7 jel, ami azt mutatja, hogy a kutyádnak fülfertőzése van
2024. március 30 - Képek: Getty Images Hungary
2024. március 30 - Képek: Getty Images Hungary
A fülfertőzés az egyik leggyakoribb fertőzéstípus, amellyel a kutyák életük során szembesülnek. Mutatjuk, milyen tünetekről ismerhető fel.
Az, hogy a fülfertőzés ilyen gyakori probléma a kutyák körében, annak is köszönhető, hogy a lehajló, szőrös fül tökéletes táptalajt jelenthet a fertőzést okozó baktériumok, vírusok és gombák számára.
Bár egyes fajták, mint a basset hound, a beagle és a shar pei, a fülfertőzés szempontjából nagyobb kockázatnak vannak kitéve, az minden kutyánál előfordulhat. Mivel az ilyen fertőzések általában nem szűnnek meg maguktól, elengedhetetlen az állatorvos felkeresése.
A kezeletlen fülgyulladások gennyes, véres eltömődéseket okozhatnak a hallójáratokban, miközben lázhoz, fájdalomhoz, étvágytalansághoz, sőt halláskárosodáshoz és egyensúlyvesztéshez is vezethetnek.
A fülfertőzés leggyakoribb típusa az otitis externa, vagyis a külsőfül fertőzése. Ez lehet akut vagy krónikus jellegű is – az utóbbi akár 3 hónapig is elhúzódhat, és a kezelés ellenére ismételten visszatérhet.
Tudj meg mindent hamarabb a kutyás élet szakértőitől! Az én kutyám YouTube csatornájának előfizetőjeként már szerdánként meghallgathatod a DOGZ Podcast legfrissebb epizódjait.
Ha kedvenced fülfertőzésben szenved, azt jellemzően az alábbi 7 tünetről ismerheted fel:
A tünetek azután jelennek meg, hogy a fülben és szőrzetén túlszaporodnak bizonyos mikroorganizmusok. A fertőzés kockázatát tovább növeli, ha valamilyen idegen anyag, például fű vagy szennyeződés kerül a fülbe.
Dr. Bodó Andrea állatorvos kérdésünkre elmondta, vannak bizonyos hajlamosítót tényezők, amelyek egyes kutyafajtáknál megnövelhetik a fülfertőzés kialakulásának kockázatát. Ilyen például a lógó fül és a dús fülszőrzet. Emellett vannak olyan tevékenységek is – mint az úszás és az ásás –, amelyek hozzájárulhatnak.
Leggyakoribb tünete a fül dörzsölése, vakarása, illetve az érintésre jelentkező fájdalomérzet.
„Gyanú esetén megvizsgáljuk a halljáratot, amelynek bőre ilyenkor kipirul, és nagyobb mennyiségű, általában sötétebb, bűzös váladékot tartalmaz” – magyarázta a szakember. Az alapos tisztítást követően a fertőzést széles spektrumú fülcseppel érdemes kezelni, de visszatérő fülgyulladás esetén mindenképp mintavétel és rezisztenciavizsgálat szükséges.
A kutyáknál előfordulnak gombás fertőzések is, amelyeknek jellegzetes tünetei a vörös vagy fekete foltok, illetve a szőr kihullása az érintett részen. A témáról ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.
Kövess minket!
facebook instagram youtube spotifyKapcsolódó cikkek