenced életét, valamint abban is nagy segítségére van, hogy ezek az évek kellemesen, fájdalmak nélkül teljenek el.

hirdetés

Következő cikkünkből megtudhatod, hogy hány és milyen típusú fogai vannak egy kutyának, de arra is kitérünk, mik a leggyakoribb okok, amelyek miatt elveszíthetik ezeket.

Hogy a kutya „mosolya” önfeledt maradhasson, a gazda kötelessége, hogy komolyan vegye a fogápolást

Hány foga van egy kutyának?

A felnőtt kutyáknak 42 maradandó foguk van, amelyek 3–7 hónapos kor között bújnak ki. A felső állkapocsban 20 fog található, az alsó állkapocs 22 fogat tartalmaz.

A kölyökkutyák fogak nélkül születnek, csak 3–4 hetes korukban kezdenek el kinőni a tejfogaik. 3–5 hónapos korukra általában mind a 28 tejfoguk megjelenik. Azonban egyes kutyáknál, különösen a törpe- és kis testű fajtáknál, a kölyök- és a felnőttfogak kialakulása hosszabb időt vehet igénybe.

Ilyen típusú fogai vannak egy kutyának

Természetesen a kutyák esetében is minden fogtípusnak megvannak a saját funkciói. Lássuk, melyek ezek:

Metszőfogak

A kutya szájának elején lévő fogak a metszőfogak. A felső és az alsó állkapocsban is 6-6 metszőfog található. Az ebek ezeket főleg tárgyak vagy élelem megragadására használják, de rágcsálására, valamint (ön)ápolásra is szolgálnak.

Remekül láthatók az alsó állkapocsban elhelyezkedő metsző- és szemfogak

Szemfogak

A szemfogak a leghosszabb fogak a száj elülső részében. A kutyáknak 4 szemfoguk van, amelyek kissé íveltek, hogy könnyebben tépjenek vele.

Előzápfogak

A szemfogak mögött helyezkednek el az előzápfogak. A felnőtt kutyáknak 16 előzápfoguk van – 8 a felső állkapocsban, és 8 az alsó állkapocsban. Ezeket a rágófogakat az ételek aprítására használják.

Zápfogak

A zápfogak a kutya szájának hátsó részén helyezkednek el, és hasonlóak lehetnek az előzápfogakhoz. A felső állkapocsban 4, az alsóban 6 zápfog található. A zápfogakat rágására használják.

Ezek miatt veszítik el a kutyák leggyakrabban a fogaikat

Az természetesen teljesen normális, ha a tejfogak maradandókra cserélődnek, ám a maradandó fogak elvesztése kritikus lehet a kutyák számára. Ugyan fogak nélkül is élhetnek szinte teljes életet, ám a gazdiknak kötelességük, hogy a fogvesztést megakadályozzák. A következő állapotok és betegségek miatt történik meg leggyakrabban a fogvesztés:

Ennek a kutyának a fogai makulátlanok, az ínye egészségesen rózsaszín. Ha az íny piros, gyulladt, a fogakra fogkő telepedett, azonnal el kell vinni az ebet az állatorvoshoz!

Fogágybetegség

A leggyakoribb ok, amiért egy kutya elveszíti a fogait, az az előrehaladott fogágybetegség. Megfelelő fogápolás, például otthoni fogmosás és állatorvosi fogkőleszedés nélkül a parodontális betegség gyulladt ínyhez, majd romló fogakhoz vezet. Bár apróságnak tűnhet, súlyos esetekben életveszélyes fertőzés kialakulását is okozhatja.

A fogágybetegség összefüggésbe hozható a szívre, májra és vesékre gyakorolt, az egész szervezetet érintő hatásokkal. A kutya szájában lévő baktériumok a test más részeiben is fertőzéseket okozhatnak a véráramba kerülve, így a problémát nem érdemes félvállról venni, főleg, hogy egyébként könnyen megelőzhető.

Trauma

A kutya fogai trauma következtében is kieshetnek. A traumán ez esetben például érthetjük a nem megfelelő rágást, a túl kemény dolog megrágását, vagy a szájüregi sérülést is. A leggyakrabban ezek közül is akkor következik be a probléma, ha a kutya követ, csontot vagy egyéb nagyon kemény tárgyat szeretne elrágni. Emiatt is nagyon fontos, hogy ne adjunk az ebnek inkább csontot – hogy még miért, azt ide kattintva tudhatod meg –, valamint ne hagyjuk, hogy kavicsot, botot vagy olyan használati tárgyakat rágcsáljon, amellyel kárt tehet magában.

