hirdetés

Ez a teendő, ha hámlik a kutyád orra

Szénási Szimonetta

2024. július 16 - Képek: Getty Images Hungary

Több oka lehet, hogy elkezd hámlani kedvenced orra, amit semmiképpen sem szabad félvállról venni! Amellett, hogy további problémákat okozhat, kellemetlen, sőt, fájdalmas is lehet az állatnak. Az alábbi cikkben a hámlás mögöttes okai mellett a kezelési módokat és teendőket is részletezzük.

hirdetés

Ahhoz, hogy tudd, mi a teendő, ha hámlik a kutya orra, először is sorra kell vennünk a lehetséges kiváltó tényezőket.

A kutyák orra rendkívül érzékeny

Mitől kezdhet hámlani a kutya orra?

1.) Időjárás

Ahogy a te bőröd, úgy kutyádé is reagál az időjárás változásaira. Mind a hideg levegő, mind a napsugárzás kiszáríthatja a kedvenced orrát, ami száraz, repedezett lehet, és hámlást is tapasztalhatsz. A napégés következtében is sérül a bőrfelszín, ami miatt szintén elkezdhet hámlani az eb orra. A napégés nagyon komoly dolog: a kutyák esetében ugyanúgy növeli a bőrrák kockázatát, mint az embereknél!

2.) Allergia

A különféle allergiák, főleg az ételallergia okozhatnak súlyos bőrpanaszokat is. Ám a vegyszerek, például a háztartási tisztítószerek is kiválthatnak irritációt, ahogy egy új gumijáték is lehet felelős a problémáért. Egyes kozmetikumok, például fürdetők összetevőire is lehet allergiás az eb.

Ételallergia miatt is elkezdhet hámlani a kutya orra

3.) Fertőzések

Valamilyen bakteriális vagy gombás fertőzés is állhat a hámló orr hátterében.

4.) Autoimmun betegség

Ugyanígy autoimmun betegségre, például lupuszra is figyelmeztethet, ha hámlik a kutya orra.

5.) Sérülés

Ha négylábúd megsebesült az orrán, a gyógyulási folyamat része lehet, hogy az érintett terület idővel lehámlik.

A sebgyógyulás részeként is gyakori a hámlás

Mi a teendő, ha hámlik a kutya orra?

Mint láthatod, igen változatos okai lehetnek a panasznak, így ennek megfelelően többféleképpen is kell kezelni azt.

Ha kutyád orra megsérült, majd idővel hámlani kezd, úgy az állatorvossal egyeztetve krémezéssel lehet gyorsítani a gyógyulási folyamaton. Mivel a sebgyógyulás általában viszketéssel jár, így mindenképp beszélj a doktorral, hogy enyhítsd az állat kellemetlenségeit. Napégés esetén szintén el kell látni az adott területet, amiben szintén az állatorvosotok lesz a segítségedre.

Sose tedd ki kedvencedet közvetlen erős napfénynek!

Amennyiben allergiára, fertőzésre vagy betegségre gyanakszol, akkor pedig komolyabb kivizsgálásra is szükség lehet. Ezeket követően gyógyszerrel, külsőleg alkalmazandó készítményekkel, speciális diétával lehet orvosolni a bajt a probléma függvényében.

Tehát ha észreveszed, hogy a kutyának hámlik az orra, az első teendőd, hogy beszélsz az állatorvosotokkal. Már csak azért is kell gyorsan cselekedni, mert a kezeletlenül hagyott hámló, sebes felület könnyen felülfertőződhet.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten.

Add to Calendar

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

Megelőzés

Egyes esetekben megelőzhető az orr sérülése.

  • Az egyik alapvető most, nyáron, hogy sose vidd tűző napra kedvencedet, és ara is figyelj, hogy a lakásban se időzzön sokat az ablakok közelében. Az üvegen áthatoló ultraibolya sugarak ugyanúgy megégethetik a bőrt, mint ha kint lennétek! Kaphatók kutyáknak készült naptejek is, amikkel szintén védheted kedvencedet. Ugyanígy a nagy melegben kiemelten fontos a megfelelő hidratáltság, amivel megelőzhető a kiszáradás.
  • Télen általában a hideg mellett a túl száraz levegő a gond, így érdemes lehet párásítanod a lakásban.
  • Takarításkor figyelj rá, hogy kutyabarát termékeket használj, és még azokkal se érintkezzen közvetlenül az állat.
  • Tápváltásnál pedig ügyelj arra, hogy fokozatosan vezesd be az új terméket, kezdetben csak egy kicsit adva a már megszokott fajtához. Miközben fokozatosan növeled az arányát, figyeld meg, miként reagál a kutya szervezete.

A kiegyensúlyozott étrend hozzájárul ahhoz, hogy a kutya ellenállóbb legyen a betegségekkel szemben. Hogy miként állítsd össze a megfelelő étrendet kedvenced számára, arról többek között itt írtunk.

allergia autoimmun betegség bőrápolás napégés nyári veszélyek orr

Kapcsolódó cikkek

További cikkeink

A macskák is a kedvenceid?
Látogass el az Az én macskám oldalunkra is!