Fogszuvasodás

A kutyák fogai sokkal hajlamosabbak a szuvasodásra és kopásra, mint az embereké, részben azért, mert nem csak evésre és ivásra használják a szájukat. Néhány kutya, különösen a kis testű fajták és az agarak fogai az átlagosnál is gyorsabban romolhatnak.

A rendszeres fogmosás és fogkőleszedés legyenek alapvető ápolási teendők!

Hogyan előzhető meg a fogvesztés a kutyáknál?

A szeptember 7-én, a Városligetben megrendezett DOGZ Fesztivál és Konferencián dr. Király Péter, a KirályPet Kisállatrendelő klinikus szakállatorvosa, a Rex Kutyaotthon Alapítvány és az Állatsziget megálmodója tartott előadást a Kutyák fogászati betegségei és a modern szájápolás alapjai dióhéjban címmel. A doktor úrral az a nagy szerencsénk, hogy rendkívül összetett és bonyolult témákat is könnyedén, de érthetően, humorral fűszerezve képes prezentálni. Lássuk hát, gazdiként mit tehetünk a fogvesztés megelőzése érdekében!

Király doktor úr felhívta arra a figyelmet már a legelején, hogy a négylábúak fogápolása közel sem úri huncutság vagy időrabló tevékenység, a kutyák ugyanis hatalmas változáson mentek keresztül, mióta mellettünk élnek. Véleménye szerint már kicsi korban el kell kezdeni a napi rendszeres fogmosást, így hozzászoktathatjuk az állatot és magunkat is a dologhoz; ezáltal sem a gazdi, sem a kutya számára nem lesz nagy ügy, egyszerűen egy megszokott rutinná válik. Kiemelte, hogy a fogmosáshoz sose használjunk emberi célra készült terméket, az ugyanis akár mérgezést is okozhat az ebeknél. A kutyák részére gyártott fogkrémek ízesítettek, így jóformán jutalomként funkcionálnak. De mivel mossunk? Nos, ha szeretnénk befektetni a dologba, választhatunk elektrolizációs technikával működő kefét. Ha pénztárcabarátabb megoldásnál maradnánk, akkor pedig egy dolgot tartsunk szem előtt: a kutyák ínye olyan érzékeny, mint a kisgyermekeké, így a lehető legfinomabb sörtéjű kefét vásároljuk meg.

Dr. Király Péter előad a DOGZ Konferencián / Fotó: Az Én Kutyám – Németh Szabolcs

A doktor úr kiemelte még a fogkőképződést gátló rágcsákat is, amelyek napi használattal valóban komoly segítséget nyújthatnak. Ugyan ezek a termékek nem szedik le a meglévő fogkövet, a plakkot ledörzsölik, és a nyálképződéssel együtt kvázi kiöblögetik a szájat. Ezek a csemegék általában 6 hónapos kortól adhatók, különböző méretekben is elérhetők, és csökkentik a szájszagot is. Arra azonban ügyeljünk, hogy ezek is tartalmaznak kalóriát, így ha rendszeresen adjuk, a főetetés kalóriamennyiségét ezzel arányosan érdemes csökkenteni.

Megtudtuk azt is, hogy míg a kutyakozmetikus által végzett fogkőleszedés ugyan a fog felületéről eltávolítja a fogkövet, az íny alatt megbújó lerakódással már nem bánik el, ugyanis a kutyát nem altatják el hozzá. Az állatorvos altatásban végzi a teljes körű, tehát az íny alatti fogkőleszedést is ultrahanggal. A doktor úr megosztotta azt is, hogy ezt követően az orvos lepolírozza a fogakat, ami így sima felszínt biztosít, és késlelteti, megakadályozza a fogkő- és plakk-képződést. A fogkőleszedésre érdemes lehet évente időpontot kérni, ám a fenti elemek alkalmazásával lehetséges, hogy nem lesz rá szükség olyan sűrűn.

Az előadást egy nagyon kedves gondolattal zárta, amelyet minden gazdi mottóként is kezelhet: „A kutyák jót tesznek velünk, mi is tegyünk jót velük.”

dogz dogz fesztivál és konferencia DOGZ-2024 Dr. Király Péter fogágybetegség fogak betegsége fogápolás

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!